KOMENTÁŘ | Írán s jadernou zbraní změní všechno. A zejména situaci na Blízkém východě

Írán s jadernými zbraněmi je noční můrou Západu, nejvíce ale nedá spát Američanům a Izraelcům. Vývoj a případné nasazení zbraní hromadného ničení ovlivní nejen regionální, nýbrž globální bezpečnost. Teherán k tomu díky výhodné geografické pozici ani nepotřebuje mezikontinentální střely. 

Není sice úplně zřejmé, jestli Írán zvládne dát jaderné hlavice na mezikontinentální střely, nicméně region Blízkého východu bude v ohrožení i bez nich. Právě toho se Američané musí obávat – zásah kdekoliv v regionu nesmírně ovlivní jejich mocenskou pozici. Samotný vývoj jaderné zbraně Teheránem by podle všeho vedl k preemptivnímu nasazení izraelských a amerických sil proti cílům na íránském území. Především Washington dal vícekrát jasně najevo, že Írán v jedné rovnici s vlastnictvím jaderných zbraní nebude. 

Islamistický režim v Íránu je sám o sobě nepředvídatelný, natož aby své „revoluční“ ideje mohl šířit tím nejděsivějším způsobem. Bylo by to jako dát jaderné technologie do rukou afghánského Tálibánu. Nejde ale jen o subjektivní hodnocení Američanů (které íránská ideologie ze srdce nesnáší), nýbrž i o vnímání jiných částí arabského regionu – Írán je šíitská velmoc a husí kůži z potenciálního vzniku íránského jaderného arsenálu má většina oblastí, které vyznávají sunnitský islám (to znamená valná většina arabského světa). 

A nejde jen o rozdíl mezi šíity a sunnity – přesněji o něj jde jen minimálně. Islamistický režim v Teheránu rád využívá náboženskou rétoriku jako ospravedlnění vlastního rozmáhání v blízkovýchodním regionu. Realita je však taková, že mu jde pouze o syrovou moc, v žádném případě o víru. Při pohledu na mapu vidíme, co pro Írán znamená vliv v Libanonu, Jemenu nebo Sýrii. Tímto způsobem se dostává na důležité „mocenské křižovatky“, uzurpuje moc Turecka, Saúdské Arábie nebo Egypta. Ani jedna z těchto zemí není jadernou mocností, takže pokud by se Írán takovou stal, má v regionu bezprecedentní výhodu. 

Už tak má velký vliv na významných obchodních a strategických křižovatkách – prostřednictvím jemenských Hutíjů může kontrolovat provoz v Rudém moři a eventuálně Suezském průplavu; a jen díky své rozloze vrhá velmi tmavý stín na Irák, Turecko, Sýrii… a Izrael. Tímto nemá vliv jen na regionální, ale především na globální bezpečnost, protože Suezský kanál je jedním z hlavních námořních uzlů, kudy proudí významný podíl celosvětového obchodu. Útoky Hutíjů podporovaných Íránem ohrožují obchod s množstvím důležitých komodit z Afriky a Asie na západ a zpět. 

Pokud dojde na nejhorší a Írán skutečně získá jadernou zbraň, Izrael se rozhodne k preventivnímu útoku a Američané budou asistovat. V takovou chvíli ale nezbude než se modlit, že tato zbraň nebude aktivovaná a připravená k použití. Opačný případ bude zákonitě znamenat, že ji Írán velice ochotně použije proti jakémukoli americkému nebo izraelskému cíli – na což nebude stačit ani proslulý systém protivzdušné obrany Iron Dome. 

Výsledkem jaderné války na Blízkém východě bude totální destrukce Izraele a Íránu (židovský stát má jaderné zbraně taky a použije je na odplatu), globální ekonomická krize a fatální narušení obchodu mezi Evropou, Afrikou a Asií. Je nutné podotknout, že Izrael má a ještě dlouho bude mít daleko více jaderných hlavic než Írán, nicméně na zničení íránského území je třeba daleko více úderů než proti Izraeli. 

Spojené státy, Katar a Egypt proto moc dobře vědí, proč vyvíjejí maximální diplomatické úsilí ke zmírnění eskalace. Ani jeden z těchto aktérů válku nechce, navíc úplným základem je dohodnout příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hamás, které Teherán štědře podporuje. Nic se ale nezmění na jediném: pokud Izrael nebo Írán budou chtít otevřenou válku, tak ji rozpoutají. 

Související

Více souvisejících

komentář Írán Jaderné zbraně Izrael USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

včera

včera

včera

včera

11. dubna 2025 21:32

11. dubna 2025 21:11

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

11. dubna 2025 20:29

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

11. dubna 2025 19:35

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy