KOMENTÁŘ | Slováci si před 80 lety zachránili pověst. Začalo Slovenské národní povstání

Přesně před osmdesáti lety začalo Slovenské národní povstání. Ač pověst Slováků během druhé světové války kvůli kolaboraci s Německem utrpěla, povstání zajistilo, že si slovenský přístup pamatujeme trochu jinak. Po SNP jsou totiž pojmenovány nejen ulice a různé objekty na Slovensku, nýbrž i v Česku. 

Dodnes jde o jednu z nejdůležitějších událostí nejen slovenských, ale také českých dějin. Snahy o osvobození Slovenska od nacistické okupace se totiž zúčastnili slovenští i čeští vojáci, vedle nich bojovali také Poláci, Rumuni, Ukrajinci nebo Francouzi.

Vypuklo dne 29. srpna 1944 v Banské Bystrici ve střední části země. Slovenský odboj organizovaně zareagoval na klerofašistický režim Jozefa Tisa, který od začátku války spolupracoval s nacistickým Německem. Zpočátku povstalci dosáhli určitých úspěchů a ovládli velkou část středního Slovenska.

Významné boje probíhaly v okolí Zvolena, Brezna, Ružomberku a Liptovského Mikuláše. Hory, jako Nízké Tatry a Slovenské rudohorie, sloužily jako útočiště pro partyzány. Menší střety se odehrávaly i na východním Slovensku, například v oblasti Prešova a Košic.

Německá armáda však rychle zareagovala a začala povstání potlačovat. I když se povstalcům podařilo získat podporu sovětských partyzánských skupin a zčásti i Rudé armády, nedostatečná koordinace, špatná výzbroj a přesila německých sil vedly k porážce.

Banská Bystrica padla do rukou Němců 27. října 1944. Tehdy přišlo velké ponížení, jelikož prezident Tiso v tomto městě o tři dny později předal medaile německým vojákům za jejich úsilí při potlačování SNP. Učinil tak společně s jedním z významných velitelů SS Hermannem Höflem.

Po vojenské porážce SNP se část povstalců stáhla do hor a pokračovala v boji jako partyzáni až do osvobození Slovenska v roce 1945.

Nemalou roli během SNP hráli také čeští bojovníci. Češi se zapojili jak na straně vojenské, tak politické a organizační. Někteří z nich se připojili k povstání přímo na Slovensku, jiní byli přiděleni k různým povstaleckým jednotkám. Vojáci z takzvané 1. československé armády na Slovensku pomáhali s organizací bojů a aktivně se účastnili obranných operací proti nacistickým silám.

Několik českých partyzánských skupin působilo v horách spolu s místními slovenskými partyzány. Podíleli se na sabotážích, útocích na německé jednotky a další podvratné činnosti, čímž podporovali celkový odpor. Čeští představitelé v exilu, především prezident Edvard Beneš, povstání podporovali. Bylo totiž považováno za důležitý symbol jednoty Čechů a Slováků v boji proti nacismu, což eventuálně přispělo k obnově poválečného Československa.

Slováci byli druhou světovou válkou poznamenaní ve vícero rovinách. Když Němci v březnu 1939 vstoupili do Prahy, slovenský sněm vyhlásil nezávislost a vznikla Slovenská republika, běžně známá také jako Slovenský štát. Tento se podílel nejen na nacistické invazi do Polska ze září 1939, ale také vpádu do Sovětského svazu v červnu 1941 – expediční síly byly součástí invazní skupiny Jih, která směřovala přes Ukrajinu na Kavkaz.

Kromě jiného i zapojení Slovenska do operace Barbarossa ovlivnilo vnímání tamních občanů; napomohli tomu slovenští vojáci vyprávějící o realitě východní fronty. Jak Němci postupně ztroskotali v bitvě u Stalingradu a začali prohrávat jednu bitvu za druhou, veřejné mínění bylo silně nakloněno k přípravě akce, která pomůže postupu Rudé armády – a také rehabilitovat slovenský národ.

Německé vítězství proti SNP nemělo pro udržení moci Adolfa Hitlera prakticky žádný význam. Ještě v prosinci slovenské hranice překročily sovětské a rumunské jednotky a díky vítězství u Budapešti je vyhnaly z jižního Slovenska. Už v lednu 1945 Rudá armáda osvobodila značnou část východního Slovenska, 25. března osvobodila Banskou Bystricu a 4. dubna vkročila do Bratislavy.

Slovenské národní povstání je pro slovenskou společnost velice významné. Na den 29. srpna byl už v roce 1951 vyhlášen státní svátek. Kromě toho existuje řada ulic a objektů pojmenovaných po tomto aktu odporu proti nacistické okupaci. Jde například o Památník SNP v Banské Bystrici nebo Most SNP v Bratislavě.

Po účastníkovi SNP Janu Švermovi byla během socialismu pojmenována vesnice Švermovo; byla po něm dokonce pojmenována ulice v Kroměříži a dodnes se po něm jmenuje část Kladna Švermov. Odkaz na povstání nese i řada českých ulic.

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 

Více souvisejících

komentář Slovenské národní povstání (SNP)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 55 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy