USA zakazují dovoz ropy, plynu a uhlí z Ruska. Británie přestane dovážet ruskou ropu

Americký prezident Joe Biden dnes oznámil, že Spojené státy zakazují dovoz ropy, zkapalněného zemního plynu a uhlí z Ruska. Tento krok udělaly kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Biden řekl, že USA chápou, že mnoho amerických spojenců nebude schopných udělat to samé vzhledem k tomu, že jsou závislejší na dodávkách energetických surovin z Ruska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Bidenovi za tento krok poděkoval. Británie postupně ukončí dovoz ruské ropy a ropných produktů do konce letošního roku.

Ropa, ilustrační fotografie

"Nebudeme se podílet na dotování Putinovy války," řekl dnes šéf Bílého domu. Ruský prezident Vladimir Putin 24. února zahájil invazi na Ukrajinu, jejímž cílem je podle něj zemi denacifikovat a demilitarizovat. Západ na Rusko v reakci na to uvalil tvrdé sankce, dovozu ruské ropy a zemního plynu se ale doposud netýkaly. Také britská vláda dnes oznámila, že do konce letošního roku přestane dovážet ruskou ropu.

Podle americké administrativy je zakázáno podepisovat nové smlouvy o dodávkách ruských energetických surovin, pro ty stávající smlouvy platí 45denní přechodné období. Na základě Bidenova exekutivního příkazu mají američtí občané zakázány přímé investice do amerického energetického sektoru a také podílet se na zahraničních investicích do tohoto odvětví.

Ukrajinský prezident Zelenskyj na twitteru Bidenovi za zákaz dovozu surovin z Ruska poděkoval. Biden svým rozhodnutím podle něj "zasáhl Putinův válečný stroj přímo do srdce". Vyzval další země, aby se k USA přidaly.

Biden ve svém projevu také upozornil, že rozhodnutí bude mít dopad i ve Spojených státech a že ceny pohonných hmot nadále porostou. "Putinova válka už na benzinových pumpách dopadá na americké rodiny," řekl prezident. Upozornil ale, že "dal jasně najevo, že obrana svobody něco stojí a něco stojí i ve Spojených státech". Dodal, že to chápe jak jeho Demokratická strana, tak republikáni. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová řekla, že tato komora Kongresu ještě dnes podpoří prezidenta tak, že "schválí silnou legislativu" týkající se zákazu.

Biden přislíbil, že udělá vše pro to, aby pro Američany zmírnil dopady "Putinova zdražování". Už nyní je ve Spojených státech nejvyšší inflace za 40 let.

Ceny ropy kvůli očekávání, že USA zakážou dovoz ropy z Ruska, výrazně vzrostly na 128 dolarů za barel, před začátkem ruské invaze se barel obchodoval za 97 dolarů. Zemní plyn se z Ruska do Spojených států nedováží.

Podle analytické společnosti Rystad Energy loni asi osm procent ropy a ropných produktů, které se do Spojených států dovezlo, pocházelo z Ruska. AP píše, že z dostupných dat amerického ministerstva energetiky vyplývá, že v posledním únorovém týdnu USA nedovezly z Ruska žádnou ropu.

Spojené státy se mohou ruskou ropu snažit nahradit dovozem z jiných zemí, což ale může být politicky problematické, podotýká agentura AP. Vlivní senátoři varují Bidenovu vládu, aby se nepokoušela uzavřít dohodu o dodávkách této suroviny s režimem venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. "Snahy Bidenovy administrativy sjednotit svět proti vražednému tyranovi v Moskvě nesmí být vyměněny za podporu diktátora, který je vyšetřovaný kvůli zločinům proti lidskosti," řekl v pondělí šéf senátního zahraničního výboru Bob Menendez. "Demokratické aspirace lidí ve Venezuele, stejně jako odhodlání a odvaha lidí na Ukrajině, jsou mnohem cennější než několik tisíců barelů ropy," uvedl také.

Británie do konce roku přestane dovážet ruskou ropu

Británie do konce letošního roku postupně ukončí dovoz ruské ropy a ropných produktů, oznámil dnes britský ministr obchodu a energetiky Kwasi Kwarteng. Firmy mají do konce roku čas přejít na jiné zdroje, s přechodem jim podle ministra vláda pomůže. Podobně také USA dnes oznámily zákaz dovozu ruské ropy.

Londýn bude jednat s ostatními dodavateli, aby nahradili chybějící ropu z Ruska. Podle ministra Kwartenga zvažuje také ukončení dovozu ruského zemního plynu.

"Přechodné období poskytne trhu, podnikům a dodavatelským řetězcům více než dostatek času na nahrazení ruského dovozu," uvedl Kwarteng na twitteru. Firmy by podle ministra měly zajistit, aby zákaz nepocítili spotřebitelé. Ruská ropa v současnosti pokrývá osm procent poptávky v Británii, ruský plyn čtyři procenta, dodal ministr.

"Británie je významným producentem ropy a ropných produktů, navíc má značné zásoby. Kromě Ruska pochází naprostá většina našeho dovozu od spolehlivých partnerů, jako jsou USA, Nizozemsko a Perský záliv. V letošním roce s nimi budeme spolupracovat na zajištění dalších dodávek," napsal Kwarteng.

Zákaz dovozu ropy je součástí sankcí, které mnohé západní země uvalují na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Ke stejnému kroku dnes přistoupily také Spojené státy, které vedle ropy zakázaly i dovoz zemního plynu a uhlí z Ruska. Evropská komise plánuje v letošním roce snížit závislost Evropské unie na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost na ruských dodávkách plynu "mnohem dříve než v roce 2030". Dosáhnout toho chce rychlejším přechodem na alternativní dodávky a čistou energii.

"Jako další ekonomický úder Putinovu režimu po jeho nezákonné invazi na Ukrajinu se Spojené království v průběhu letošního roku zbaví závislosti na ruské ropě, a to v návaznosti na náš přísný balíček mezinárodních ekonomických sankcí," napsal britský premiér Boris Johnson na twitteru po oznámení o zákazu dovozu ropy.

Podle agentury Reuters Johnson řekl, že zákazem dovozu ruské ropy učinil svět důležitý krok a je to jen první krok. Nezbytnost snížit závislost na ropě a plynu z Ruska je podle premiéra zcela zjevná.

Začalo bourání nájezdu na Barrandovský most. Doprava je stažena do jednoho…

18.05.2022 09:31 Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Globální dluh napříč všemi sektory stoupl na rekordních 305 bilionů dolarů

18.05.2022 20:09 Globální dluh napříč všemi sektory v prvním čtvrtletí stoupl na rekordních více než 305 bilionů USD…

Musk chce po Twitteru důkaz, že podíl falešných a robotických účtů je pod…

17.05.2022 11:16 Americký podnikatel a zakladatel automobilky Tesla Elon Musk chce po společnosti Twitter důkaz, že…

Cena pšenice na mezinárodním trhu po indickém zákazu vývozu prudce roste

16.05.2022 08:43 Cena pšenice na mezinárodním trhu po indickém zákazu vývozu prudce roste. Na burze v Chicagu…

Čínský průmysl a maloobchod oslabily kvůli koronaviru výrazně více, než se…

16.05.2022 08:24 Čínský průmysl v dubnu meziročně klesl o 2,9 procenta a maloobchod dokonce o 11,1 procenta. V obou…

Vítězové a poražení z Elonova váhání

14.05.2022 07:58 Ben Laidler, stratég pro globální trhy ve společnosti eToro, komentuje pro EuroZprávy.cz:

Musk pozastavil plán na převzetí Twitteru

13.05.2022 12:58 Plán převzetí internetové společnosti Twitter zhruba za 44 miliard dolarů (více než bilion Kč),…

Růst vývozu z Číny v dubnu prudce zpomalil, dovoz zůstal beze změny

09.05.2022 08:54 Růst vývozu z Číny v dubnu prudce zpomalil a dovoz zůstal beze změny, protože přísná omezení pohybu…

Musk si zajistil 7,1 miliardy dolarů na financování nákupu Twitteru

05.05.2022 18:54 Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk si zajistil 7,14 miliardy dolarů (166 miliard Kč) na…

Musk chce výrazně rozšířit počet uživatelů sociální sítě Twitter

03.05.2022 08:31 Šéf Tesly a Space X Elon Musk chce rozšířit počet uživatelů Twitteru na většinu Američanů. Sociální…

Buffett: Nejlepší ochranou proti inflaci je být v něčem výjimečně dobrý

03.05.2022 08:03 Jednotlivci se u pokladen vyhnou inflaci jen stěží, ale podle miliardáře a filantropa Warrena…

Související:

Právě se děje

reklama