Britští obchodníci vytáhli proti lockdownu, odvolávají se na Magnu Chartu z roku 1215

Britští majitelé obchodů, kteří nesouhlasí s celostátní uzávěrou kvůli koronaviru, se odvolávají na Magnu Chartu z roku 1215 a domáhají se otevření svých podniků. Dle jejich názoru je k tomu jeden ze základních dokumentů moderní demokracie opravňuje, policie nesouhlasí, píše agentura AFP.

Velká Británie, ilustrační foto
doporučujeme

Britský server na ověřování pravdivosti výroků Full fact považuje výklad podnikatelů za nepřesný, většina Magny Charty navíc již neplatí.

Magnu Chartu, zvanou také velká listina práv a svobod, podepsal 15. června 1215 anglický král Jan Bezzemek pod tlakem vzpurných baronů, kteří tak chtěli omezit královskou moc. Dokument dal mnoho nových práv i lidu.

Kadeřnice z Bradfordu na severu Anglie se stala hrdinkou odpůrců vládních opatření na sociálních sítí. Za provozování kadeřnictví v době celostátní karantény již nasbírala pokuty za 27.000 liber (na 800.000 korun). Mladá žena je přesvědčená, že článek 61 Magny Charty jí dává právo mít otevřeno, záznamy svých střetů s policií zveřejňuje na instagramu, píší britská média.

Na Magnu Chartu se odvolává také například tetovací salón v Bristolu nebo dětská herna v Liverpoolu. Policie ale argument nebere v potaz, Magna Charta podle policie neznala covid-19, píše AFP.

Magna Charta byl soubor královských výroků z 13. století, většinu jich záhy po vydání anuloval tehdejší Papež. Část práv z původního dokumentu se stala součástí pozdějších právních norem. Do dnešního dne podle webu britského parlamentu platí jen čtyři z nich, vztahují se zejména k právu na spravedlivý proces. Článek 61, na který se nyní někteří majitelé obchodů odvolávají, se týkal výhradně rebelujících baronů, kteří si svá práva vydobyli na králi. Ostatní měli podle serveru Full fact pouze právo poslouchat tyto barony. Obchodníci se tedy odvolávají na dokument, který se jich nikdy netýkal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto si upevnila pozici jedničky na slovenském trhu

15.01.2021 16:15 Automobilka Škoda Auto si loni upevnila pozici jedničky na slovenském trhu s novými osobními vozy s…

Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

15.01.2021 15:16 Aktualizováno Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby…

Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

15.01.2021 13:40 Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového…

Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, propad HDP není tak…

14.01.2021 14:14 Aktualizováno Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňský rok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama