Trh s ropou má potíže. Druhá vlna covidu zpomaluje poptávku po "černém zlatu"

Světové zásoby ropy, které se v době vrcholu pandemie zvyšovaly, nyní pokračují v setrvalém sestupu. Druhá vlna nemoci však zpomaluje poptávku a komplikuje snahy producentů o rovnováhu na trhu. V pravidelné zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenci, včetně Ruska, plánují od ledna zvýšit dodávky na trh o dva miliony barelů denně. IEA navíc předpovídá, že příměří v Libyi zvýší v této severoafrické zemi v prosinci těžbu na 700.000 barelů ze současných zhruba 300.000 barelů denně.

Our October Oil Market Report is out now:• Global demand is expected to rise by just 350 kb/d in September - the smallest gain seen since May.• Global supply fell 0.6 mb/d last month after output cuts in the UAE, the North Sea & Brazil.More ⬇️ https://t.co/YkEg63XtWA

— IEA (@IEA) October 14, 2020

"Na trhu je v nejbližších měsících jen omezený prostor pro absorbci dodatečných dodávek," uvedla IEA. "Ty, kteří chtějí dosáhnout napjatějšího ropného trhu, se dívají na pohyblivý cíl."

Snahy předních světových producentů o rovnováhu na trhu vykázaly určitý úspěch, uvádí agentura. Upozornila zvláště na relativně stabilní ceny ropy a výrazné čerpání zásob. Světové zásoby klesly ve třetím čtvrtletí o 2,3 miliony barelů denně a ve čtvrtém čtvrtletí by se měly snížit o 4,1 milionu barelů denně. IEA ale rovněž upozornila, že letní oživení poptávky nyní zpomaluje kvůli druhé vlně covidu-19 a kvůli novým omezením pohybu. To vzbuzuje pochybnosti o síle očekávaného ekonomického oživení, a tedy rovněž o vyhlídkách poptávky po ropě.

V úterý IEA ve své výroční zprávě uvedla, že koronavirus tvrdě zasáhne trh s ropou a že potrvá roky, než se poptávka zotaví a dosáhne vrcholu na nižší úrovni, než organizace původně čekala. Letos by spotřeba ropy měla podle odhadů klesnout o osm procent a na úroveň před koronavirovou krizí se vrátí v roce 2023.

Související

Bitcoin

Kdo máte kryptoměny pozor. Po íránském útoku na Izrael padl Bitcoin nejvíc za rok. Zdraží ropa či zlato?

Po nočním útoku Íránu na izraelské cíle Teherán signalizuje, že je připraven převzít přímější roli ve svém konfliktu s Izraelem, do nějž dosud vstupoval zejména skrze své spojence typu teroristů z Hamásu nebo Hizballáhu. To může znamenat novou kapitolu ve vleklém střetu obou zemí, přestože zmíněný noční útok, jenž se čekal předem, byl z velké části odražen.

Více souvisejících

ropa Energetika opec Ekonomika Libye Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin něco chystá, naznačil Pistorius. Má víc zbraní a munice, než kolik využije na Ukrajině

Rusko podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu. Uvedl to v televizi ARD.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy