KOMENTÁŘ | Írán s jadernou zbraní změní všechno. A zejména situaci na Blízkém východě

Írán s jadernými zbraněmi je noční můrou Západu, nejvíce ale nedá spát Američanům a Izraelcům. Vývoj a případné nasazení zbraní hromadného ničení ovlivní nejen regionální, nýbrž globální bezpečnost. Teherán k tomu díky výhodné geografické pozici ani nepotřebuje mezikontinentální střely. 

Není sice úplně zřejmé, jestli Írán zvládne dát jaderné hlavice na mezikontinentální střely, nicméně region Blízkého východu bude v ohrožení i bez nich. Právě toho se Američané musí obávat – zásah kdekoliv v regionu nesmírně ovlivní jejich mocenskou pozici. Samotný vývoj jaderné zbraně Teheránem by podle všeho vedl k preemptivnímu nasazení izraelských a amerických sil proti cílům na íránském území. Především Washington dal vícekrát jasně najevo, že Írán v jedné rovnici s vlastnictvím jaderných zbraní nebude. 

Islamistický režim v Íránu je sám o sobě nepředvídatelný, natož aby své „revoluční“ ideje mohl šířit tím nejděsivějším způsobem. Bylo by to jako dát jaderné technologie do rukou afghánského Tálibánu. Nejde ale jen o subjektivní hodnocení Američanů (které íránská ideologie ze srdce nesnáší), nýbrž i o vnímání jiných částí arabského regionu – Írán je šíitská velmoc a husí kůži z potenciálního vzniku íránského jaderného arsenálu má většina oblastí, které vyznávají sunnitský islám (to znamená valná většina arabského světa). 

A nejde jen o rozdíl mezi šíity a sunnity – přesněji o něj jde jen minimálně. Islamistický režim v Teheránu rád využívá náboženskou rétoriku jako ospravedlnění vlastního rozmáhání v blízkovýchodním regionu. Realita je však taková, že mu jde pouze o syrovou moc, v žádném případě o víru. Při pohledu na mapu vidíme, co pro Írán znamená vliv v Libanonu, Jemenu nebo Sýrii. Tímto způsobem se dostává na důležité „mocenské křižovatky“, uzurpuje moc Turecka, Saúdské Arábie nebo Egypta. Ani jedna z těchto zemí není jadernou mocností, takže pokud by se Írán takovou stal, má v regionu bezprecedentní výhodu. 

Už tak má velký vliv na významných obchodních a strategických křižovatkách – prostřednictvím jemenských Hutíjů může kontrolovat provoz v Rudém moři a eventuálně Suezském průplavu; a jen díky své rozloze vrhá velmi tmavý stín na Irák, Turecko, Sýrii… a Izrael. Tímto nemá vliv jen na regionální, ale především na globální bezpečnost, protože Suezský kanál je jedním z hlavních námořních uzlů, kudy proudí významný podíl celosvětového obchodu. Útoky Hutíjů podporovaných Íránem ohrožují obchod s množstvím důležitých komodit z Afriky a Asie na západ a zpět. 

Pokud dojde na nejhorší a Írán skutečně získá jadernou zbraň, Izrael se rozhodne k preventivnímu útoku a Američané budou asistovat. V takovou chvíli ale nezbude než se modlit, že tato zbraň nebude aktivovaná a připravená k použití. Opačný případ bude zákonitě znamenat, že ji Írán velice ochotně použije proti jakémukoli americkému nebo izraelskému cíli – na což nebude stačit ani proslulý systém protivzdušné obrany Iron Dome. 

Výsledkem jaderné války na Blízkém východě bude totální destrukce Izraele a Íránu (židovský stát má jaderné zbraně taky a použije je na odplatu), globální ekonomická krize a fatální narušení obchodu mezi Evropou, Afrikou a Asií. Je nutné podotknout, že Izrael má a ještě dlouho bude mít daleko více jaderných hlavic než Írán, nicméně na zničení íránského území je třeba daleko více úderů než proti Izraeli. 

Spojené státy, Katar a Egypt proto moc dobře vědí, proč vyvíjejí maximální diplomatické úsilí ke zmírnění eskalace. Ani jeden z těchto aktérů válku nechce, navíc úplným základem je dohodnout příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hamás, které Teherán štědře podporuje. Nic se ale nezmění na jediném: pokud Izrael nebo Írán budou chtít otevřenou válku, tak ji rozpoutají. 

Související

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001. Komentář

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

Více souvisejících

komentář Írán Jaderné zbraně Izrael USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Praha

Povodně budou zítra hrozit jen na malých tocích, tvrdí Hladík. Praze se zřejmě vyhnou úplně

Dnes v noci a v sobotu hrozí povodně zejména na menších tocích, jak uvedl na tiskové konferenci ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po dnešním jednání Ústřední povodňové komise. Povodňové orgány obcí mají již dnes v noci začít s fyzickými hlídkami. Vltava v Praze by měla kulminovat v noci ze soboty na neděli. Očekává se, že hladina vzroste o 60 až 80 centimetrů, přičemž průtok by neměl výrazně překročit druhý povodňový stupeň, což je 1000 metrů krychlových za sekundu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zaplavená auta

Počasí se zhoršuje i Rakousko. K povodním se může přidat orkán

Trvalé deště v Rakousku výrazně komplikují dopravu v zemi. Rakouské železnice (ÖBB) v pátek oznámily, že silné sněžení a sesuvy půdy přerušily vlakové spojení na dvou tratích v Salcbursku, informuje agentura APA. Dopravní problémy se týkají i silniční sítě, kde déšť, sníh a popadané stromy způsobují zpoždění a uzavírky, varovala automobilová organizace ÖAMTC. 

před 5 hodinami

Hasiči

Hasiči na Jižní Moravě začali s evakuací

V pátek jihomoravští hasiči evakuovali přes 100 studentů spolu s jejich vedoucími z chatové oblasti Biskoupky u Brna kvůli hrozícím povodním způsobeným silnými dešti. Informovali o tom na sociální síti X.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Čekejme to nejhorší. V pohotovosti je sto tisíc hasičů

V Česku má intenzivně pršet až do pondělní noci. Odborníci varují, že by za určitých okolností mohlo dojít k opakování povodňových situací z let 1997 a 2002. Premiér Petr Fiala proto svolal Ústřední krizový štáb, který se v pátek ráno sešel na ministerstvu vnitra za přítomnosti šéfa resortu Víta Rakušana.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Elon Musk

Musk označil australskou vládu za fašisty

Technologický magnát Elon Musk přirovnal australskou vládu k "fašistům" kvůli navrhované legislativě, která má ukládat pokuty společnostem vlastnícím sociální média, pokud nezastaví šíření dezinformací. Uvedl to server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Harrisová předběhla Trumpa. Po první předvolební debatě vede o pět procent

Po první předvolební debatě kandidátů na prezidenta USA vede kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová o pět procentních bodů. Vyplývá to z celonárodního průzkumu agentury Ipsos.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy