Norsko se po 18 letech připojí k dohodě o snížení těžby

Norsko v období od června do prosince sníží těžbu ropy. Po 18 letech se tak připojí k dohodě předních světových producentů o koordinovaném omezení těžby, která má podpořit cenu suroviny. Oznámilo to norské ministerstvo ropného průmyslu. Norsko je největším producentem ropy v západní Evropě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ropa
doporučujeme

"V červnu v Norsku snížíme těžbu o 250.000 barelů denně, v druhé polovině roku 2020 pak o 134.000 barelů denně. Navíc odložíme zahájení těžby na několika polích do roku 2021," uvedla ministryně ropného průmyslu Tina Bruová.

V prosinci by tak měla být těžba v Norsku o 300.000 barelů denně nižší, než ropné firmy původně plánovaly. Z nových polí, u kterých bude těžba odložena, se mělo těžit zhruba 166.000 barelů denně.

Skupina OPEC+, která zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Rusko a další přední světové producenty, se na začátku dubna dohodla, že v květnu a červnu sníží těžbu o 9,7 milionu barelů denně. To představuje asi deset procent globálních dodávek. Vyzvala také další producenty mimo OPEC+, jako jsou Spojené státy, Kanada, Brazílie a Norsko, aby se připojili snížením o dalších pět milionů barelů denně.

Norsko dodalo, že snížení se týká jen ropy. Těžba a vývoz zemního plynu zůstanou zachovány.

Bruová už dříve ocenila dohodu OPEC+ a označila ji za důležitý příspěvek ke stabilitě na ropném trhu v nadcházejícím roce.

Norsko v minulosti už několikrát společně s dalšími zeměmi omezilo těžbu na podporu cen. Bylo to v období let 1986 až 1990 a znovu v letech 1998 až 2000 a v první polovině roku 2002.

"Za současné bezprecedentní situace přispěje snížení těžby ropy zavedené vládou k rychlejší stabilizaci trhu ve srovnání s tím, kdybychom nechali vybalancovat trh jen prostřednictvím tržního mechanismu," uvedlo ministerstvo ropného průmyslu.

Průměrná těžba ropy v Norsku dosáhla v roce 2000 vrcholu 3,1 milionu barelů denně. Loni ale těžba klesla na 30leté minimum 1,4 milionu barelů denně. Letos v únoru pak těžba činila 1,75 milionu barelů denně a meziročně se zvýšila o 26 procent. Včetně kondenzátů a kapalin ze zemního plynu (NGL) těžba činila 2,1 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba dvěma procentům globální těžby.

Norská vláda do roku 2024 čeká zvýšení těžby bez kondenzátů a NGL na více než dva miliony barelů denně, a to díky novým velkým polím. Norsko také v posledních dvou desetiletích prudce zvýšilo těžbu zemního plynu.

Témata: ropa | norsko | opec | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přeprava ruského plynu plynovodem Jamal klesla na nulu

26.05.2020 13:55 Přeprava plynu z Ruska plynovodem Jamal přes Polsko a Bělorusko do Německa dnes klesla na nulu. S…

Koronakrize na postupu. Polovina italských domácností vidí budoucnost černě

26.05.2020 13:26 Více než polovina italských domácností vidí kvůli koronavirové krizi svou budoucnost černě a téměř…

Eurowings plánují propustit 300 zaměstnanců v centrále

26.05.2020 12:29 Nízkorozpočtové aerolinky Eurowings, které spadají pod německou skupinu Lufthansa, plánují…

Lufthansa těžce doplácí na koronakrizi, dostane pomoc od vlády

25.05.2020 18:15 Aktualizováno Nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF schválil balíček pomoci devět miliard eur (245…

Související:

Právě se děje

Další zprávy