Panika na světových trzích. Začala v Asii, Japonce vyděsil vývoj v USA

Známky zpomalování americké ekonomiky vyvolaly mezi investory paniku. Na trzích propukl masivní výprodej akcií významných společností. Stojí za tím zpráva o zaměstnanosti ve Spojených státech, podle které se nezaměstnanost vyšplhala na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. 

Výprodej na akciových trzích v pondělí celosvětově výrazně zesílil. „Bolestivé turbulence“ začaly v Japonsku, kde se index propadl o více než 12 %. Postupně se ztráty „přelily“ do Jižní Koreje, Evropy a Spojených států, jak uvádí americký list Wall Street Journal. 

Pokračoval zvýšený prodej akcií technologických společností. Apple, Meta nebo Nvidia každá ztratily 9 % a více. To se projevilo i za Pacifikem. Až o deset procent klesli čipoví giganti jako Samsung Electronics nebo Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.

Index Dow se propadl o 2,7 %, S&P o 4,1 % a Nasdaq Composite o 6,3 %. Ukazatel strachu mezitím vzrostl na 55 bodů – na této úrovni se mimo covidovou pandemii nacházel v roce 2008, kdy vypukla světová finanční krize. Maximální paniku na trzích předznamenává už index strachu 30-35 bodů. 

Zatímco se různé ekonomiky po celém světě obávají nejhoršího, někteří tvrdí, že investoři pouze „stahují příliš vysoké sázky na technologické akcie a umělou inteligenci“. „Trhy se trochu vymkly kontrole. Je to prostě totální panika. Není to reálné, ale je to bolestivé a mohlo by nás to provázet několik týdnů,“ míní vedoucí oddělení mezinárodních trhů s pevným výnosem ve společnost National Alliance Securities Andrew Brenner. 

Obavy plynou zejména ze Spojených států. Podle WSJ „zpomalil růst počtu pracovních míst a investoři se kvůli tomu obávají, že Federální rezervní systém (Fed) postupuje příliš pomalu a bude muset dohánět snižování sazeb“.  

Podle americké stanice CNN výprodej na Wall Street způsobila už páteční slabá zpráva o zaměstnanosti v USA. Panují obavy, že se Fed dopustil chybných kroků v rámci boje proti inflaci a ignoroval trhliny na trhu práce. 

Šéf Fed Austan Goolsbee prohlásil, že agentura bude reagovat na jakékoli zhoršení systému. „Úkol Fedu je velmi jednoduchý: maximalizovat zaměstnanost, stabilizovat ceny a udržet finanční stabilitu,“ přiblížil. 

„Díváme se na to s výhledem do budoucna, a tak pokud začnou kolektivně přicházet podmínky, že na průchozí linii dojde ke zhoršení kterékoli z těchto částí, napravíme to. Žádné špatné počasí není. Existuje pouze špatné oblečení. Přijdou podmínky a my budeme reagovat podle potřeby,“ popsal Goolsbee. 

Snaží se situaci za každou cenu uklidnit a podotkl, že zpráva o zaměstnanosti není nijak přelomová. „Úkolem Fedu není zpětně reagovat na čísla za jeden měsíc. Je vidět, že úkolem trhu je reagovat a úkolem Fedu je jednat. A jeden z těchto pohybů je mnohem volatilnější než druhý,“ vysvětlil. 

Podle New York Times se nezaměstnanost v USA vyšplhala na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. To mohlo prohloubit obavy ze skluzu americké ekonomiky do recese. 

„Ještě před zveřejněním údajů o pracovních místech v USA byli investoři nervózní, protože americký akciový trh byl na rekordní vlně, což umocnilo nervozitu kolem trhů,“ vysvětlil vedoucí investiční stratég společnosti Allianz Jordi Basco. 

Ten ale nevidí žádné náznaky, že by snad trh směřoval ke krachu. „Neexistuje žádný jasný signál, že se nacházíme v krachu tržní bubliny nebo že trh splaskne. Zatím si myslím, že jde o zdravou korekci,“ poznamenal. 

Nejvíce se ale krize trhu projevila v Japonsku, kde také v pondělí ráno odstartovala. „Reakce trhu je odrazem zhoršujícího se výhledu americké ekonomiky. Bylo to newyorské kýchnutí, které si vynutilo japonský zápal plic,“ vylíčil podle NY Times ředitel finanční společnosti Monex Group Jesper Koll. 

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika Wall Street Japonsko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 17 minutami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 42 minutami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 1 hodinou

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy