MMF vyzval vlády, aby si vytvořily plán na snížení dluhu po pandemii

Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval vlády, aby začaly pracovat na fiskálních plánech, které jim pomohou snížit zadlužení nahromaděné kvůli vysokým výdajům na řešení dopadů pandemie covidu-19. Podle fondu je důležité, aby se jednotlivé země už začaly vracet k udržitelným rozpočtům a aby jejich rozpočtové politice důvěřovali investoři. MMF to dnes uvedl ve zprávě nazvané Fiscal Monitor.

Kristalina Georgievová

Pandemie způsobila, že vlády začaly vynakládat obrovské sumy peněz na podporu hospodářství. Každá země si teď podle MMF musí určit, jaké načasování a jaké tempo fiskální konsolidace pro ni budou vhodné.

Fiskální plány musejí brát v úvahu, v jaké fázi je právě pandemie, přihlédnout k současným fiskálním nedostatkům, k riziku ekonomických šrámů, vlivu stárnutí populace, potřebám rozvoje a minulým těžkostem při výběru daňových a jiných příjmů.

Kapitola nazvaná Zvýšení důvěryhodnosti veřejných financí uvádí, že země by se měly zaměřit na méně bolestivou stabilizaci dluhu. A to tím, že budou usilovat o fiskální udržitelnost se střednědobým fiskálním rámcem, který bude důvěryhodný.

"Když věřitelé mají důvěru v to, že vlády jsou fiskálně zodpovědné, bude jednodušší i financování větších deficitů a prodlužování splatnosti půjček," uvedl měnový fond.

MMF ve svém výzkumu například zjistil, že země s důvěryhodnými plány pro fiskální rámec měly i nižší náklady na výpůjčky a dokázaly se i rychleji zbavit skokového zvýšení dluhu. Bez neočekávaných šoků tak například zvýšení o 15 procent dokázaly do deseti let smazat.

Měnový fond doporučuje, aby země usilovaly o širší fiskální cíle s jasnou daňovou a výdajovou politikou na příštích tři až pět let. Zaměřit by se měly na konkrétní opatření, jako je zvýšení daní nebo zvýšení věku pro přiznání důchodových benefitů.

Fiskální pravidla, jako je udržení rozpočtových deficitů v určitých procentuálních mezích ve vztahu k hrubému domácímu produktu (HDP), případně nezávislé rozpočtové rady v rámci vlád, by mohly zvýšit důvěryhodnost, uvádí měnový fond. Pomohly většinou cíle, u kterých bylo snadné je stanovit.

Měnový fond ale také uvedl, že fiskální plány by měly být flexibilní, aby umožnily stabilizaci ekonomik a zabránily škrtům v klíčových veřejných investicích.

"Změny daní či výdajů je možné legislativně předjednat a lze je podmínit hospodářským oživením," uvedl fond. Citoval v této souvislosti oznámení Británie, že daňové sazby pro podniky se v dubnu 2023 zvýší, a také opatření v Izraeli, že lepší benefity pro lidi bez práce budou záviset na snížení míry nezaměstnanosti.

Ukrajina nabízí Gazpromu slevu 50 procent za dodatečný tranzit plynu

23.10.2021 06:09 Ukrajina nabídla ruskému plynárenskému gigantu Gazprom slevu 50 procent ze současného tarifu za…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Energetická krize zvýší poptávku po ropě, to může vést k dalšímu zdražování

14.10.2021 11:31 Celosvětová energetická krize zvýší poptávku po ropě až o půl milionu barelů denně, což by mohlo…

G20 schválila dohodu o reformě daňového systému, včetně globální minimální…

13.10.2021 21:56 Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí tvořících skupinu největších ekonomik světa (G20)…

MMF považuje zavádění kryptoměn jako platidel za nerozumné a riskantní

13.10.2021 10:02 Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku…

Růst čínského exportu v září překvapivě zrychlil

13.10.2021 08:18 Růst čínského vývozu v září nečekaně zrychlil, protože globální poptávka zůstává solidní a…

MMF zhoršil výhled růstu globální i české ekonomiky

12.10.2021 21:11 Aktualizováno Globální ekonomika v letošním roce poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy.…

OECD ohlásila dosažení dohody o globální minimální dani

08.10.2021 21:24 Aktualizováno Mezinárodní komunita dosáhla dohody, která zajistí, že nadnárodní podniky budou od roku 2023…

Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého…

06.10.2021 20:13 Aktualizováno Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého vrcholu a do poloviny…

Světový obchod se vyšplhal na rekord, WTO zlepšila odhady

04.10.2021 14:32 Světový obchod se zbožím se díky oživení globální hospodářské aktivity v prvním pololetí vyšplhal…

Související:

Právě se děje

reklama