KOMENTÁŘ | Výsledek války na Ukrajině určí podobu budoucích vztahů mezi Ruskem a Západem

Válka na Ukrajině jednoho dne skončí a v závislosti na tom, jak dopadne, se budou do budoucna ubírat i mezinárodní vztahy – konkrétněji vztahy mezi Ruskem a Západem.

Že budou diplomatické vztahy mezi Kyjevem a Moskvou do značné míry zpřetrhané ještě po dlouhá desetiletí, je jasné. Roli už ani nehraje možnost, že by Ukrajina Rusku podlehla úplně a přestala existovat jako suverénní stát; záleží spíše na tom, kam se po skončení války její vedení přikloní – a toto vedení bude již patrně bez Volodymyra Zelenského. Už podle zkušeností z minulosti je klidně možné, že Ukrajina skončí jako proruský satelit, podobně jako Bělorusko.

Tento výsledek války na Ukrajině je pro západní spojence asi nejděsivější: Ukrajina v ruské sféře vlivu znamená nejen zmizení „páky“, kterou Západ na Rusko má, ale také bezprostřední ohrožení bezpečnosti Evropy. V tom nejděsivějším scénáři se Ukrajina stane přívěškem Ruské federace a skvělým odbytištěm pro levné čínské výrobky – čili ohrožením samostatnosti některých evropských zemí a evropské ekonomiky.

Existuje ale i varianta, že Ukrajina neprohraje a dokáže získat minimálně některá z území, které Rusové za posledního dva a půl roku obsadili. Poté bude iniciativa především na ní – právě Kyjev nastaví své budoucí vztahy s Ruskem i Západem, obhájí suverenitu a územní celistvost, a jeho role v globálních mezinárodních vztazích bude úplně jiná.

Klíčová je linie Moskva-Washington

Jelikož se nacházíme v novodobé studené válce, klíčové jsou opět vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Ať to s Ukrajinou dopadne jakkoli, hlavní slovo budou mít dvě bývalé supervelmoci. Ty spolu vedou vleklý konflikt už od konce druhé světové války, pouze s drobnou přestávkou mezi lety 1991 až 2008.

Nutno podotknout, že obě velmoci byly vždy poměrně „rozumné“. Kubánskou raketovou krizi z 60. let vyřešily díky uvědomění vzájemně zaručené destrukce. Války v Koreji a ve Vietnamu proběhly prakticky bez americko-sovětského střetu – až na malý počet výjimek.

Za posledních téměř osmdesát let se ukázalo, že Spojené státy a Sovětský svaz/Rusko proti sobě nehodlají jít do horké konfrontace. Obdobně to zřejmě dopadne i po skončení války na Ukrajině. Washington se zachová typicky – postupně otevře všechny diplomatické kanály s Moskvou, která učiní totéž. Nějakou dobu budou doznívat západní sankce, ale pokud se Moskva bude chovat „normálně“ – tj. nebude napadat sousedy – tak i ty jednoho dne skončí.

Opačný případ je ale ruské vítězství na Ukrajině. Takříkajíc studená válka by pokračovala minimálně po několik dalších desetiletí a horká konfrontace dost možná bude nevyhnutelná. To je však hudba velmi vzdálené budoucnosti.

Vítězství Ukrajiny je dnes záležitostí měsíců, možná pár let. Rusové se pro vítězství budou muset snažit dlouhá léta, protože ukrajinský odpor zdaleka neskončí ani po případném dobytí Pokrovsku a dalších měst při současné frontové linii.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině komentář

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy