Pražská Galerie u Prstenu zahájí výstavu Antonína Kratochvíla dokumentující bizarní svět amerických obludárií

Praha - Člověk s kůží aligátora, lachtaní muž, vousatá dáma či nejtlustější muž na světě. Jedním slovem freaks, tedy podivíni, kteří ze svých tělesných handicapů vytvořili živé atrakce bavící pouliční publikum. Svět těchto bizarních amerických umělců zachytil na počátku 70. let světoznámý český fotograf Antonín Kratochvíl, jehož černobílé snímky ze série Sideshow nyní po 40 letech vystavuje pražská Galerie U Prstenu. Výstavu je možné navštívit od 2. září do 3. října.

„Dnes je to už zapomenutý svět. Ale ještě v první polovině 20. století byli freaks people nedílnou součástí americké lidové zábavy. Fotil jsem různé bizarní lidské bytosti od trpaslíků, srostlých siamských dvojčat, až po jiné obludy a zrůdy, které si tehdy vydělávaly na živobytí v cirkusech zvaných Sideshow na tradičních amerických karnevalech," vysvětluje autor snímků fotograf Antonín Kratochvíl.

„Fotografie i po desítkách let od jejich vzniku vyvolávají ve společnosti rozruch, a to i přes skutečnost, že se tito lidé vlivem lékařského pokroku již téměř nerodí a lidová zábava Sideshows dávno zanikla. Antonín Kratochvíl v roce 1973 patrně zachytil poslední živou „freaks" komunitu v americké historii. I z toho důvodu je výstava zajímavá a láká k návštěvě," dodává Tomáš Kopečný, tiskový mluvčí výstavy.

Do autorova hledáčku se tehdy dostaly slavné postavy Sideshow jako Bearded Lady (vousatá dáma), Alligator Skinned Man (člověk s kůží aligátora), The Seal Boy (lachtaní muž), nejtlustší muž na světě Michael Walker žijící v prosklené maringotce, ale také podivuhodná zvířata, například dvouhlavá kráva.

„Chtěl jsem ukázat jejich skutečný život, jak si večer dají drink a baví se s přáteli nebo si hrají se svými dětmi. Měli mě rádi, protože mi důvěřovali, že je nechci využít. Mohl jsem si tak třeba zatancovat s vousatou ženskou. Oni sami sebe považovali za umělce, za zvláštní kastu," vzpomíná Antonín Kratochvíl.

Antonín Kratochvíl je světově uznávaný český fotograf. Ve své tvorbě se věnuje zejména dokumentární fotografii, za kterou již čtyřikrát získal cenu World Press Photo, cenu Leica či ocenění Lucie Award. Jeho fotografie se objevují v nejprestižnějších novinách a časopisech po celém světě, jeho práce je vystavena ve sbírce Bibliotheque Nationale v Paříži, v Muzeu moderního umění v San Franciscu a v dalších zemích. V roce 1999 ho časopis American Photo zařadil mezi sto nejvýznamnějších osobností světové fotografie.

Související

Více souvisejících

zajímavosti obludária

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 50 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy