Google musí mediálním společnostem platit za obsah, rozhodl soud ve Francii

Americká internetová společnost Google musí francouzským vydavatelským firmám a tiskovým agenturám platit za využívání jejich obsahu. Podle agentury Reuters tak dnes rozhodl francouzský odvolací soud, který potvrdil dubnový verdikt antimonopolního úřadu.

Google
doporučujeme

Google je už dlouho terčem kritiky za to, že ve svém vyhledávači veřejnosti zdarma zpřístupňuje zpravodajství.

"Naší prioritou je i nadále dosažení dohody s francouzskými vydavateli a s tiskovými agenturami," uvedl podle Reuters v reakci Google. "Odvolali jsme se, abychom měli právní jistotu v některých částech toho nařízení. Verdikt pařížského odvolacího soudu nyní prostudujeme."

Dnešní rozhodnutí by mohlo mít odezvu i v dalších zemích, protože verdikt firmu nutí, aby si s vydavateli a s tiskovými agenturami sedla a dohodla s nimi způsob odměňování podle autorských práv. Podle aktualizovaných pravidel, která jsou platná v zemích Evropské unie, mají vydavatelé právo žádat po on-line platformách poplatek za to, že zobrazují úryvky z jejich zpráv.

Google v reakci na soustavnou kritiku i na rozhodnutí úřadů v některých zemích už na začátku října oznámil, že v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů (22,9 miliardy Kč) mediálním firmám za to, že bude moci využívat jejich obsah. Google tak poprvé jasně řekl, kdy a kolik hodlá v první fázi dohody s vydavateli platit. Jak bude přistupovat k médiím v České republice, o tom se zatím nezmínil. Ve Francii jde nyní o nalezení dlouhodobě udržitelné metodiky, jak vydavatele a tiskové agentury za jejich zpravodajství odměňovat.

Slib Googlu vyplatit v příštích třech letech miliardu dolarů vydavatelům předpokládá, že firma spustí službu s názvem Google News Showcase, nejprve v Německu a v Brazílii. V Německu již mateřská společnost Alphabet uzavřela partnerství s dvěma desítkami vydavatelských firem, mimo jiné se zpravodajským serverem Der Spiegel a s časopisy Stern a Die Zeit. V Brazílii Google spolupracuje s deníkem Folha de S. Paulo, s televizí Band a se zpravodajským serverem Infobae.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piloti aerolinek KLM odmítli zmrazení platů

31.10.2020 14:16 Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air…

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

30.10.2020 18:47 Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a…

České dráhy stanovovaly predátorské ceny, tvrdí Evropská komise. Hrozí…

30.10.2020 14:09 Aktualizováno Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy porušují antimonopolní pravidla,…

Německá ekonomika prudce vzrostla, vláda zlepšila výhled

30.10.2020 13:44 Aktualizováno Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o rekordních 8,2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama