Díra ve slovenském státním rozpočtu. Deficit oproti loňsku výrazně vzrostl

Deficit státního rozpočtu Slovenska se za prvních osm měsíců letošního roku meziročně více než zdvojnásobil a dosáhl bezmála 3,99 miliardy eur (téměř 105 miliard Kč). Informovalo o tom dnes slovenské ministerstvo financí. Bilanci slovenského rozpočtu, jehož plánovaný schodek na tento rok parlament změnou zákona v červenci výrazně zvýšil, ovlivnily dopady pandemie nemoci covid-19.

Ilustrační foto
doporučujeme

Rozpočtové příjmy Slovenska za období od ledna do konce srpna zaostaly za stejným obdobím loňského roku o 5,8 procenta, výdaje byly naopak o šestinu vyšší. Ve srovnání s letošním červencem se rozpočtový deficit v srpnu prohloubil o 154 milionů eur (čtyři miliardy Kč).

Slovensko kvůli koronavirové krizi dříve například plošně odložilo podnikatelům a dalším daňovým poplatníkům termín platby daně z příjmů za minulý rok, podle plánu ministerstva financí by odklad na podání daňových přiznání měl skončit na konci října. Bratislava také zavedla různé příspěvky na zmírnění dopadů pandemie, čerpání peněz ale zaostalo za očekáváním.

Slovenský parlament v létě zejména kvůli dopadům koronaviru změnou zákona zvýšil plánovaný rozpočtový schodek na letošní rok na rekordních 11,95 miliardy eur (314,5 miliard Kč).

Předchozí kabinet premiéra Petera Pellegriniho, který po únorových volbách vystřídala nynější vláda Igora Matoviče, naplánoval na letošní rok schodek státního rozpočtu na hotovostním principu téměř 2,77 miliardy eur (72,9 miliardy Kč). Analytici i nezávislá rozpočtová rada už loni při schvalování původního rozpočtu upozornili, že hospodaření státu bude bez dodatečných opatření horší.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezaměstnanost na Slovensku v srpnu poprvé od začátku roku klesla

16.09.2020 13:17 Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v srpnu podle ministra sociálních věcí Milana Krajniaka…

Evropské ekonomiky se plně nezotaví před rokem 2022, uvedl šéf ESM

15.09.2020 16:40 Evropské ekonomiky se pravděpodobně nevrátí dříve než v roce 2022 na úrovně z období před příchodem…

Akcie Royal Mail už Křetínskému vynesly 93 milionů liber

14.09.2020 11:46 Podnikatel Daniel Křetínský nákupem akcií britské pošty Royal Mail už vydělal 93,1 milionu liber (2…

Británie podepsala s Japonskem obrysy obchodní dohody. Historický okamžik,…

11.09.2020 13:44 Británie vyjednala s Japonskem základní obrysy obchodní dohody. Britská ministryně pro mezinárodní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama