Panika na světových trzích. Začala v Asii, Japonce vyděsil vývoj v USA

Známky zpomalování americké ekonomiky vyvolaly mezi investory paniku. Na trzích propukl masivní výprodej akcií významných společností. Stojí za tím zpráva o zaměstnanosti ve Spojených státech, podle které se nezaměstnanost vyšplhala na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. 

Výprodej na akciových trzích v pondělí celosvětově výrazně zesílil. „Bolestivé turbulence“ začaly v Japonsku, kde se index propadl o více než 12 %. Postupně se ztráty „přelily“ do Jižní Koreje, Evropy a Spojených států, jak uvádí americký list Wall Street Journal. 

Pokračoval zvýšený prodej akcií technologických společností. Apple, Meta nebo Nvidia každá ztratily 9 % a více. To se projevilo i za Pacifikem. Až o deset procent klesli čipoví giganti jako Samsung Electronics nebo Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.

Index Dow se propadl o 2,7 %, S&P o 4,1 % a Nasdaq Composite o 6,3 %. Ukazatel strachu mezitím vzrostl na 55 bodů – na této úrovni se mimo covidovou pandemii nacházel v roce 2008, kdy vypukla světová finanční krize. Maximální paniku na trzích předznamenává už index strachu 30-35 bodů. 

Zatímco se různé ekonomiky po celém světě obávají nejhoršího, někteří tvrdí, že investoři pouze „stahují příliš vysoké sázky na technologické akcie a umělou inteligenci“. „Trhy se trochu vymkly kontrole. Je to prostě totální panika. Není to reálné, ale je to bolestivé a mohlo by nás to provázet několik týdnů,“ míní vedoucí oddělení mezinárodních trhů s pevným výnosem ve společnost National Alliance Securities Andrew Brenner. 

Obavy plynou zejména ze Spojených států. Podle WSJ „zpomalil růst počtu pracovních míst a investoři se kvůli tomu obávají, že Federální rezervní systém (Fed) postupuje příliš pomalu a bude muset dohánět snižování sazeb“.  

Podle americké stanice CNN výprodej na Wall Street způsobila už páteční slabá zpráva o zaměstnanosti v USA. Panují obavy, že se Fed dopustil chybných kroků v rámci boje proti inflaci a ignoroval trhliny na trhu práce. 

Šéf Fed Austan Goolsbee prohlásil, že agentura bude reagovat na jakékoli zhoršení systému. „Úkol Fedu je velmi jednoduchý: maximalizovat zaměstnanost, stabilizovat ceny a udržet finanční stabilitu,“ přiblížil. 

„Díváme se na to s výhledem do budoucna, a tak pokud začnou kolektivně přicházet podmínky, že na průchozí linii dojde ke zhoršení kterékoli z těchto částí, napravíme to. Žádné špatné počasí není. Existuje pouze špatné oblečení. Přijdou podmínky a my budeme reagovat podle potřeby,“ popsal Goolsbee. 

Snaží se situaci za každou cenu uklidnit a podotkl, že zpráva o zaměstnanosti není nijak přelomová. „Úkolem Fedu není zpětně reagovat na čísla za jeden měsíc. Je vidět, že úkolem trhu je reagovat a úkolem Fedu je jednat. A jeden z těchto pohybů je mnohem volatilnější než druhý,“ vysvětlil. 

Podle New York Times se nezaměstnanost v USA vyšplhala na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. To mohlo prohloubit obavy ze skluzu americké ekonomiky do recese. 

„Ještě před zveřejněním údajů o pracovních místech v USA byli investoři nervózní, protože americký akciový trh byl na rekordní vlně, což umocnilo nervozitu kolem trhů,“ vysvětlil vedoucí investiční stratég společnosti Allianz Jordi Basco. 

Ten ale nevidí žádné náznaky, že by snad trh směřoval ke krachu. „Neexistuje žádný jasný signál, že se nacházíme v krachu tržní bubliny nebo že trh splaskne. Zatím si myslím, že jde o zdravou korekci,“ poznamenal. 

Nejvíce se ale krize trhu projevila v Japonsku, kde také v pondělí ráno odstartovala. „Reakce trhu je odrazem zhoršujícího se výhledu americké ekonomiky. Bylo to newyorské kýchnutí, které si vynutilo japonský zápal plic,“ vylíčil podle NY Times ředitel finanční společnosti Monex Group Jesper Koll. 

Související

Více souvisejících

Ekonomika Wall Street Japonsko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Po povodních je pod vodou 35 obcí. Rakušan jim slíbil pomoc s volbami

Ministerstvo vnitra aktivně spolupracuje se starosty a hledá řešení neobvyklých podmínek v zaplavených oblastech. Poskytuje jim konkrétní podporu, aby zajistili nadcházející volby. Ministr vnitra Vít Rakušan ve Sněmovně zdůraznil, že stát pomůže s tím, co obce nebudou schopny zvládnout samy. 

včera

Petr Pavel

Obnova oblastí zasažených ničivými povodněmi potrvá roky, prohlásil Pavel

Obnova oblastí zasažených ničivými povodněmi bude podle prezidenta Petra Pavla trvat měsíce až roky, a vláda by měla výrazně podpořit starosty, nejen finančně, ale i v souvislosti s blížícími se volbami, které proběhnou o nadcházejícím víkendu. Prezident to uvedl po návštěvě severní Moravy a Slezska, kde si prohlédl škody způsobené povodněmi v Bohumíně, Opavě, Krnově, Mikulovicích a Jeseníku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

důchody

Důchody se od příštího roku zvýší. Poroste i minimální mzda, zavede se jedna superdávka

Vláda dnes na základě příslušných statistických údajů schválila řádnou valorizaci důchodů pro příští rok. Od ledna 2025 se tedy zvýší všechny důchody, tedy nejen starobní, ale i invalidní a pozůstalostní. Průměrný starobní důchod se zvýší o 358 Kč a dosáhne tak hodnoty 21 080 Kč. Současně platí, že za posledních 10 let důchody vzrostly o 18 % více než inflace.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael stanovil nový cíl válečného tažení v Pásmu Gazy

Izrael rozšířil své válečné cíle v Pásmu Gazy o zajištění návratu obyvatel do obcí na severu Izraele, které byly evakuovány kvůli útokům libanonského radikálního hnutí Hizballáh. O tomto kroku informovala kancelář izraelského premiéra, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

včera

Putin nařídil armádě, aby byla druhou největší na světě

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nařídil navýšení počtu vojáků v ruských ozbrojených silách o 180 000, čímž jejich celkový počet dosáhne 1,5 milionu. Příslušný dekret, zveřejněný na oficiálních stránkách, vstoupí v platnost 1. prosince. Uvedla to agentura Reuters s tím, že Putin chce mít po Číně druhou největší armádu na světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy