Zrušení náhrad nájmu by mělo podle asociace likvidační dopad na obchod

Zrušení programu COVID nájemné považuje Asociace nákupních center za nedobrý krok s likvidačním dopadem na odvětví služeb a obchodu. Jedná se o jeden z nejlépe nastavených dotačních titulů pro přímé krytí významného nákladu podnikatelů zasažených v souvislosti s pandemií koronaviru a vládními restrikcemi. V současné době přispívá ke stabilizaci oboru obchodu a služeb. ČTK to dnes řekl předseda výkonného výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Systém dotačního programu COVID
doporučujeme

Efektivita programu COVID nájemné je podle Kubíčka pozitivně hodnocena nejen tuzemskými podnikateli, ale také v rámci Evropy. Pomohlo tomu i nedávné rozhodnutí Evropské komise o zvýšení limitu veřejné podpory na jednu společnost z 800.000 na 1,8 milionu eur (asi 46,4 mil. Kč), uvedl. Doplnil, že jednoduché a logické nastavení této podpory minimalizovalo její zneužití.

"Osvědčený kompenzační program COVID nájemné rušíme v čase, kdy nikdo neví, jak budou nová pravidla fungovat. Navrhujeme proto ponechat jej funkční do konce března a dále kompenzovat nájmy za první čtvrtletí letošního roku," řekl ředitel pražského obchodního centra Galerie Harfa Pavel Hradec.

Pro prodejny, které jsou uzavřené od Vánoc, to bude na konci února podle Hradce znamenat nejdelší a nejtíživější období omezení. Změna systému kompenzací byla podle něj ohlášena v čase, kdy všichni prodejci a majitelé obchodních center už vyčerpali finanční rezervy.

Specifické programy jako COVID nájemné, COVID ubytování nebo COVID sport má nahradit jeden plošný. Podnikatelé s propadem tržeb alespoň 50 procent, budou mít nárok 500 korun denně na každého zaměstnance. V pondělí to oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dotace budou podle něj moci čerpat všechny firmy bez ohledu na to, zda jsou uzavřené, nebo se jedná o subdodavatele.

U programu COVID nájemné je od 5. února otevřen příjem žádostí do třetí výzvy, ve které mohou podnikatelé získat státní příspěvek 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v pondělí evidovalo 11.500 žádostí za více než miliardu korun.

Ve druhé výzvě kompenzující nájem za červenec, srpen a září MPO přijalo 42.160 žádostí za 3,4 miliardy korun. Příjem žádostí skončil minulý týden, úředníci je průběžně zpracovávají.

V první výzvě programu, ve které stát přispíval na nájem za duben, květen a červen podnikatelé podali 18.694 žádostí za 2,6 miliardy korun. MPO jich schválilo 98,4 procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důvěra v českou ekonomiku v únoru vzrostla na 89,7 bodu

24.02.2021 10:07 Důvěra v českou ekonomiku po lednovém poklesu v únoru vzrostla. Souhrnný indikátor se zvýšil o 2,4…

ČSA oznámily propouštění až všech 430 zaměstnanců

24.02.2021 07:57 České aerolinie (ČSA) se chystají propustit až všech svých 430 zaměstnanců, oznámily úřadu práce.…

Polovina lidí v Česku bere měsíčně pod 29 tisíc korun čistého

23.02.2021 22:02 Aktualizováno Polovina lidí v Česku bere měsíčně méně než 29.000 Kč čistého. Desetina lidí má hrubý plat nižší…

V lednu opět klesly ceny v zemědělství, v průmyslu stagnovaly

23.02.2021 12:12 Aktualizováno Letos v lednu opět meziročně klesly ceny zemědělských výrobců v Česku, a to o 2,8 procenta. Ceny v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama