Přesně před osmdesáti lety začalo Slovenské národní povstání. Ač pověst Slováků během druhé světové války kvůli kolaboraci s Německem utrpěla, povstání zajistilo, že si slovenský přístup pamatujeme trochu jinak. Po SNP jsou totiž pojmenovány nejen ulice a různé objekty na Slovensku, nýbrž i v Česku.
Dodnes jde o jednu z nejdůležitějších událostí nejen slovenských, ale také českých dějin. Snahy o osvobození Slovenska od nacistické okupace se totiž zúčastnili slovenští i čeští vojáci, vedle nich bojovali také Poláci, Rumuni, Ukrajinci nebo Francouzi.
Vypuklo dne 29. srpna 1944 v Banské Bystrici ve střední části země. Slovenský odboj organizovaně zareagoval na klerofašistický režim Jozefa Tisa, který od začátku války spolupracoval s nacistickým Německem. Zpočátku povstalci dosáhli určitých úspěchů a ovládli velkou část středního Slovenska.
Významné boje probíhaly v okolí Zvolena, Brezna, Ružomberku a Liptovského Mikuláše. Hory, jako Nízké Tatry a Slovenské rudohorie, sloužily jako útočiště pro partyzány. Menší střety se odehrávaly i na východním Slovensku, například v oblasti Prešova a Košic.
Německá armáda však rychle zareagovala a začala povstání potlačovat. I když se povstalcům podařilo získat podporu sovětských partyzánských skupin a zčásti i Rudé armády, nedostatečná koordinace, špatná výzbroj a přesila německých sil vedly k porážce.
Banská Bystrica padla do rukou Němců 27. října 1944. Tehdy přišlo velké ponížení, jelikož prezident Tiso v tomto městě o tři dny později předal medaile německým vojákům za jejich úsilí při potlačování SNP. Učinil tak společně s jedním z významných velitelů SS Hermannem Höflem.
Po vojenské porážce SNP se část povstalců stáhla do hor a pokračovala v boji jako partyzáni až do osvobození Slovenska v roce 1945.
Nemalou roli během SNP hráli také čeští bojovníci. Češi se zapojili jak na straně vojenské, tak politické a organizační. Někteří z nich se připojili k povstání přímo na Slovensku, jiní byli přiděleni k různým povstaleckým jednotkám. Vojáci z takzvané 1. československé armády na Slovensku pomáhali s organizací bojů a aktivně se účastnili obranných operací proti nacistickým silám.
Několik českých partyzánských skupin působilo v horách spolu s místními slovenskými partyzány. Podíleli se na sabotážích, útocích na německé jednotky a další podvratné činnosti, čímž podporovali celkový odpor. Čeští představitelé v exilu, především prezident Edvard Beneš, povstání podporovali. Bylo totiž považováno za důležitý symbol jednoty Čechů a Slováků v boji proti nacismu, což eventuálně přispělo k obnově poválečného Československa.
Slováci byli druhou světovou válkou poznamenaní ve vícero rovinách. Když Němci v březnu 1939 vstoupili do Prahy, slovenský sněm vyhlásil nezávislost a vznikla Slovenská republika, běžně známá také jako Slovenský štát. Tento se podílel nejen na nacistické invazi do Polska ze září 1939, ale také vpádu do Sovětského svazu v červnu 1941 – expediční síly byly součástí invazní skupiny Jih, která směřovala přes Ukrajinu na Kavkaz.
Kromě jiného i zapojení Slovenska do operace Barbarossa ovlivnilo vnímání tamních občanů; napomohli tomu slovenští vojáci vyprávějící o realitě východní fronty. Jak Němci postupně ztroskotali v bitvě u Stalingradu a začali prohrávat jednu bitvu za druhou, veřejné mínění bylo silně nakloněno k přípravě akce, která pomůže postupu Rudé armády – a také rehabilitovat slovenský národ.
Německé vítězství proti SNP nemělo pro udržení moci Adolfa Hitlera prakticky žádný význam. Ještě v prosinci slovenské hranice překročily sovětské a rumunské jednotky a díky vítězství u Budapešti je vyhnaly z jižního Slovenska. Už v lednu 1945 Rudá armáda osvobodila značnou část východního Slovenska, 25. března osvobodila Banskou Bystricu a 4. dubna vkročila do Bratislavy.
Slovenské národní povstání je pro slovenskou společnost velice významné. Na den 29. srpna byl už v roce 1951 vyhlášen státní svátek. Kromě toho existuje řada ulic a objektů pojmenovaných po tomto aktu odporu proti nacistické okupaci. Jde například o Památník SNP v Banské Bystrici nebo Most SNP v Bratislavě.
Po účastníkovi SNP Janu Švermovi byla během socialismu pojmenována vesnice Švermovo; byla po něm dokonce pojmenována ulice v Kroměříži a dodnes se po něm jmenuje část Kladna Švermov. Odkaz na povstání nese i řada českých ulic.
Související
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
komentář , Slovenské národní povstání (SNP)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek