Panika na světových trzích. Začala v Asii, Japonce vyděsil vývoj v USA

Známky zpomalování americké ekonomiky vyvolaly mezi investory paniku. Na trzích propukl masivní výprodej akcií významných společností. Stojí za tím zpráva o zaměstnanosti ve Spojených státech, podle které se nezaměstnanost vyšplhala na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. 

Výprodej na akciových trzích v pondělí celosvětově výrazně zesílil. „Bolestivé turbulence“ začaly v Japonsku, kde se index propadl o více než 12 %. Postupně se ztráty „přelily“ do Jižní Koreje, Evropy a Spojených států, jak uvádí americký list Wall Street Journal. 

Pokračoval zvýšený prodej akcií technologických společností. Apple, Meta nebo Nvidia každá ztratily 9 % a více. To se projevilo i za Pacifikem. Až o deset procent klesli čipoví giganti jako Samsung Electronics nebo Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.

Index Dow se propadl o 2,7 %, S&P o 4,1 % a Nasdaq Composite o 6,3 %. Ukazatel strachu mezitím vzrostl na 55 bodů – na této úrovni se mimo covidovou pandemii nacházel v roce 2008, kdy vypukla světová finanční krize. Maximální paniku na trzích předznamenává už index strachu 30-35 bodů. 

Zatímco se různé ekonomiky po celém světě obávají nejhoršího, někteří tvrdí, že investoři pouze „stahují příliš vysoké sázky na technologické akcie a umělou inteligenci“. „Trhy se trochu vymkly kontrole. Je to prostě totální panika. Není to reálné, ale je to bolestivé a mohlo by nás to provázet několik týdnů,“ míní vedoucí oddělení mezinárodních trhů s pevným výnosem ve společnost National Alliance Securities Andrew Brenner. 

Obavy plynou zejména ze Spojených států. Podle WSJ „zpomalil růst počtu pracovních míst a investoři se kvůli tomu obávají, že Federální rezervní systém (Fed) postupuje příliš pomalu a bude muset dohánět snižování sazeb“.  

Podle americké stanice CNN výprodej na Wall Street způsobila už páteční slabá zpráva o zaměstnanosti v USA. Panují obavy, že se Fed dopustil chybných kroků v rámci boje proti inflaci a ignoroval trhliny na trhu práce. 

Šéf Fed Austan Goolsbee prohlásil, že agentura bude reagovat na jakékoli zhoršení systému. „Úkol Fedu je velmi jednoduchý: maximalizovat zaměstnanost, stabilizovat ceny a udržet finanční stabilitu,“ přiblížil. 

„Díváme se na to s výhledem do budoucna, a tak pokud začnou kolektivně přicházet podmínky, že na průchozí linii dojde ke zhoršení kterékoli z těchto částí, napravíme to. Žádné špatné počasí není. Existuje pouze špatné oblečení. Přijdou podmínky a my budeme reagovat podle potřeby,“ popsal Goolsbee. 

Snaží se situaci za každou cenu uklidnit a podotkl, že zpráva o zaměstnanosti není nijak přelomová. „Úkolem Fedu není zpětně reagovat na čísla za jeden měsíc. Je vidět, že úkolem trhu je reagovat a úkolem Fedu je jednat. A jeden z těchto pohybů je mnohem volatilnější než druhý,“ vysvětlil. 

Podle New York Times se nezaměstnanost v USA vyšplhala na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. To mohlo prohloubit obavy ze skluzu americké ekonomiky do recese. 

„Ještě před zveřejněním údajů o pracovních místech v USA byli investoři nervózní, protože americký akciový trh byl na rekordní vlně, což umocnilo nervozitu kolem trhů,“ vysvětlil vedoucí investiční stratég společnosti Allianz Jordi Basco. 

Ten ale nevidí žádné náznaky, že by snad trh směřoval ke krachu. „Neexistuje žádný jasný signál, že se nacházíme v krachu tržní bubliny nebo že trh splaskne. Zatím si myslím, že jde o zdravou korekci,“ poznamenal. 

Nejvíce se ale krize trhu projevila v Japonsku, kde také v pondělí ráno odstartovala. „Reakce trhu je odrazem zhoršujícího se výhledu americké ekonomiky. Bylo to newyorské kýchnutí, které si vynutilo japonský zápal plic,“ vylíčil podle NY Times ředitel finanční společnosti Monex Group Jesper Koll. 

Související

Dovoz a vývoz zboží

Neskončí to jen u zboží. EU zvažuje další kroky proti Trumpovým clům

Evropská unie oznámila, že od 1. dubna zavede obchodní protiopatření v hodnotě až 26 miliard eur (22 miliard liber) v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz oceli a hliníku. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen označila americká 25% cla za „neodůvodněná obchodní omezení“.
Pavel Kuchař Rozhovor

Pokud USA budou pokračovat v agresivní obchodní politice, poškodí vlastní ekonomiku a oslabí své postavení na globálním trhu, říká ekonom

Ekonom Pavel Kuchař z Katedry ekonomicko-manažerských studií olomoucké Univerzity Palackého exkluzivně pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jaké dopady může mít obchodní válka mezi USA a Čínou, Kanadou a Mexikem na Evropskou unii. Také promluvil o tom, co agresivní obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa může udělat s americkou ekonomikou a snahami autoritářských mocností o posílení na globálním poli. „Přestože Čína nepochybně expanduje a modernizuje svou ekonomiku, dohnat USA by vyžadovalo zásadní a komplexní reformy, které by byly v rozporu s dosavadním autoritářským stylem vlády,“ říká.

Více souvisejících

Ekonomika Wall Street Japonsko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 2 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo

Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo opoziční hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše, jeho podpora nicméně opět klesla. Vzrostly naopak preference koalice Spolu. Do dolní parlamentní komory by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy