KOMENTÁŘ | Biden na pokraji sil: Jeho tvrdohlavost může být hrozbou pro budoucnost

Politická dráha amerického prezidenta Joea Bidena byla skutečně bohatá, možná je ale čas ji ukončit. Zatímco se všemi silami snaží ujmout druhého mandátu, čelí rostoucí kritice nejen od republikánů, ale i z vlastní Demokratické strany. Někteří ho vyzývají k odstoupení kvůli zhoršujícím se kognitivním schopnostem a závažným diplomatickým přešlapům. Bidenovo chování by mohlo oslabit pozici Ameriky na mezinárodní scéně a posílit její rivaly.

Politická kariéra amerického prezidenta Bidena byla skutečně bohatá. Ve svých nejlepších letech dokázal spolehlivě fungovat, více než 36 let působil jako senátor za stát Delaware a dalších 8 let jako viceprezident ve vládě Baracka Obamy. Jakmile usedl do Oválné pracovny, začal uklízet po svém republikánském předchůdci Donaldu Trumpovi. Vrátil Američany nejen do Pařížské klimatické dohody, ale také do centra Severoatlantické aliance. Na rozdíl od Trumpa byl na cestě udělat Ameriku „znovu velkou“.

Nyní je mu téměř 81 let a míří ke konci své politické kariéry – nebo by alespoň měl. Po jeho konci volají dokonce i někteří politici Demokratické strany, od nichž by na adresu demokratického prezidentského kandidáta neměla padnout žádná nepěkná slova. To však není Bidenův případ. Někteří mocní demokraté už mu vyčítají, že není schopen zastávat úřad jednoho z nejmocnějších lidí na světě další čtyři roky. Podle nich výrazně upadly prezidentovy kognitivní schopnosti, což je na řadě projevů velice dobře patrné.

Kritici upozorňovali, že Biden musí washingtonský summit NATO zvládnout s naprostým přehledem a bez zaváhání. Namísto toho se ale nevyvaroval závažných chyb, které mohly mít závažné diplomatické dopady, pokud by ostatní strany jeho přeřeky nechápaly tak dobře, jako je pochopily. Například ukrajinský prezident Zelenskyj přestál se zmateným úsměvem moment, kdy ho Biden při uvádění na pódiu zaměnil za jeho úhlavního rivala, ruského prezidenta Vladimira Putina.

Tím to ale neskončilo, o pár hodin později označil svou viceprezidentku Harrisovou za jeho vlastního úhlavního rivala Trumpa.

Jedním z důležitých demokratů vyzývajících Bidena k odstoupení je Seth Moulton ze státu Massachusetts. „Tady nejde o minulost. Tady jde o budoucnost. Líbí se mi, co Joe Biden udělal v minulosti jak v Bílém domě, tak v Senátu, ale otázkou je, zda dokáže porazit Donalda Trumpa do listopadu a samozřejmě zda dokáže sloužit další čtyři roky jako vrchní velitel,“ zdůraznil podle amerického listu New York Times.

Obavy o správné fungování kognitivních funkcí amerického prezidenta navíc posilují instrukce s fotografiemi interiérů míst konání, které podle zjištění agentury Axios Biden dostává. Konkrétně šlo o obrázky pódia ze zákulisí a z hlediště, aby měl prezident přehled, kam má jít. „Běžte na pódium,“ stálo na papíře.

Mnozí američtí voliči jsou prý nejen zděšeni stavem, v jakém se Biden nachází, ale vadí jim i to, že mají na výběr pouze mezi současným prezidentem a extremistickým exprezidentem Trumpem. Hrozí nízká volební účast, kdy voliči prostě nebudou souhlasit ani s jedním z kandidátů a raději k volbám vůbec nepůjdou.

Jeden z nejmocnějších mužů planety by kvůli nízké účasti měl historicky mimořádně slabý mandát. To bude hrát do karet největším americkým rivalům v Moskvě, Pekingu a Teheránu. Amerika bude oslabena jak uvnitř, tak navenek, a toho se obává každý spojenec v NATO a v Indopacifiku. Slabé USA posílí pozici všech rivalů Washingtonu, a tím oslabí bezpečnost všech spojenců.

Joe Biden má za sebou úspěšnou politickou kariéru. Ne nadarmo se říká, „v nejlepším přestat“. Šéf Bílého domu by však skončil později, než by bylo nejlepší. Zdá se, že jeho kognitivní funkce jsou na minimu a rozhodně ne na takové úrovni, aby zvládl jednu z nejtěžších funkcí na světě po další čtyři roky. Lépe řečeno – zvládne to, ale Amerika bude mít viditelně nemocného, oslabeného a skutečně starého prezidenta – pokud Biden dostane druhé funkční období, dokončí ho v 86 letech.

Putin a Si Ťin-pching se na takovou situaci zpoza Atlantiku, respektive Pacifiku, jistě těší. Slábnoucí prezident Biden vysílá do světa jasný signál, že Spojené státy také upadají a jejich evropští spojenci se na ně nemohou spolehnout.

Související

Donald Trump Komentář

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

Více souvisejících

komentář prezidentské volby USA 2024 Joe Biden

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

"Bazuka" na Trumpa: EU má v ruce těžký kalibr. Zvažuje, zda ho použít proti USA

Evropská unie se ocitla v dramatickém dilematu. Na jedné straně nabízí Spojeným státům kompromis v podobě nulových cel na průmyslové zboží, na druhé straně drží v ruce těžký kalibr – tzv. Anti-Coercion Instrument, tedy nástroj proti hospodářskému nátlaku, připravený k použití proti americkým službám. Nad hlavami evropských lídrů visí otázka: má Unie odpovědět tvrdě, nebo si ponechat otevřenou cestu k dialogu?

před 1 hodinou

Miami

Američané budou mít hlouběji do kapsy. USA kvůli Trumpovým clům zůstanou osamocené a ekonomicky zpomalené

Obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi Američany rostoucí obavy. V reakci na uvalení vysokých cel a spekulace o jejich dalším navyšování se mnozí začali předzásobovat – zejména potravinami, jejichž ceny mohou výrazně stoupnout. Jiní se zase rozhodli urychleně pořídit nový vůz, dokud je to ještě cenově výhodné. Hrozba recese ve Spojených státech v příštím roce se podle některých odhadů pohybuje až kolem 30 procent, což posiluje nejistotu mezi spotřebiteli i investory.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Jak vážná bude obchodní válka? Cla vyděsila i spojence USA, trhliny dostává Trumpova administrativa i podpora

Prezident USA Donald Trump se rozhodl bez zaváhání prosadit novou vlnu cel, a to bez ohledu na rostoucí nervozitu trhů či znepokojení zahraničních vlád. Trhy reagovaly jako na horské dráze — po falešné zprávě o devadesátidenním pozastavení cel došlo ke krátkému vzestupu, jen aby následoval další prudký pád. Konečný výsledek? Akcie uzavřely víceméně beze změn, ale volatilita trhů ukazuje, že investoři zůstávají v nejistotě.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Konec jedné éry. Legendární Thomas Müller skončí v Bayernu Mnichov

To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, už dostalo definitivní razítko. Po sezóně 2024/25 jeden z nejlegendárnějších německých fotbalistů posledních let Thomas Müller opravdu ukončí své dlouholeté spojenectví s Bayernem Mnichov. Potvrdil to sám pětatřicetiletý útočník, který během své kariéry dokázal s Německem v roce 2014 vyhrát titul mistrů světa. Neuvedl už však, kam povedou jeho další kroky. V zákulisí se už ale mluví o jeho možném angažmá v zámořské MLS.

včera

včera

Maroš Šefčovič v Praze

EU pohrozila Američanům odvetou za cla. Chce však vyjednat jiné řešení

Eurokomisař Maroš Šefčovič řekl, že Evropská unie je v úvodní fázi rozhovorů se Spojenými státy americkými ohledně cel. Diskuzi podle něj komplikuje pohled Washingtonu, který je považuje za nápravné opatření. Brusel je připraven již v dubnu přijmout první vlnu protiopatření, dodal Šefčovič. 

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský pro Politico: EU by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti. Je cesta, jak s Trumpem jednat

Evropská unie by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti, aby přiměla prezidenta Donalda Trumpa ke zrušení nově uvalených cel, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský v rozhovoru pro Politico. I přes selhání dosavadních zákulisních jednání věří, že Brusel stále může s Bílým domem uzavřít dohodu, která odvrátí hrozící transatlantickou obchodní krizi.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko

Evropské státy potřebují jasnou strategii ze strany Spojených států, pokud se Washington rozhodne stáhnout část svých vojenských kapacit z Evropy. V rozhovoru pro server Politico to prohlásil finský ministr obrany Antti Häkkänen, který zároveň varoval před možnými bezpečnostními riziky, jež by takový krok mohl přinést, zejména pro státy sousedící s Ruskem.

včera

Ilustrační foto

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?

Ekonomická recese. Dvě slova, která dokážou rozvířit vody finančních trhů, otřást důvěrou spotřebitelů a vyvolat nervozitu ve vládních kruzích i mezi běžnými lidmi. Přestože se jedná o běžnou součást hospodářského cyklu, recese je obdobím, které s sebou téměř vždy přináší nejistotu, pokles životní úrovně a zásadní proměnu ekonomické atmosféry.

včera

Ilustrační foto

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce

Spojené státy čelí historicky nejhoršímu začátku prezidentského období na akciových trzích. Od nástupu prezidenta Donalda Trumpa a jeho agresivní celní politiky se dříve rostoucí burza dostává na hranici medvědího trhu – tedy propadu o 20 % oproti nedávnému maximu. Pokud trh uzavře v tomto pásmu, půjde o nejrychlejší pád z býčího na medvědí trh v historii indexu S&P 500, který sahá až do roku 1957.

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?

Švédské bezpečnostní složky řeší alarmující nový trend: děti ve věku 14 a 15 let se stávají nástrojem v rukou organizovaného zločinu, údajně podněcovaného íránskou vládou. Podle vyšetřování CNN byly nezletilé osoby zapojeny do několika pokusů o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu, přičemž nejméně jeden z těchto útoků zahrnoval střelbu a jiný pokus o výbuch.

včera

Kyjev

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie, zároveň však čelí obrovské výzvě poválečné obnovy. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě připomíná, že bez skutečných reforem, potlačení korupce a masivních zahraničních investic to nepůjde. Budoucnost země závisí na stabilitě, transparentnosti a mezinárodní podpoře.

včera

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy