ANALÝZA | Američané budou mít hlouběji do kapsy. USA kvůli Trumpovým clům zůstanou osamocené a ekonomicky zpomalené

Obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi Američany rostoucí obavy. V reakci na uvalení vysokých cel a spekulace o jejich dalším navyšování se mnozí začali předzásobovat – zejména potravinami, jejichž ceny mohou výrazně stoupnout. Jiní se zase rozhodli urychleně pořídit nový vůz, dokud je to ještě cenově výhodné. Hrozba recese ve Spojených státech v příštím roce se podle některých odhadů pohybuje až kolem 30 procent, což posiluje nejistotu mezi spotřebiteli i investory.

Ulice amerických měst zaplavily davy protestujících, kteří se rozhodli vyjádřit svůj nesouhlas s politikou prezidenta Trumpa. Demonstrace, které se šířily jako lavina napříč všemi 50 státy USA, nezůstaly jen u obecného nesouhlasu s aktuálním směřováním země – lidé ostře vystoupili i proti čerstvě oznámeným celním tarifům na dovoz z většiny zahraničních trhů.

Více než 1200 měst od východního po západní pobřeží zažilo chvíle občanské mobilizace, která nezůstala uzavřená za hranicemi USA. Vlny solidarity a odporu se zvedly i v zámoří – protesty zazněly v Londýně, Paříži, Berlíně a dalších metropolích světa.

Za vše mluví například pokračující ochlazování ve vztazích mezi Kanadou a Spojenými státy. „Zkazit vztah mezi Kanadou a USA vyžaduje hodně práce, ale Trumpovi se to podařilo. Nejde jen o to, že přesvědčil asi čtvrtinu kanadské veřejnosti, aby nyní považovala USA za nepřítele, ale dokonce se mu podařilo udělat z dosud pro-trumpovských Kanaďanů jeho nejostřejší kritiky,“ vysvětlil pro server ABC News profesor politologie David Haglund z Queen’s University.

Rychle nakoupit, než porostou ceny

Americký list New York Times vyzpovídal například manžele Charlene a Phila Willinghamovy, kteří se minulý týden po dvaceti letech rozhodli vyměnit spotřebiče v kuchyni. Obávají se, že kvůli hrozícímu nárůstu nákladů by si je nemohli dovolit, neboť už jsou v důchodu „S pořízením nových spotřebičů jsme si chtěli dát na čas, ale teď kvůli těm clům si je chci pořídit dřív, než dojde ke zvýšení cen,“ vylíčila paní Willinghamová.

Problémy ale očekávají i mladší lidé. „Ta panika stačí k tomu, abych chtěla nakupovat,“ poznamenala osmadvacetiletá Shali Santosová z Los Angeles. Ta si nyní udělal velké zásoby potravin a všimla si, že mnozí v jejím okolí se zásobují potravinami „více než obvykle“.

Čtyřiačtyřicetiletá Laura Papaová z Glenview je ale k Trumpovi silně kritická. „Doufali jsme, že počkáme do léta, ale pak se stalo tohle fiasko. Cla pravděpodobně zničí národní ekonomiku. Raději si věci kupte, než dojde ke zvýšení cen,“ popsala.

Osmačtyřicetiletá Marina Plaineová příchod vysokých cel očekávala a zařídila se už měsíce předem. Hned po zvolení Trumpa si narychlo koupila SUV značky Hyundai, aby se vyhnula budoucímu zvyšování cen automobilů. „Snažím se nevyšilovat,“ podotkla s tím, že si velké předzásobení nemůže dovolit. „Když jsem tam přišla, zpanikařila jsem. Ale říkala jsem si, že se musím uklidnit, protože jsem pořád od výplatě k výplatě,“ řekla ke svému nákupu v americkém řetězci Costco.

Miluju je

Najdou se i tací, kteří Trumpovu směřování věří. „Jsem přesvědčen, že se to zotaví,“ podotkl jednašedesátiletý Gregg Harris z Nashvillu. Jiní jsou v rozpacích. „Dělá toho hodně, což mi připadá jako změna, která může být osvěžující. Ale je to spousta věcí, které jsou teď děsivé,“ zmínil osmadvacetiletý Mitchell Kwapick z Milwaukee.

Například šestašedesátiletý Dixon Witherspoon z Nashvillu vnímá cla jako dobrý krok. „Miluju je. Problém Ameriky je, že se všichni starají o své čtvrtletní burzovní zprávy a všechno je krátkodobá vize, což není pro nic dobré. Cla budou krátkodobě bolestivá, ale z dlouhodobého hlediska budou úžasná,“ vylíčil.

Majitel společnosti zabývající se architektonickým designem J. J. Kennedy sice Trumpa podporuje, ale je opatrný. Cla podle něj vyvolávají obavy a zmatek ve stavebnictví, což může ovlivnit cenu nových domů. „Lidé prostě rozdíl zaplatí. Zásoby jsou tady tak nízké, že je to neuvěřitelné,“ míní.

Cla se v peněženkách Američanů promítnou

Podle studie Yale Budget Lab se nově zavedená cla výrazně promítnou do finanční situace amerických domácností napříč všemi příjmovými skupinami. Průměrná americká rodina může očekávat nárůst ročních výdajů o přibližně 3 800 dolarů, což je důsledek zvýšení cen běžného zboží, jako je oblečení, čerstvé potraviny a automobily. Například ceny oblečení by mohly vzrůst až o 17 %, čerstvé produkty o 4 % a nové automobily až o 8,4 %, což představuje přibližně 4 000 dolarů navíc na jedno vozidlo.​

Tyto dodatečné náklady budou mít největší dopad na domácnosti s nižšími příjmy, které již nyní vynakládají větší část svých financí na základní potřeby. Rodiny s ročním příjmem mezi 30 tisíci a 60 tisíci dolary mohou přijít o zhruba 4 % svého disponibilního příjmu, zatímco domácnosti s příjmem 175 tisíc dolarů a více ztratí přibližně 1,6 %. Tato cla tak fungují jako regresivní daň, která nepřiměřeně zatěžuje méně majetné Američany a prohlubuje ekonomické nerovnosti.

Že se maloobchodní ceny mohou zvýšit potvrdil ve své analýze například deník The Hill. „Odhadujeme, že dnes oznámená opatření by mohla v letošním roce zvýšit ceny o 1 až 1,5 %, a domníváme se, že inflační účinky by se projevily především v prostředních čtvrtletích roku,“ vysvětlil ekonom Michael Feroli.

Společnosti by sice mohly teoreticky převzít náklady spojené s celními tarify samy na sebe, v praxi je to však krajně nepravděpodobné – logika ziskově orientovaného podnikání totiž mluví jasně. Stejně tak zní lákavě myšlenka přesunu výroby zpět na území Spojených států, ale realita je komplikovanější. Globalizovaný dodavatelský řetězec je dnes pevně zakořeněný a v mnoha průmyslových odvětvích funguje desítky let. Firmy tak nemají motivaci ani kapacitu měnit celý výrobní model kvůli dočasným nebo jednostranným politickým krokům.

Mnoha společnostem se navíc vyplatí vyšší cla zaplatit. „Továrna BMW v San Luis Potosí (v Mexiku) je pravděpodobně automatizovanější než továrna BMW v Německu. Rozdíl je v tom, že dělníci v San Luis Potosí vydělávají 1,50 dolaru, zatímco dělníci v Německu 30 až 40 dolarů na hodinu. Produkt, který prodávají, a hodnota, kterou tito dělníci v Mexiku pro společnost vytvářejí, je stejná jako u dělníka v Německu nebo dělníka v USA,“ přiblížil Jason Wade, poradce odborů United Auto Workers.

Americká ekonomika zpomalí

Podle ekonoma společnosti spravující aktiva Morningstar Prestona Caldwella je riziko hospodářské recese v příštím roce až třetinové. „Riziko recese se zvýšilo. Pokud se zvýšení cel udrží, trvale sníží reálný hrubý domácí produkt USA, a tím i reálnou životní úroveň průměrného Američana,“ varoval Caldwell.

Silně kritický byl k Trumpovu přístupu například profesor ekonomie Şebnem Kalemli-Özcan z Brownovy univerzity. „Je to předehra k prvnímu dějství globální obchodní války. Pak si myslím, že uvidíme realitu nikoliv Amerika na prvním místě, ale Amerika sama. Nikdo nebude chtít obchodovat s USA,“ upozornil.

„Cla povedou k izolaci amerických společností, které tak ztratí přístup k zahraničním inovacím a technologickému pokroku. Nastartovat celé odvětví, a mít ho v takovém měřítku, abyste skutečně uspokojili poptávku všech amerických spotřebitelů – to nebude trvat kratší dobu než deset let. V té době budeme mít velmi pomalou ekonomiku, protože jsme zabili dynamiku naší ekonomiky,“ upřesnil Kalemli-Özcan.

Související

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) clo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

před 4 hodinami

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

před 5 hodinami

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

před 6 hodinami

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

před 7 hodinami

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

před 7 hodinami

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

před 7 hodinami

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno před 12 hodinami

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 12 hodinami

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy