Díra ve slovenském státním rozpočtu. Deficit oproti loňsku výrazně vzrostl

Deficit státního rozpočtu Slovenska se za prvních osm měsíců letošního roku meziročně více než zdvojnásobil a dosáhl bezmála 3,99 miliardy eur (téměř 105 miliard Kč). Informovalo o tom dnes slovenské ministerstvo financí. Bilanci slovenského rozpočtu, jehož plánovaný schodek na tento rok parlament změnou zákona v červenci výrazně zvýšil, ovlivnily dopady pandemie nemoci covid-19.

Ilustrační foto
doporučujeme

Rozpočtové příjmy Slovenska za období od ledna do konce srpna zaostaly za stejným obdobím loňského roku o 5,8 procenta, výdaje byly naopak o šestinu vyšší. Ve srovnání s letošním červencem se rozpočtový deficit v srpnu prohloubil o 154 milionů eur (čtyři miliardy Kč).

Slovensko kvůli koronavirové krizi dříve například plošně odložilo podnikatelům a dalším daňovým poplatníkům termín platby daně z příjmů za minulý rok, podle plánu ministerstva financí by odklad na podání daňových přiznání měl skončit na konci října. Bratislava také zavedla různé příspěvky na zmírnění dopadů pandemie, čerpání peněz ale zaostalo za očekáváním.

Slovenský parlament v létě zejména kvůli dopadům koronaviru změnou zákona zvýšil plánovaný rozpočtový schodek na letošní rok na rekordních 11,95 miliardy eur (314,5 miliard Kč).

Předchozí kabinet premiéra Petera Pellegriniho, který po únorových volbách vystřídala nynější vláda Igora Matoviče, naplánoval na letošní rok schodek státního rozpočtu na hotovostním principu téměř 2,77 miliardy eur (72,9 miliardy Kč). Analytici i nezávislá rozpočtová rada už loni při schvalování původního rozpočtu upozornili, že hospodaření státu bude bez dodatečných opatření horší.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto si upevnila pozici jedničky na slovenském trhu

15.01.2021 16:15 Automobilka Škoda Auto si loni upevnila pozici jedničky na slovenském trhu s novými osobními vozy s…

Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

15.01.2021 15:16 Aktualizováno Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby…

Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

15.01.2021 13:40 Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového…

Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, propad HDP není tak…

14.01.2021 14:14 Aktualizováno Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňský rok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama