Globální recese je letos pravděpodobná, vyplývá z průzkumu ekonomického fóra

Dvě třetiny hlavních ekonomů ze soukromého a veřejného sektoru očekávají v letošním roce globální recesi. Ukázal to průzkum Světového ekonomického fóra (WEF). Přibližně 18 procent z nich přitom považuje recesi globální ekonomiky za velmi pravděpodobnou. To je více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím průzkumem z loňského září.

"Současná vysoká inflace, nízký růst, vysoké zadlužení a prostředí s vysokým stupněm roztříštěnosti snižují pobídky pro investice nutné k návratu k růstu a ke zvýšení životní úrovně pro nejzranitelnější obyvatele světa," uvedla výkonná ředitelka WEF Saadia Zahidiová.

Průzkum vychází z 22 odpovědí skupiny vysoce postavených ekonomů z mezinárodních agentur, včetně Mezinárodního měnového fondu (MMF), investičních bank, nadnárodních firem a zajišťoven. Přichází poté, co Světová banka (SB) minulý týden zhoršila výhled pro mnoho zemí na úroveň blízkou recesi. Zdůvodnila to tím, že sílí dopad zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami, pokračuje válka na Ukrajině a zejména se zadrhávají hlavní světové ekonomické motory.

Definice recese se ve světě liší, obecně ale znamená pokles ekonomiky. Pokud se přidá i vysoká inflace, označuje se takový scénář jako stagflace.

Ohledně inflace průzkum WEF zaznamenal velké regionální rozdíly. Podíl osob očekávajících letos vysokou inflaci se pohyboval od pěti procent v Číně po 57 procent v Evropě. Evropa loni zaznamenala vysoký růst cen energií, který se v ekonomice rozšířil. Většina ekonomů také očekává další zpřísňování měnové politiky v Evropě a ve Spojených státech.

Devět z deseti respondentů očekává, že na firmy bude negativně působit slabá poptávka a vysoké náklady na půjčky. Více než 60 procent jich poukazuje na vyšší vstupní náklady, uvedla agentura Reuters. Tyto problémy přinutí nadnárodní firmy snižovat náklady, od provozních výdajů až po propouštění. Neočekává se ale, že podnikatelskou aktivitu by letos výrazněji omezily narušené dodavatelské řetězce.

Ke svému vrcholu by se letos mohla přiblížit krize životních nákladů. Až 68 procent dotázaných očekává, že do konce roku bude tato krize méně závažná.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika Světové ekonomické forum

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 37 minutami

před 42 minutami

Aktualizováno před 51 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko zajistí svou bezpečnost, pokud v Polsku budou jaderné zbraně, varuje Kreml

Ruské ministerstvo obrany přijme všechna nezbytná opatření k zajištění bezpečnosti Ruska v případě rozmístění jaderných zbraní na polském území. Na brífinku v Moskvě to v pondělí prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy