Společnosti O2 vzrostl čistý zisk, pandemie ale negativně ovlivnila prodej mobilů

Telekomunikační společnost O2 v letošním prvním pololetí navýšila čistý zisk o 2,8 procenta na 2,675 miliardy Kč. I přesto se ovšem na výsledcích negativně projevila koronavirová krize, když ve druhém kvartále výnosy stagnovaly. Během pandemie klesly zejména příjmy z roamingu a prodeje telefonů, jejich výpadky naopak kompenzovala vyšší spotřeba mobilních a internetových dat.

o2
doporučujeme

Konsolidované provozní výnosy společnosti vzrostly na 19,326 miliardy korun, což je o 1,8 procenta meziročně více. Operátor to dnes uvedl v tiskové zprávě.

V souvislosti s omezením pohybu obyvatel kvůli vyhlášení nouzového stavu se výrazně utlumila aktivita obchodních kanálů, což vedlo ke zpomalení růstu počtu zákazníků. To byly - společně s výpadkem výnosů z roamingu - podle vedení firmy hlavní důvody, proč O2 dosáhla v klíčových ukazatelích jen mírného růstu.

Počet mobilních registrovaných zákazníků firmy v České republice ke konci června vzrostl na 5,91 milionu, což je o 43.000 víc než na začátku roku. Zákaznická báze mobilních smluvních služeb byla 3,262 milionu. Počet zákazníků některého z tarifů služby O2 TV se letos zvýšil o 33.000 na 476.000. Na Slovensku operátor vykázal 2,157 milionu zákazníků.

"Přestože není jasné, jak rychle se ekonomika vrátí k normálu, nepřestáváme inovovat a jako první operátor ve dvou městech spouštíme komerční provoz nejrychlejší sítě 5G," uvedl generální ředitel Jindřich Fremuth.

Výnosy v mobilním segmentu klesly v prvním pololetí o 0,6 procenta na 9,825 miliardy Kč, výnosy ve fixní síti se naopak zvýšily o 8,7 procenta na 5,957 miliardy korun.

Na Slovensku poklesly celkové provozní výnosy v prvním pololetí o 3,7 procenta na 3,617 miliardy Kč. Podobně jako v České republice stály za tímto poklesem hlavně nižší výnosy z roamingu a prodeje telefonů v době koronakrize.

"V první polovině roku jsme kvůli pandemii koronaviru naše interní očekávání nesplnili. Zasažena byla zejména mobilní část našeho podnikání, kde došlo k meziročnímu poklesu výnosů. Díky striktní kontrole provozních nákladů jsme byli schopni mírně navýšit provozní zisk ve druhém čtvrtletí. Zároveň se nám podařilo získat nové financování společnosti, které zajistí naši finanční stabilitu v příštích letech," dodal finanční ředitel Tomáš Kouřil.

Pololetní výsledky O2 nejsou podle analytika J&T Banky Milana Vaníčka překvapením. Pokles v prodeji hardwaru nahradily příjmy z rostoucí spotřeby zejména datových služeb. "Z našeho pohledu se společnosti podařilo zaznamenat dobrá čísla, která potvrzují náš pohled, že firma O2 CR prošla nelehkým obdobím velmi dobře," uvedl Vaníček. Zároveň však neočekává, že by firma zisk ihned využila. "Investoři totiž vyčkávají na vyjasnění situace kolem připravované aukce nových kmitočtů, která může výrazněji změnit tržní prostředí v ČR," dodal.

Jako solidní hodnotí výsledky operátora i analytik České spořitelny Petr Bártek. Klíčová podle něj byla dobrá výkonnost ve spotřebě mobilních a pevných dat a také televize, firma zároveň ukázala striktní kontrolu nákladů. Také Bártek upozornil, že pro O2 bude v následujících dnech a týdnech důležitá chystaná aukce.

Majoritním vlastníkem O2 je investiční skupina PPF Petra Kellnera.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB nechala úrokové sazby beze změny, hlasování bylo jednomyslné

23.09.2020 16:58 Pro ponechání úrokových sazeb beze změny dnes hlasovalo všech sedm členů Bankovní rady ČNB. Na…

Vláda projedná kurzarbeit v pátek, koalice našla shodu. Bude se řešit i…

23.09.2020 15:53 Aktualizováno Vláda bude v pátek znovu projednávat pravidla kurzarbeitu. Koaliční strany se dnes dohodly na jeho…

ČEZ a E.ON sníží cenu elektřiny pro domácnosti

23.09.2020 15:27 Aktualizováno Největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti…

TOP 09 navrhuje nový zákon. Má stanovit pravidla odškodňování za opatření…

23.09.2020 12:47 TOP 09 navrhuje zákonem do budoucna upravit odškodňování podnikatelů postižených vládními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama