Prodej nových aut v EU za osm měsíců klesl. Má být ještě hůř, soudí analytici

Prodej nových osobních aut v Evropské unii za prvních osm měsíců letošního roku klesl o 3,2 procenta na 10,5 milionu. Jedinou velkou zemí, která letos zaznamenala mírné zvýšení prodeje, je Německo s růstem o 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Přidejte svůj názor

Volkswagen
doporučujeme

V červenci se prodej aut zvýšil o 1,4 procenta na téměř 1,3 milionu vozů. K růstu přispěly hlavně země ve střední Evropě, kde počet registrací nových vozů vzrostl o 13,4 procenta. V srpnu však už prodej v EU klesl o 8,4 procenta na 1,04 milionu, avšak hlavně kvůli vysokému číslu z loňského srpna, kdy prodej prudce vzrostl o 31,2 procenta před zavedením nových emisních standardů.

Jedničkou na evropském trhu je skupina Volkswagen, jejíž prodej za leden až srpen klesl o 4,5 procenta na 2,6 milionu vozů a podíl na trhu se snížil na 24,8 procenta. Součástí Volkswagenu je i česká Škoda Auto. Její prodej však vzrostl o 1,4 procenta.

Škoda má na trhu EU podíl 4,8 procenta. Nejvýraznější propad zaznamenala automobilka Nissan, a to o 27,3 procenta. Prodej FCA, které patří mimo jiné značky Fiat a Chrysler, se snížil o 12,1 procenta.

Srpnový pokles o 8,4 procenta byl podle analytika ČSOB Petra Dufka zatím letos nejvýraznější, jeho význam ale nelze zveličovat. "Loňská červencová, srpnová a zářijová čísla byla vůbec silně poznamenaná změnami regulací emisí. První dva uvedené měsíce byly ve znamení silného růstu, září zase rapidního poklesu. Proto i meziroční srovnání nyní vypadá tak divoce. Abychom se dobrali nějakého reprezentativnějšího obrázku, má smysl se dívat spíše na roční čísla nebo alespoň na úhrny od začátku roku. Ty naznačují útlum trhu o zhruba tři procenta, a to už není nijak dramaticky překvapivý obrázek," podotkl. Září podle něj nejspíš přinese svižný růst registrací nových aut, protože loni touto dobou trh spadl téměř o čtvrtinu.

ACEA letos v červnu zhoršila pro letošní rok výhled prodeje osobních aut v EU. Očekává, že počet registrací osobních vozů letos klesne o jedno procento na více než 15 milionů. Důvodem jsou nejistoty způsobené brexitem a změna makroekonomických podmínek. Růst prodeje aut v EU od roku 2015 zpomaluje. V roce 2015 se zvýšil o 9,5 procenta, loni však již jen o 0,1 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie schválila digitální daň, dopadne i na americké internetové giganty

16.10.2019 16:27 Italská vláda schválila jako součást zákona o rozpočtu na příští rok i digitální daň, která začne…

Prodej nových aut v EU prudce vzrostl, výjimkou je jedna země

16.10.2019 11:08 Aktualizováno Prodej nových osobních aut v Evropské unii se v září meziročně zvýšil o 14,5 procenta na 1,25…

Volkswagen nepostaví novou továrnu v Turecku. Šanci větří Rumunsko

16.10.2019 11:02 Rumunsko zahájilo nové rozhovory s automobilovým koncernem Volkswagen kvůli nové továrně, kterou…

Nobelova cena za ekonomii: Tři vědci navrhli metodu, jak bojovat s chudobou

14.10.2019 13:40 Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Abhijit Banerjee a Michael Kremer spolu s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama