Situace na Krymském poloostrově jasně demonstruje, jak dvě světové mocnosti zatratily jakoukoli možnost situaci řešit, dokud byl čas. Stojí za tím neschopnost k jakémukoli jednání. Teď se musí Moskva a Washington popasovat s problémem, který si jejich lídři způsobili sami a postupem času ho ještě umocnili. Nenávist ale roste do nepřijatelných mezí a brzy nemusíme mluvit o diplomatických rozmíškách, ale otevřené válce.
Kreml minulé pondělí obvinil Spojené státy z odpovědnosti za ukrajinský útok raketami ATACMS na anektovaný Krymský poloostrov, který si vyžádal čtyři oběti, včetně dvou dětí, a zranil dalších 151 osob. EuroZprávy.cz o tom psaly v pondělí ráno. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil útok na Sevastopol za „absolutně barbarský“. Moskva podle něj hodlá reagovat na účast Washingtonu na tomto útoku. Podle serveru Deutsche Welle si Rusko předvolalo amerického velvyslance. Během pondělí byl v největším městě Krymského poloostrova Sevastopolu navíc vyhlášen stav nouze.
Rusové mají v jednom pravdu – Američané skutečně umožnili Ukrajincům využít zbraňové systémy vyrobené v USA proti ruskému území. Nabízí se ale důležitá otázka: Byly v tomto případě využity americké zbraně proti ruskému území, nebo proti neoprávněně anektovanému ukrajinskému území? Dle mezinárodního práva je to jasné – Ukrajinci vypálili rakety ATACMS na své vlastní území, aby odtud vyhnali agresory. Z pohledu Ruska je situace taková, že Ukrajinci zabili ruské – možná nedobrovolně ruské – občany.
To, že Američané povolili ukrajinské armádě využít tyto zbraně proti Rusům, je veřejně známý fakt a při obraně Ukrajiny proti ruské agresi šlo již o nevyhnutelné rozhodnutí, pokud Západ chtěl, aby napadená země vůbec přežila. A takto těžkých rozhodnutí musí přijít ještě celá řada – pokud nechceme mít ruskou armádu na hranicích se Slovenskem.
Diplomatický tlak a spory k tomu rozhodně patří a dalo se očekávat, že Rusové k předvolání amerického velvyslance a obviňování přistoupí – ať už je to v souvislosti s nynějším útokem na Krymu nebo jakoukoli jinou akcí. Američané povolením k využití jejich zbraní pravděpodobně vědomě způsobili, že je to Moskva, kdo má diplomatické eso v rukávu a nebojí se ho použít. Je to ale jen další věc, s níž se dalo počítat. Můžeme se teď dohadovat, jak americký velvyslanec před Kremlem obstojí.
Vzájemné obviňování a diplomatický tlak se stávají denním chlebem nejen USA a Ruska. Nicméně právě tyto dvě země – mimo Ukrajinu – mají ve válce to nejhlavnější slovo, a jejich jednání a akce v mnoha případech rozhodují. Takže přítomnost nejvyspělejších ponorek obou zemí u ostrova Kuby v Karibském moři o realitě rusko-amerických vztahů napoví mnohem víc, než ostřelování Krymu raketami ATACMS a následné soudivé kroky ruské diplomacie.
Z nekonečné snahy Ukrajinců o obranu před ruskou agresí se stal spíš hybridní boj mezi znepřátelenými velmocemi – a nikdy tomu nebylo jinak. Už v roce 2008 Rusové v Gruzii prokázali asertivitu a odhodlání zasahovat ve svých bývalých satelitech, tehdy ale Západ udělal krutou chybu, protože de facto nijak nejednal a maličké zakavkazské zemi na pomoc nepřispěchal tak, jako před dvěma lety Ukrajině. Právě tehdy Američané měli ukázat své diplomatické know-how a donutit Rusko nést následky za agresi proti mnohem menšímu státu. To se ale nestalo a už dva roky minimálně celý vyspělý svět s napětím sleduje, zda Ukrajina přežije.
Západ nad kroky Ruska dlouho přivíral oči a místo toho, aby zapojil veškeré síly do zastavení Moskvy už v letech 2008 a 2014, nechal ruského medvěda dále bezostyšně sílit. Zdevastované Rusko po rozpadu Sovětského svazu rozhodně nebylo schopné vést nákladnou a dlouhou válku (stejně tak ani Ukrajina), potřebovalo nabrat síly. Hluchoslepé chování Západu mu to umožnilo a dnešek je toho příkladem. Kreml si je už natolik jistý ve velmocenském postavení, že bude raději riskovat jadernou válku, než aby ustoupil. Totéž platí pro Američany, respektive těm nezbývá nic jiného než riskovat.
Skutečnost je daleko komplikovanější a na obou stranách lze najít zásadní chyby v úsudku a konání, které dnes leží již na samém okraji neřešitelnosti. Rusko nemuselo být tak silné a patrně by mu to ani nevadilo; Američané nemuseli být tak zranitelní – což by jim taky nevadilo. Teď se obě mocnosti musí popasovat s tím, že si jdou vzájemně po krku, a nic jiného jim fakticky ani nezbývá.
Američané i Rusové zahodili jakoukoli možnost ke vzájemné kooperaci, platili za to, platí za to a budou za to platit. A cena bude extrémně vysoká. Nezbývá než doufat, že spíše ekonomická a diplomatická, než aby ztrácelo životy ještě více mladých mužů a žen a nevinných civilistů.
Související

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život

Putin a Trump si znovu volali. Tentokrát řešili zejména Blízký východ
válka na Ukrajině , Krym , USA (Spojené státy americké) , Rusko , balistické strely ATACMS
Aktuálně se děje
před 12 minutami

Izrael dotlačil USA do velice obtížné pozice. Není jasné, jestli se do války s Íránem zapojí přímo, říká Salem
před 13 minutami

Sebeobrana, nebo vyhlášení války? Expert prozradil, jak se právo dívá na izraelské útoky na Írán
před 1 hodinou

Nádherný zákon vs odporná ohavnost. Blíží se USA vážné finanční krizi?
před 1 hodinou

Trump schválil vojenský úder USA proti Íránu
před 2 hodinami

EU splní sen Kyjevu. Pomůže Ukrajině z ruských peněz
před 3 hodinami

Izraelská armáda provedla další útoky na íránská jaderná zařízení včetně Natanzu a Aráku
před 4 hodinami

Čtvrteční počasí bude letní, přestože se ochladí
Aktualizováno včera

Fialova vláda zřejmě bude pokračovat až do voleb. Opozice ji nesesadila
včera

Fotbalová Sparta vyrukuje do nové sezóny s realizačním týmem se zkušenostmi z Ostrovů
včera

Další viník smrti Matthewa Perryho přiznává vinu. Herce měl za hlupáka
včera

Izrael za nás dělá špinavou práci, konstatoval Merz. Protiíránské operace podpořil
včera

Česká televize je stále bez šéfa. Finále volby se rozběhlo, ale odložilo
včera

Fotbalovou Duklu povede David Holoubek. V kádru bude mít absolventa akademie West Hamu
včera

"Je mi to líto." Primář z domažlické nemocnice poprvé stanul před soudem
včera

Izrael uvolňuje domácí omezení. Je to vzkaz vítězství nad Íránem, hlásá Katz
včera

Nevzdáme se, varoval ajatolláh Chameneí v reakci na výhrůžky Američanů
včera

První výhled počasí na prázdniny. Má pokračovat současný trend
včera

Indonéská sopka vychrlila sloupec popela. V ohrožení jsou oblíbené turistické destinace
včera

Izraelské stíhačky znovu zasáhly Teherán. Cílem bylo velitelství represivních složek režimu
včera
Izrael udeřil na Írán kvůli jaderné hrozbě. Američané ale tvrdí, že Teherán o bombu neusiluje
Zatímco Izrael své masivní letecké údery na íránská zařízení ospravedlňuje hrozbou bezprostředního získání jaderné zbraně, americké zpravodajské služby takovou naléhavost popírají. Podle Washingtonu Teherán aktuálně aktivně neusiluje o jadernou výzbroj a jeho schopnosti jsou přinejmenším tři roky od realizace.
Zdroj: Jakub Jurek