Írán s jadernými zbraněmi je noční můrou Západu, nejvíce ale nedá spát Američanům a Izraelcům. Vývoj a případné nasazení zbraní hromadného ničení ovlivní nejen regionální, nýbrž globální bezpečnost. Teherán k tomu díky výhodné geografické pozici ani nepotřebuje mezikontinentální střely.
Není sice úplně zřejmé, jestli Írán zvládne dát jaderné hlavice na mezikontinentální střely, nicméně region Blízkého východu bude v ohrožení i bez nich. Právě toho se Američané musí obávat – zásah kdekoliv v regionu nesmírně ovlivní jejich mocenskou pozici. Samotný vývoj jaderné zbraně Teheránem by podle všeho vedl k preemptivnímu nasazení izraelských a amerických sil proti cílům na íránském území. Především Washington dal vícekrát jasně najevo, že Írán v jedné rovnici s vlastnictvím jaderných zbraní nebude.
Islamistický režim v Íránu je sám o sobě nepředvídatelný, natož aby své „revoluční“ ideje mohl šířit tím nejděsivějším způsobem. Bylo by to jako dát jaderné technologie do rukou afghánského Tálibánu. Nejde ale jen o subjektivní hodnocení Američanů (které íránská ideologie ze srdce nesnáší), nýbrž i o vnímání jiných částí arabského regionu – Írán je šíitská velmoc a husí kůži z potenciálního vzniku íránského jaderného arsenálu má většina oblastí, které vyznávají sunnitský islám (to znamená valná většina arabského světa).
A nejde jen o rozdíl mezi šíity a sunnity – přesněji o něj jde jen minimálně. Islamistický režim v Teheránu rád využívá náboženskou rétoriku jako ospravedlnění vlastního rozmáhání v blízkovýchodním regionu. Realita je však taková, že mu jde pouze o syrovou moc, v žádném případě o víru. Při pohledu na mapu vidíme, co pro Írán znamená vliv v Libanonu, Jemenu nebo Sýrii. Tímto způsobem se dostává na důležité „mocenské křižovatky“, uzurpuje moc Turecka, Saúdské Arábie nebo Egypta. Ani jedna z těchto zemí není jadernou mocností, takže pokud by se Írán takovou stal, má v regionu bezprecedentní výhodu.
Už tak má velký vliv na významných obchodních a strategických křižovatkách – prostřednictvím jemenských Hutíjů může kontrolovat provoz v Rudém moři a eventuálně Suezském průplavu; a jen díky své rozloze vrhá velmi tmavý stín na Irák, Turecko, Sýrii… a Izrael. Tímto nemá vliv jen na regionální, ale především na globální bezpečnost, protože Suezský kanál je jedním z hlavních námořních uzlů, kudy proudí významný podíl celosvětového obchodu. Útoky Hutíjů podporovaných Íránem ohrožují obchod s množstvím důležitých komodit z Afriky a Asie na západ a zpět.
Pokud dojde na nejhorší a Írán skutečně získá jadernou zbraň, Izrael se rozhodne k preventivnímu útoku a Američané budou asistovat. V takovou chvíli ale nezbude než se modlit, že tato zbraň nebude aktivovaná a připravená k použití. Opačný případ bude zákonitě znamenat, že ji Írán velice ochotně použije proti jakémukoli americkému nebo izraelskému cíli – na což nebude stačit ani proslulý systém protivzdušné obrany Iron Dome.
Výsledkem jaderné války na Blízkém východě bude totální destrukce Izraele a Íránu (židovský stát má jaderné zbraně taky a použije je na odplatu), globální ekonomická krize a fatální narušení obchodu mezi Evropou, Afrikou a Asií. Je nutné podotknout, že Izrael má a ještě dlouho bude mít daleko více jaderných hlavic než Írán, nicméně na zničení íránského území je třeba daleko více úderů než proti Izraeli.
Spojené státy, Katar a Egypt proto moc dobře vědí, proč vyvíjejí maximální diplomatické úsilí ke zmírnění eskalace. Ani jeden z těchto aktérů válku nechce, navíc úplným základem je dohodnout příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hamás, které Teherán štědře podporuje. Nic se ale nezmění na jediném: pokud Izrael nebo Írán budou chtít otevřenou válku, tak ji rozpoutají.
Související
Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?
Rok války na Blízkém východě: Ve jménu bezohlednosti a dezinformací
komentář , Írán , Jaderné zbraně , Izrael , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?
před 1 hodinou
Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr
před 1 hodinou
Zelenskyj připustil, že situace na Ukrajině je komplikovaná. Vyjádřil se k rozhovorům o příměří s Ruskem
před 2 hodinami
5 mrtvých, zničené domy, miliony lidí bez proudu. Hurikán Milton se prohnal Floridou
před 2 hodinami
Záhada možného íránského jaderného testu. Teherán reagoval na spekulace
před 3 hodinami
Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise
před 4 hodinami
Tchaj-wanu hrozí válka s Čínou. Jak jsou lidé připraveni na obranu ostrova?
před 5 hodinami
Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi
před 5 hodinami
Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat
před 6 hodinami
Rutte prozradil, jaký je názor NATO na povolení použití zbraní dlouhého doletu proti Rusku
před 6 hodinami
Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS
před 6 hodinami
Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?
před 7 hodinami
Ukrajinští vojáci začali zpochybňovat ofenzívu v Rusku. Obsazení Kursku není úspěch, tvrdí expert
před 7 hodinami
Rusko se poprvé vyjádřilo k tvrzením, že na Ukrajině bojují severokorejští vojáci
před 8 hodinami
Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most
před 9 hodinami
Nobelovu cenu za chemii dostali vědci z Google. Dokázali, co bylo donedávna nemožné
před 10 hodinami
Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku
před 10 hodinami
Počasí se kvůli klimatickým změnám zhoršuje. Hurikán na Floridě je toho důkazem, potvrdili experti pro EZ
Aktualizováno před 11 hodinami
Hurikán Milton zasáhl Floridu. Doprovází jej několik tornád, miliony lidí jsou bez proudu
před 11 hodinami
Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví
Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.
Zdroj: Libor Novák