Polský podnikatel si pronajal 17 bytů, teď kvůli koronakrizi prosí o pomoc. Dočkal se kritiky

Rozruch v Polsku vyvolal případ varšavského podnikatele, který na internetu poprosil krajany o příspěvek na záchranu svého podnikání, ohroženého pandemií a vládními opatřeními proti šíření koronoviru. Kvůli svému podnikání - krátkodobému pronájmu varšavských bytů - se ale dočkal pobouření i kritiky, upozornil zpravodajský server Onet.

Bydlení, ilustrační fotografie
doporučujeme

Maciej Chojecki si ve Varšavě dlouhodobě pronajal až 17 bytů, aby je krátkodobě pronajímal turistům. Ti ale v době pandemie vymizeli. "Zůstal jsem bez prostředků k živobytí a bez možnosti vydělat si. Druhý lockdown nepřežiju. Potřebuji vaši pomoc," apeloval podnikatel.

"Ustavičně jsem investoval a získával nové byty. Počítal jsem s tím, že letošní sezona bude přelomem. Nemohl jsem se víc splést. Vše se zhroutilo ze dne na den," postěžoval si Chojecki.

Slíbil, že za každý příspěvek ve výši 200 zlotých (asi 1170 Kč) se odvděčí dárci voucherem opravňujícím k přespání v jednom z bytů, jejichž počet kvůli snižování nákladů zredukoval na sedm. Přesto potřebuje alespoň 25.000 zlotých (asi 150.000 Kč), aby svůj byznys udržel při životě. Zatím vysbíral desetinu potřebné sumy.

Další uživatelé ale podle portálu na podnikateli nenechali niť suchou. Vadí jim podnikání s krátkodobými pronájmy varšavských bytů, které se tak stávají naprosto nedostupnými pro běžné obyvatele hlavního města.

"Je to patologie," rozhořčil se varšavský aktivista Jan Śpiewak. "Je neuvěřitelné, že o almužnu žebrá chlapík, co vrazil peníze do 17 bytů, aby je pronajímal na airb'n'b," pozastavila se ilustrátorka a kreslířka komiksů Katarzyna Babisová. "Bookingizace měst znamená drahé a nedostupné bydlení pro lidi a obcházení předpisů platných pro hotely," uvedlo s odkazem na rezervační platformu varšavské sdružení, jehož název lze přeložit jako Město je naše.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto si upevnila pozici jedničky na slovenském trhu

15.01.2021 16:15 Automobilka Škoda Auto si loni upevnila pozici jedničky na slovenském trhu s novými osobními vozy s…

Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

15.01.2021 15:16 Aktualizováno Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby…

Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

15.01.2021 13:40 Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového…

Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, propad HDP není tak…

14.01.2021 14:14 Aktualizováno Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňský rok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama