Zemřel slavný herec Sean Connery (†90), první představitel Jamese Bonda

Ve věku 90 let zemřel legendární britský herec Sean Connery, kterého proslavila především role agenta 007 Jamese Bonda. Co bylo příčinou jeho úmrtí, zatím není jasné.

Sean Connery
doporučujeme

Informaci přinesla britská televize BBC, podle které ji potvrdila rodina slavného herce. Connery byl prvním filmovým představitelem agenta Jamesa Bonda a zahral si v úvodních sedmi snímcích této špionážní série.

Filmoví diváci a fanoušci jej v průzkumech označovali za nejlepšího Bondova představitele, rodák z Edinburghu se však Oscara dočkal za úplně jinou roli. Sošku získal v roce 1988 za snímek Neúplatní. Dále obdržel tři Zlaté glóby a dvě ceny BAFTA.

Mezi další výrazné role Seana Conneryho patří ty ve filmech Hon na ponorku, Indiana Jones a poslední křížová výprava či Highlander.

V roce 2000 byl Connery povýšen do šlechtického stavu a mohl začít užívat titul Sir. Žil však v USA, nikoliv v rodné Velké Británii. V srpnu letošního roku oslavil kulaté 90. narozeniny. 

"Smutný den pro všechny, kteří mého otce znali a měli rádi, smutná ztráta pro lidi po celém světě, které těšil svým úžasným hereckým nadáním," uvedl Jason Connery.

"Sean byl globální legendou, ale v první řadě byl vlastencem a hrdým Skotem," uvedla skotská premiérka Nicola Sturgeonová s tím, že skotský národ dneškem přišel o jednoho z nejmilovanějších synů. "Byl celoživotním obhájcem nezávislosti Skotska a ti z nás, kteří toto přesvědčení sdílejí, by mu měli být neskonale vděční."

Producenti bondovek Michael Wilson a Barbara Brocolliová vyzdvihují především Conneryho herecké charisma. "Vždy se na něj bude vzpomínat jako na původního Jamese Bonda, jehož nesmazatelný vstup do dějin filmu začal ve chvíli, když pronesl nezapomenutelná slova: 'Jmenuji se Bond, James Bond'," uvedli. "Bezpochyby má lví podíl na úspěchu filmové řady a měli bychom mu za to být navždy vděční."

"Když jsem vyrůstal, tak jsem Seana Conneryho zbožňoval. Legenda na filmovém plátně i mimo něj. Odpočívej v pokoji," uvedl australský herec Hugh Jackman na twitteru.

Na Bondovo úmrtí reagoval na twitteru i český minisrtr zahraničí Tomáš Petříček: "Sir Sean Connery zůstane oskarovou legendou světové kinematografie. Většího skotského patriota mezi herci jeho formátu bychom asi nenašli. Rest in peace, 007."

Ke skonu filmové legendy přicházejí ohlasy také z prostředí mimo filmovou branži. "Sean Connery alias agent 007 James Bond proslavil práci zpravodajských služeb jako málokdo, a to i přesto, že dobrodružství agenta Jejího veličenstva jsou fikce a nadsázka. Sbohem, sire Connery," napsala na twitteru česká Bezpečnostní a informační služba.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Warner Bros nabídne filmy na HBO Max ve stejný čas jako v kinech.…

04.12.2020 09:23 Hollywoodské studio Warner Bros bude nabízet všechny nové filmy na streamovací službě HBO Max ve…

Studenti vymysleli aplikaci, která doporučí vhodný film i podcast

03.12.2020 09:18 Čtveřice studentů brněnské techniky vymyslela aplikaci, která dokáže třeba podle filmového vkusu…

Británie žádá Netflix o jasné označení, že seriál Koruna je fikce

30.11.2020 10:57 Britský ministr kultury Oliver Dowden hodlá požádat společnost Netflix, aby u svého seriálu Koruna …

Netflix: Kurt Russell jako Santa a nový Fincher bojující o Oskara

29.11.2020 17:00 Premiéry 48. a 49. týden. Kurt Russell se opět představí jako Santa Claus v pokračování úspěšné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama