Nacisté před 80 lety popravili řeholnici Marii Restitutu Kafkovou

Jméno Marie Restituty Kafkové je veřejnosti spíše neznámé. Tato řádová a zdravotní sestra se za druhé světové války obětavě starala o nemocné a prokázala značnou odvahu v boji proti nacistickému režimu. To ji nakonec stálo život, nacisté ji přišli zatknout rovnou na operační sál a později ji nechali popravit. Blahoslavenou řeholnici aktuálně připomíná akce nazvaná „Týden mučednic“ v Brně. 

Prvního májového dne roku 1894 přišlo na svět do rodiny obuvníka Antonína Kafky v obci Husovice (dnes jedna z městských čtvrtí Brna) jako šesté dítě - děvčátko, které dostalo jméno Helena. Když byly holčičce dva roky, rodina Kafkova se přestěhovala do Vídně. Právě v tomto rakouském městě se Antonín seznámil se svou ženou Marií, také sňatek uzavřeli zde. Zpět do Vídně nevedly manželský pár romantické vzpomínky, ale spíše pracovní příležitosti. 
 
Ve Vídni a okolí pak Helena strávila zbytek života. Když jí bylo patnáct let, poprvé se svěřila svým rodičům s přáním stát se řeholnicí a ošetřovatelkou, ti jí to ovšem nedovolili. Po několik let tak pracovala jako kuchařka, posluhovačka nebo trafikantka, svého snu se ale nevzdávala. Během všech vyzkoušených profesí se dostala do blízkého kontaktu s lidmi z nejrůznějších společenských tříd, které trápily i nejrůznější problémy, s nimiž se Heleně svěřovali. Ta jim empaticky naslouchala a snažila se jim alespoň vlídným slovem pomoci. Tyto zkušenosti postupem času ještě více umocňovaly její původní rozhodnutí pomáhat potřebným coby řádová sestra. 
 
Na podzim roku 1913 se tedy vzepřela zákazu rodičů a stala se ošetřovatelkou v nemocnici ve vídeňské čtvrti Lainz, kde pracovala po boku sester františkánek. A právě do této kongregace o dva roky později i vstoupila a od té doby užívala jméno Marie Restituta. Ve vídeňském zdravotnickém zařízení působila jako zdravotní sestra a posléze jako instrumentářka na operačním sále až do roku 1919, kdy se přesunula do města Mödling nedaleko Vídně. I zde pomáhala lékařům při operacích. 
 
V nemocnici byla Marie Restituta velice schopnou zdravotní sestrou, na kterou se mohli lékaři plně spolehnout a která se obětavě starala o pacienty. Těm pomáhala nejen ošetřovatelskou péčí, ale také duchovní podporou. Dobře si totiž uvědomovala, že pro nemocné je velmi důležitá i víra. Proto ze stěn nemocničních pokojů odmítala odstranit kříže, čímž neuposlechla jedno z nařízení, které vydali nacisté po nástupu k moci v Rakousku. Tímto vzdorem se řeholnice stala totalitnímu režimu trnem v oku. V tomto případě se jí lékařský personál zastal s argumentem, že v nemocnici je akutní nedostatek zdravotních sester a Marie Restituta navíc svou práci vykonává výborně. 
 
Gestapo však nepřestalo řádovou sestru sledovat a hledat důvod k jejímu zatčení. Ten nakonec našel lékař Lambert Stumfohl v odpadkovém koši a nacistům, s nimiž spolupracoval, ho ochotně poskytl. Jednalo se o kus papíru, na němž se nacházel text zesměšňující Adolfa Hitlera a odsuzující probíhající válečný konflikt.  
 
Dne 18. února 1942 (byla zrovna Popeleční středa) přišli nacisté Marii Restitutu zatknout rovnou na operační sál. Ve vězení strávila více než rok, po který statečně snášela kruté zacházení. I přes prožité útrapy neztratila svou laskavost a snažila se pomáhat svým spoluvězenkyním, kterým poskytovala svým vlídným slovem útěchu a ochotně jim dávala i svůj příděl jídla. Dne 30. března 1943, tedy před 80 lety, byla popravena. 
 
Marii Restitutě bývají připisovány vlastnosti jako je odvaha, spolehlivost, neústupnost, sebejistota a laskavost. Měla prý také smysl pro humor a ráda si dopřávala guláš a pivo. V červnu roku 1998 byla papežem Janem Pavlem II. blahořečena. Její svátek si katolická církev připomíná 29. října, tedy v den, kdy jí bylo oznámeno odsouzení k trestu smrti. Památkou na odvážnou řeholnici je pamětní deska na jejím rodném domě v Husovicích nebo kostel dostavěný roku 2020 v Lesné, brněnské městské části. 

Marie Restituta Kafková historie Církev

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Volodymyr Zelenskyj s Justinem Trudeau, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Trudeau přijel do Kyjeva, setká se s prezidentem Zelenským

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Děje se tak v týdnu, kdy se Ukrajina vypořádává s následky zničení Kachovské přehrady a zároveň na bojišti pokračují tvrdé boje v rámci očekávané protiofenzivy. 

před 46 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

Ve Švýcarsku se kvůli obviněním z obtěžování bouří proti skupině Rammstein

Švýcarská socialistická mládež (JS) podle médií spustila petici za zrušení koncertů německé skupiny Rammstein v Bernu. Její zpěvák Till Lindemann čelí řadě obvinění z obtěžování žen. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy