KOMENTÁŘ | Biden na pokraji sil: Jeho tvrdohlavost může být hrozbou pro budoucnost

Politická dráha amerického prezidenta Joea Bidena byla skutečně bohatá, možná je ale čas ji ukončit. Zatímco se všemi silami snaží ujmout druhého mandátu, čelí rostoucí kritice nejen od republikánů, ale i z vlastní Demokratické strany. Někteří ho vyzývají k odstoupení kvůli zhoršujícím se kognitivním schopnostem a závažným diplomatickým přešlapům. Bidenovo chování by mohlo oslabit pozici Ameriky na mezinárodní scéně a posílit její rivaly.

Politická kariéra amerického prezidenta Bidena byla skutečně bohatá. Ve svých nejlepších letech dokázal spolehlivě fungovat, více než 36 let působil jako senátor za stát Delaware a dalších 8 let jako viceprezident ve vládě Baracka Obamy. Jakmile usedl do Oválné pracovny, začal uklízet po svém republikánském předchůdci Donaldu Trumpovi. Vrátil Američany nejen do Pařížské klimatické dohody, ale také do centra Severoatlantické aliance. Na rozdíl od Trumpa byl na cestě udělat Ameriku „znovu velkou“.

Nyní je mu téměř 81 let a míří ke konci své politické kariéry – nebo by alespoň měl. Po jeho konci volají dokonce i někteří politici Demokratické strany, od nichž by na adresu demokratického prezidentského kandidáta neměla padnout žádná nepěkná slova. To však není Bidenův případ. Někteří mocní demokraté už mu vyčítají, že není schopen zastávat úřad jednoho z nejmocnějších lidí na světě další čtyři roky. Podle nich výrazně upadly prezidentovy kognitivní schopnosti, což je na řadě projevů velice dobře patrné.

Kritici upozorňovali, že Biden musí washingtonský summit NATO zvládnout s naprostým přehledem a bez zaváhání. Namísto toho se ale nevyvaroval závažných chyb, které mohly mít závažné diplomatické dopady, pokud by ostatní strany jeho přeřeky nechápaly tak dobře, jako je pochopily. Například ukrajinský prezident Zelenskyj přestál se zmateným úsměvem moment, kdy ho Biden při uvádění na pódiu zaměnil za jeho úhlavního rivala, ruského prezidenta Vladimira Putina.

Tím to ale neskončilo, o pár hodin později označil svou viceprezidentku Harrisovou za jeho vlastního úhlavního rivala Trumpa.

Jedním z důležitých demokratů vyzývajících Bidena k odstoupení je Seth Moulton ze státu Massachusetts. „Tady nejde o minulost. Tady jde o budoucnost. Líbí se mi, co Joe Biden udělal v minulosti jak v Bílém domě, tak v Senátu, ale otázkou je, zda dokáže porazit Donalda Trumpa do listopadu a samozřejmě zda dokáže sloužit další čtyři roky jako vrchní velitel,“ zdůraznil podle amerického listu New York Times.

Obavy o správné fungování kognitivních funkcí amerického prezidenta navíc posilují instrukce s fotografiemi interiérů míst konání, které podle zjištění agentury Axios Biden dostává. Konkrétně šlo o obrázky pódia ze zákulisí a z hlediště, aby měl prezident přehled, kam má jít. „Běžte na pódium,“ stálo na papíře.

Mnozí američtí voliči jsou prý nejen zděšeni stavem, v jakém se Biden nachází, ale vadí jim i to, že mají na výběr pouze mezi současným prezidentem a extremistickým exprezidentem Trumpem. Hrozí nízká volební účast, kdy voliči prostě nebudou souhlasit ani s jedním z kandidátů a raději k volbám vůbec nepůjdou.

Jeden z nejmocnějších mužů planety by kvůli nízké účasti měl historicky mimořádně slabý mandát. To bude hrát do karet největším americkým rivalům v Moskvě, Pekingu a Teheránu. Amerika bude oslabena jak uvnitř, tak navenek, a toho se obává každý spojenec v NATO a v Indopacifiku. Slabé USA posílí pozici všech rivalů Washingtonu, a tím oslabí bezpečnost všech spojenců.

Joe Biden má za sebou úspěšnou politickou kariéru. Ne nadarmo se říká, „v nejlepším přestat“. Šéf Bílého domu by však skončil později, než by bylo nejlepší. Zdá se, že jeho kognitivní funkce jsou na minimu a rozhodně ne na takové úrovni, aby zvládl jednu z nejtěžších funkcí na světě po další čtyři roky. Lépe řečeno – zvládne to, ale Amerika bude mít viditelně nemocného, oslabeného a skutečně starého prezidenta – pokud Biden dostane druhé funkční období, dokončí ho v 86 letech.

Putin a Si Ťin-pching se na takovou situaci zpoza Atlantiku, respektive Pacifiku, jistě těší. Slábnoucí prezident Biden vysílá do světa jasný signál, že Spojené státy také upadají a jejich evropští spojenci se na ně nemohou spolehnout.

Související

Více souvisejících

komentář prezidentské volby USA 2024 Joe Biden

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy