Kolikrát byste si měli obléct pyžamo a další šaty, než je vyperete?

Uživatelka sítě TikTok Alison Delperdangová rozpoutala zanícenou diskusi, když zveřejnila video, na kterém říká, že si obléká stejné pyžamo několik nocí po sobě, napsal zpravodajský server CNN.

"Když jsem byla mladší, rodiče nám vždycky dávali stejné pyžamo několikrát po sobě, protože nebylo špinavé. A já to tak dělám dál, i když jsem dospělá," řekla. "Chtěla bych vědět, jestli je to v pořádku, nebo jestli bych měla po každé noci hodit pyžamo do špinavého prádla," dodala.

Odpověď - jak u pyžam a nočních košil, tak u jiných oděvů - technicky vzato závisí na osobních aspektech, jako je míra pocení a životní styl, i když u mnoha lidí mohou hrát roli i jiné, abstraktnější faktory, uvádějí odborníci.

Naše názory na hygienu oblečení jsou do značné míry "společenské a kulturní", řekl doktor Anthony Rossi, člen Americké dermatologické akademie. "Lidé mají tendenci se příliš mýt a přehánět to s hygienou, protože zejména v Americe si můžeme dovolit ten luxus neustálého praní a mytí," dodal.

Docentka lékařské mikrobiologie na Westminsterské univerzitě v Londýně Manal Mohammedová soudí, že opakované nošení stejného oblečení, zejména ve dnech následujících po sobě, souvisí s předcházením únavy z rozhodování. Tedy když si každý den oblečeme totéž, nečeká nás každé ráno tolik rozhodování a stresu.

Pokud nevíme, kdy je pravá chvíle vyprat si oblečení, může to mít důsledky na obou stranách spektra. Příliš zřídkavé praní může vést ke kožním problémům nebo infekcím a příliš časté praní může oblečení poškodit. Druhý případ může mít za následek také zbytečné praní a spotřebu zdrojů.

Tady je několik hlavních zásad, které vám pomůžou určit, kdy je možné oděv znovu nosit bez praní a kdy je pravá chvíle, aby letěl do koše na špinavé prádlo.

Neexistuje žádné pevně dané pravidlo, kolikrát můžete oblečení vzít bez praní opakovaně na sebe, ale odborníci tvrdí, že existuje několik druhů oděvů, které by se měly prát po každém použití: spodní prádlo, ponožky, punčocháče, legíny a sportovní oblečení. Tato rada platí také pro jakékoli jiné oblečení se skvrnami, potem, zápachem nebo viditelnou špínou, uvedla Mohammedová.

Zmíněné druhy oblečení nosíme na těch částech těla, kde se vyskytuje spousta přirozených bakterií či kvasinek. Při každodenních činnostech se potíme, což vytváří vlhkost a prostředí, kde se tyto bakterie mohou přemnožit. A to pak může vést k infekcím, plísním a dalším kožním problémům.

Pokud jde o oblečení nošené v tělocvičnách nebo při sportu, může přijít do kontaktu s bakteriemi, jako je Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok).

Někteří lidé nechávají své sportovní oblečení vysušit vzduchem nebo v sušičce, ale tento přístup podle doktora Rossiho situaci jen zhoršuje. "Bakterie se v teple ještě více rozmnoží, protože vzduch ani sušička nejsou dost horké, aby se oblečení sterilizovalo," řekl. Dodal, že na likvidaci bakterií je potřeba mýdlo nebo prací prášek a horká voda.

Důvodem, proč byste neměli nosit více dní po sobě stejné ponožky nebo punčocháče, aniž byste je vyprali, jsou plísňové infekce na chodidlech a prstech u nohou. "Uvnitř našich bot je ideální prostředí na množení plísní," řekl doktor Jeremy Fenton, dermatolog z nemocnice Mount Sinai. "Je tam teplo, vlhko a tma," dodal.

Pokud je o oblečení, které můžete nosit opakovaně, jako jsou pyžama, svrchní oděvy, džíny a podobně, pak platí stejné zásady jako u spodního prádla nebo sportovního oblečení. "Pokud jde o kalhoty a trička, myslím, že záleží na míře pohodlí a na tom, jak moc se během dne potíte," řekl doktor Rossi. "Hodně lidí nosí tílko nebo košilku. V takovém případě je spodní vrstva potřeba vyprat, zatímco vrchní ne," řekl.

Pokud se obvykle před spaním sprchujete, nosíte spodní prádlo a při nošení pyžama se potíte jen málo nebo vůbec, můžete ho nosit týden bez praní, uvádějí odborníci. Pokud však tyto věci neděláte, měli byste ho prát pokaždé.

Svrchní oblečení - jako jsou kabáty nebo bundy - obvykle není třeba prát častěji než jednou za měsíc, protože se nedotýká vaší pokožky, řekl Rossi. Otázka, zda a jak často prát džíny, může být ožehavým tématem, protože mnoho lidí chce zachovat celistvost tkaniny, která je obvykle tužší a odolnější než ostatní. Pokud džíny nejsou propocené, špinavé nebo potřísněné, není je podle Rossiho třeba prát často. "Já osobně džíny neperu," dodal.

Doktorka Mohammedová doporučuje prát džíny jednou za měsíc, ale připouští, že záleží na životním stylu a prostředí. "Kdyby mi někdo řekl, že džíny nosí několik měsíců v kuse a nepere je, a neměl by žádné problémy s pokožkou nebo problémy se zápachem, neviděl bych v tom vůbec žádný problém," řekl doktor Fenton.

Nejdůležitější otázky, které byste si podle odborníků měli klást, když zvažujete, zda si něco můžete znovu obléct bez vyprání, jsou tyto: Páchne to? Mám nějaké kožní onemocnění, například ekzém, vyrážku nebo kožní lézi? Je to viditelně špinavé? Je to propocené? Měl jsem pod tím spodní prádlo? Výsledné odpovědi pak mohou být velmi proměnlivé, dodávají odborníci.

Související

Země

Vědci: Světová populace může dosáhnout maxima už v roce 2040

Počet lidí na planetě Zemi by podle nové prognózy mohl dosáhnout maxima 8,5 miliardy už v roce 2040 a do konce století výrazně klesnout. OSN přitom ve své zprávě zveřejněné loni v létě předpověděla, že počet lidí bude nejvyšší až v roce 2080, a to na úrovni 10,4 miliardy, připomíná agentura DPA.

Více souvisejících

Lidé pyžamo

Aktuálně se děje

před 9 minutami

rostliny, ilustrační fotografie

Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným "jazykem", lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. 

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

včera

Globus

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček ČTK řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. 

včera

Macura si nedovede na úrovní rady představit koaliční spolupráci s ANO

Primátor Ostravy Tomáš Macura si nedovede na úrovní městské rady představit koaliční spolupráci s hnutím ANO, které před časem opustil. Následně ho vyloučil zastupitelský klub. Po Macurově vyloučení se klub rozštěpil. Včetně primátora přišel o sedm členů a koalice složená z ANO, Spolu a Pirátů o většinu v zastupitelstvu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy