Brexit může být komplikací i pro část investorů z EU

Konec přechodného období a definitivní odchod Británie z jednotného unijního trhu znamená komplikace i pro část klientů makléřských firem. Jde o ty, kteří žijí v některé z členských zemí Evropské unie, ale dosud využívali služeb makléřských firem sídlících na britských ostrovech. Ať už jejich makléř přesídlí do EU, anebo si klienti zvolí jiného makléře v EU již sídlícího, pro tyto klienty to může znamenat méně příznivou ochranu investic.

EUR - evropská měna

Příkladem je americká makléřská společnost Interactive Brokers (IB). Té když před lety začalo přibývat klientů z Evropy, založila si v Londýně evropskou odnož a z ní tuto klientelu začala obsluhovat. Brexit jí ale plány zkomplikoval, odchodem Británie z EU totiž Interactive Brokers nemůže od ledna 2021 využívat takzvaných passportingových práv jako dosud, a tedy nabízet v EU stejný rozsah služeb.

Firma se proto rozhodla založit na území EU tři nové pobočky - jednu v Dublinu, druhou v Lucemburku a třetí v Budapešti. Ta maďarská bude obsluhovat klienty ze střední a východní Evropy, zatímco Dublin převezme účty klientů ze západní Evropy. U Lucemburku firma uvádí, že tam budou převedeny účty vybrané skupiny lidí - zřejmě půjde o takzvanou high-net-worth klientelu, tedy velmi bohaté jednotlivce.

"Máme v plánu udělat z Budapešti centrum našich aktivit ve střední Evropě, abychom drželi krok s růstem účtů, který je rychlý jak v západní a východní Evropě, tak jinde ve světě," řekl zakladatel Interactive Brokers Thomas Peterffy. Ten ještě jako Tamás Péterffy v 60. letech přesídlil z Maďarska do Spojených států, kam jeho otec emigroval po sovětské invazi z roku 1956.

Klienti britské součásti IB jsou podle povahy využívaných finančních nástrojů pojištěni na částku až 500.000 dolarů (10,8 milionu Kč), která zahrnuje pojištění hotovosti do 250.000 USD. Pojištění až 50.000 liber (1,5 milionu Kč) na účet může poskytnout britský kompenzační mechanismus. To se ale změní, pokud budou klienti teď patřit pod některou z nově zřízených součástí IB na území Evropské unie. Tam totiž platí minimální pojištění 20.000 eur (525.000 Kč) na jeden účet. Evropská komise měla snahu limit zvýšit na 50.000 eur, návrh ale nenašel podporu na celounijní úrovni, a tak jej komise před pěti lety stáhla.

Maďarský systém pojištění investic, který IB popisuje jako podobný tomu britskému, investory může ochránit před dopady krachu jejich makléřské společnosti až do výše 100.000 eur (2,6 milionu Kč). Tedy nad rámec minima 20.000 eur, jak požaduje unijní regulace. Konkurenční eToro uvádí, že automaticky všem klientům v EU nabízí pojištění až do jednoho milionu eur (26,2 milionu Kč), zatímco makléřská společnost Degiro, kterou regulují nizozemské úřady, poskytuje pouze základní pojištění 20.000 eur.

Ochrana investorů je obecně silnější ve Spojených státech než v Evropě. Například u makléřské společnosti Charles Schwab klienti mohou v případě potíží makléře díky dodatečnému pojištění účtů u Lloyds of London dostat zpět až 150 milionů dolarů (3,2 miliardy Kč), podobně u další americké makléřské společnosti TD Ameritrade. Tyto dva podniky loni oznámily, že se sloučí. Proces ale zabere několik let, než obě platformy zcela splynou.

Ceny dál prudce rostou. Tempo je nejvyšší za posledních deset let

20.10.2021 11:46 Růst cen v zemích Evropské unie, jehož tempo je nejvyšší za posledních deset let, v září opět…

Gazprom čeká letos díky rostoucím cenám plynu rekordní tržby

19.10.2021 21:09 Ruský plynárenský gigant Gazprom čeká v letošním roce díky rostoucím cenám plynu v Evropě rekordní…

Prodej nových osobních aut je na Slovensku nižší než před covidem

15.10.2021 16:28 Prodej nových osobních automobilů na Slovensku se za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně…

Volkswagen údajně zvažuje, že zruší 30 tisíc pracovních míst

13.10.2021 13:11 Aktualizováno Německá automobilka Volkswagen uvažuje o zrušení až 30.000 pracovních míst, aby snížila náklady a…

Tempo růstu ekonomické aktivity v členských zemích bude nadále mírné

12.10.2021 12:12 Tempo růstu ekonomické aktivity v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)…

Důvěra investorů v německou ekonomiku pátý měsíc za sebou klesla

12.10.2021 12:03 Důvěra investorů v německou ekonomiku se v říjnu opět zhoršila, pokles vykázala už pátý měsíc za…

Pravidla Applu omezují konkurenci a narušují hospodářskou soutěž, míní…

07.10.2021 14:41 Nizozemský antimonopolní úřad dospěl k závěru, že pravidla americké technologické společnosti Apple…

Facebooku hrozí v Rusku pokuta až deset procent z obratu za ignorování…

30.09.2021 15:43 Americká internetová společnost Facebook čelí v Rusku pokutě až do deseti procent z ročního obratu…

Britská ekonomika se ve druhém čtvrtletí překvapivě zotavila

30.09.2021 09:37 Britská ekonomika se ve druhém čtvrtletí zotavila více, než se předpokládalo. Podle konečných údajů…

Zdražování energie a výpadky v zásobování zřejmě příští rok poleví

27.09.2021 18:21 Evropská centrální banka (ECB) má důvody předpokládat, že růst cen energií a výpadky v…

Související:

Právě se děje

reklama