Prodej nových aut v EU za osm měsíců klesl. Má být ještě hůř, soudí analytici

Prodej nových osobních aut v Evropské unii za prvních osm měsíců letošního roku klesl o 3,2 procenta na 10,5 milionu. Jedinou velkou zemí, která letos zaznamenala mírné zvýšení prodeje, je Německo s růstem o 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Přidejte svůj názor

Volkswagen
doporučujeme

V červenci se prodej aut zvýšil o 1,4 procenta na téměř 1,3 milionu vozů. K růstu přispěly hlavně země ve střední Evropě, kde počet registrací nových vozů vzrostl o 13,4 procenta. V srpnu však už prodej v EU klesl o 8,4 procenta na 1,04 milionu, avšak hlavně kvůli vysokému číslu z loňského srpna, kdy prodej prudce vzrostl o 31,2 procenta před zavedením nových emisních standardů.

Jedničkou na evropském trhu je skupina Volkswagen, jejíž prodej za leden až srpen klesl o 4,5 procenta na 2,6 milionu vozů a podíl na trhu se snížil na 24,8 procenta. Součástí Volkswagenu je i česká Škoda Auto. Její prodej však vzrostl o 1,4 procenta.

Škoda má na trhu EU podíl 4,8 procenta. Nejvýraznější propad zaznamenala automobilka Nissan, a to o 27,3 procenta. Prodej FCA, které patří mimo jiné značky Fiat a Chrysler, se snížil o 12,1 procenta.

Srpnový pokles o 8,4 procenta byl podle analytika ČSOB Petra Dufka zatím letos nejvýraznější, jeho význam ale nelze zveličovat. "Loňská červencová, srpnová a zářijová čísla byla vůbec silně poznamenaná změnami regulací emisí. První dva uvedené měsíce byly ve znamení silného růstu, září zase rapidního poklesu. Proto i meziroční srovnání nyní vypadá tak divoce. Abychom se dobrali nějakého reprezentativnějšího obrázku, má smysl se dívat spíše na roční čísla nebo alespoň na úhrny od začátku roku. Ty naznačují útlum trhu o zhruba tři procenta, a to už není nijak dramaticky překvapivý obrázek," podotkl. Září podle něj nejspíš přinese svižný růst registrací nových aut, protože loni touto dobou trh spadl téměř o čtvrtinu.

ACEA letos v červnu zhoršila pro letošní rok výhled prodeje osobních aut v EU. Očekává, že počet registrací osobních vozů letos klesne o jedno procento na více než 15 milionů. Důvodem jsou nejistoty způsobené brexitem a změna makroekonomických podmínek. Růst prodeje aut v EU od roku 2015 zpomaluje. V roce 2015 se zvýšil o 9,5 procenta, loni však již jen o 0,1 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo utne výrobu elektřiny z hnědého uhlí, firmy dostanou kompenzace

16.01.2020 14:28 Aktualizováno Německá vláda se dohodla se spolkovými zeměmi na ukončení výroby elektrické energie z hnědého uhlí,…

Prodej aut PSA Group výrazně klesl, firma má potíže v Číně a na Blízkém…

16.01.2020 11:08 Celosvětový prodej aut francouzské automobilky PSA Group loni klesl o deset procent na 3,49 milionu…

Nová auta v EU jdou na odbyt. Prodej loni rostl šestým rokem za sebou

16.01.2020 09:47 Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v loňském roce zvýšil o 1,2 procenta na 15,34…

Německá ekonomika značně pokulhává. Situace je nejhorší od roku 2013

15.01.2020 11:58 Růst německé ekonomiky loni výrazně zpomalil. Hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil jen o 0,6…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama