Trump drží Čínu v kleštích. Vysoká cla může využít proti Putinovi

Čínská ekonomika v posledních třech měsících minulého roku zaznamenala oživení, což vládě umožnilo splnit růstový cíl 5 % pro rok 2024, oznámil minulý týden Peking. Přesto však jde o jedno z nejpomalejších temp růstu za poslední desetiletí, protože druhá největší ekonomika světa nadále čelí vleklé krizi na trhu nemovitostí, vysokému zadlužení místních vlád a rostoucí nezaměstnanosti mladých.

Vedoucí statistického úřadu země označil ekonomické výsledky za „těžce vybojované“, přičemž zdůraznil, že vláda koncem minulého roku zavedla řadu stimulačních opatření. Historicky vzato, Peking své růstové cíle zřídkakdy nesplnil, a ani letošní tempo růstu není překvapivé – Světová banka odhadla, že díky nižším úrokovým sazbám a rostoucímu exportu dosáhne Čína ročního růstu 4,9 %.

Navzdory těmto číslům se investoři podle BBC připravují na možné komplikace, včetně hrozby cel Donalda Trumpa na čínské zboží v hodnotě 500 miliard dolarů. Exportéři v Číně nyní horečně zvyšují objemy přeprav před plánovaným zavedením tarifů a blížícími se oslavami Lunárního nového roku, což vedlo k takzvanému „frontloadingu“. Například jeden z největších světových přístavů, Yantian v Šen-čenu, zvýšil kvóty na kontejnery o 15 %, aby zvládl zvýšený objem zásilek.

Tarify by mohly snížit americkou poptávku po čínském zboží, protože výrobci by zvýšené náklady museli promítnout do cen, což by mohlo vést ke snížení objednávek. V USA průzkumy ukazují, že mnoho Američanů považuje cla za problematická, pokud vedou ke zdražení, a mnozí pochybují, že by ochránily pracovní místa.

Čínské ministerstvo obchodu však vyjádřilo ochotu spolupracovat se Spojenými státy na podpoře stabilních a zdravých hospodářských vztahů. Mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ning zdůraznila, že obchodní a ekonomická spolupráce mezi oběma zeměmi je „vzájemně výhodná“ a že „obchodní války nemají vítěze“.

Donald Trump v nedávném prohlášení uvedl, že „by raději tarify nezaváděl“, a naznačil, že by bylo možné dosáhnout dohody s Pekingem. Tento přístup ale zároveň vyvolává otázky, co by Spojené státy mohly za zmírnění cel požadovat. Trump v minulosti označil tarify za „velkou páku“ ve vztazích s Čínou a považuje je za klíčový diplomatický nástroj.

Spekuluje se, že Trump by mohl při jednáních s Čínou požadovat například větší zapojení Pekingu do řešení války na Ukrajině, kterou vede Vladimir Putin, nebo větší úsilí Číny v boji proti fentanylu, který proudí do Spojených států. Na stole by také mohla být dohoda ohledně TikToku, což je téma, které dlouhodobě rezonuje v americko-čínských vztazích.

Jakákoliv dohoda však pro Peking představuje riziko i příležitost. Mohla by pomoci obnovit vztahy mezi oběma mocnostmi, ale zároveň by její absence mohla vést k napjatějšímu a konfliktnějšímu období ve vztazích obou zemí. 

Související

Více souvisejících

Čína Donald Trump

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 0:0 po první třetině. Gól domácích neplatil

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

před 21 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy