KOMENTÁŘ | Výsledek války na Ukrajině určí podobu budoucích vztahů mezi Ruskem a Západem

Válka na Ukrajině jednoho dne skončí a v závislosti na tom, jak dopadne, se budou do budoucna ubírat i mezinárodní vztahy – konkrétněji vztahy mezi Ruskem a Západem.

Že budou diplomatické vztahy mezi Kyjevem a Moskvou do značné míry zpřetrhané ještě po dlouhá desetiletí, je jasné. Roli už ani nehraje možnost, že by Ukrajina Rusku podlehla úplně a přestala existovat jako suverénní stát; záleží spíše na tom, kam se po skončení války její vedení přikloní – a toto vedení bude již patrně bez Volodymyra Zelenského. Už podle zkušeností z minulosti je klidně možné, že Ukrajina skončí jako proruský satelit, podobně jako Bělorusko.

Tento výsledek války na Ukrajině je pro západní spojence asi nejděsivější: Ukrajina v ruské sféře vlivu znamená nejen zmizení „páky“, kterou Západ na Rusko má, ale také bezprostřední ohrožení bezpečnosti Evropy. V tom nejděsivějším scénáři se Ukrajina stane přívěškem Ruské federace a skvělým odbytištěm pro levné čínské výrobky – čili ohrožením samostatnosti některých evropských zemí a evropské ekonomiky.

Existuje ale i varianta, že Ukrajina neprohraje a dokáže získat minimálně některá z území, které Rusové za posledního dva a půl roku obsadili. Poté bude iniciativa především na ní – právě Kyjev nastaví své budoucí vztahy s Ruskem i Západem, obhájí suverenitu a územní celistvost, a jeho role v globálních mezinárodních vztazích bude úplně jiná.

Klíčová je linie Moskva-Washington

Jelikož se nacházíme v novodobé studené válce, klíčové jsou opět vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Ať to s Ukrajinou dopadne jakkoli, hlavní slovo budou mít dvě bývalé supervelmoci. Ty spolu vedou vleklý konflikt už od konce druhé světové války, pouze s drobnou přestávkou mezi lety 1991 až 2008.

Nutno podotknout, že obě velmoci byly vždy poměrně „rozumné“. Kubánskou raketovou krizi z 60. let vyřešily díky uvědomění vzájemně zaručené destrukce. Války v Koreji a ve Vietnamu proběhly prakticky bez americko-sovětského střetu – až na malý počet výjimek.

Za posledních téměř osmdesát let se ukázalo, že Spojené státy a Sovětský svaz/Rusko proti sobě nehodlají jít do horké konfrontace. Obdobně to zřejmě dopadne i po skončení války na Ukrajině. Washington se zachová typicky – postupně otevře všechny diplomatické kanály s Moskvou, která učiní totéž. Nějakou dobu budou doznívat západní sankce, ale pokud se Moskva bude chovat „normálně“ – tj. nebude napadat sousedy – tak i ty jednoho dne skončí.

Opačný případ je ale ruské vítězství na Ukrajině. Takříkajíc studená válka by pokračovala minimálně po několik dalších desetiletí a horká konfrontace dost možná bude nevyhnutelná. To je však hudba velmi vzdálené budoucnosti.

Vítězství Ukrajiny je dnes záležitostí měsíců, možná pár let. Rusové se pro vítězství budou muset snažit dlouhá léta, protože ukrajinský odpor zdaleka neskončí ani po případném dobytí Pokrovsku a dalších měst při současné frontové linii.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto Původní zpráva

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Více souvisejících

válka na Ukrajině komentář

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy