KOMENTÁŘ | Slováci si před 80 lety zachránili pověst. Začalo Slovenské národní povstání

Přesně před osmdesáti lety začalo Slovenské národní povstání. Ač pověst Slováků během druhé světové války kvůli kolaboraci s Německem utrpěla, povstání zajistilo, že si slovenský přístup pamatujeme trochu jinak. Po SNP jsou totiž pojmenovány nejen ulice a různé objekty na Slovensku, nýbrž i v Česku. 

Dodnes jde o jednu z nejdůležitějších událostí nejen slovenských, ale také českých dějin. Snahy o osvobození Slovenska od nacistické okupace se totiž zúčastnili slovenští i čeští vojáci, vedle nich bojovali také Poláci, Rumuni, Ukrajinci nebo Francouzi.

Vypuklo dne 29. srpna 1944 v Banské Bystrici ve střední části země. Slovenský odboj organizovaně zareagoval na klerofašistický režim Jozefa Tisa, který od začátku války spolupracoval s nacistickým Německem. Zpočátku povstalci dosáhli určitých úspěchů a ovládli velkou část středního Slovenska.

Významné boje probíhaly v okolí Zvolena, Brezna, Ružomberku a Liptovského Mikuláše. Hory, jako Nízké Tatry a Slovenské rudohorie, sloužily jako útočiště pro partyzány. Menší střety se odehrávaly i na východním Slovensku, například v oblasti Prešova a Košic.

Německá armáda však rychle zareagovala a začala povstání potlačovat. I když se povstalcům podařilo získat podporu sovětských partyzánských skupin a zčásti i Rudé armády, nedostatečná koordinace, špatná výzbroj a přesila německých sil vedly k porážce.

Banská Bystrica padla do rukou Němců 27. října 1944. Tehdy přišlo velké ponížení, jelikož prezident Tiso v tomto městě o tři dny později předal medaile německým vojákům za jejich úsilí při potlačování SNP. Učinil tak společně s jedním z významných velitelů SS Hermannem Höflem.

Po vojenské porážce SNP se část povstalců stáhla do hor a pokračovala v boji jako partyzáni až do osvobození Slovenska v roce 1945.

Nemalou roli během SNP hráli také čeští bojovníci. Češi se zapojili jak na straně vojenské, tak politické a organizační. Někteří z nich se připojili k povstání přímo na Slovensku, jiní byli přiděleni k různým povstaleckým jednotkám. Vojáci z takzvané 1. československé armády na Slovensku pomáhali s organizací bojů a aktivně se účastnili obranných operací proti nacistickým silám.

Několik českých partyzánských skupin působilo v horách spolu s místními slovenskými partyzány. Podíleli se na sabotážích, útocích na německé jednotky a další podvratné činnosti, čímž podporovali celkový odpor. Čeští představitelé v exilu, především prezident Edvard Beneš, povstání podporovali. Bylo totiž považováno za důležitý symbol jednoty Čechů a Slováků v boji proti nacismu, což eventuálně přispělo k obnově poválečného Československa.

Slováci byli druhou světovou válkou poznamenaní ve vícero rovinách. Když Němci v březnu 1939 vstoupili do Prahy, slovenský sněm vyhlásil nezávislost a vznikla Slovenská republika, běžně známá také jako Slovenský štát. Tento se podílel nejen na nacistické invazi do Polska ze září 1939, ale také vpádu do Sovětského svazu v červnu 1941 – expediční síly byly součástí invazní skupiny Jih, která směřovala přes Ukrajinu na Kavkaz.

Kromě jiného i zapojení Slovenska do operace Barbarossa ovlivnilo vnímání tamních občanů; napomohli tomu slovenští vojáci vyprávějící o realitě východní fronty. Jak Němci postupně ztroskotali v bitvě u Stalingradu a začali prohrávat jednu bitvu za druhou, veřejné mínění bylo silně nakloněno k přípravě akce, která pomůže postupu Rudé armády – a také rehabilitovat slovenský národ.

Německé vítězství proti SNP nemělo pro udržení moci Adolfa Hitlera prakticky žádný význam. Ještě v prosinci slovenské hranice překročily sovětské a rumunské jednotky a díky vítězství u Budapešti je vyhnaly z jižního Slovenska. Už v lednu 1945 Rudá armáda osvobodila značnou část východního Slovenska, 25. března osvobodila Banskou Bystricu a 4. dubna vkročila do Bratislavy.

Slovenské národní povstání je pro slovenskou společnost velice významné. Na den 29. srpna byl už v roce 1951 vyhlášen státní svátek. Kromě toho existuje řada ulic a objektů pojmenovaných po tomto aktu odporu proti nacistické okupaci. Jde například o Památník SNP v Banské Bystrici nebo Most SNP v Bratislavě.

Po účastníkovi SNP Janu Švermovi byla během socialismu pojmenována vesnice Švermovo; byla po něm dokonce pojmenována ulice v Kroměříži a dodnes se po něm jmenuje část Kladna Švermov. Odkaz na povstání nese i řada českých ulic.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Slovenské národní povstání (SNP)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 15 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy