Tohle by nemělo existovat: Baltická anomálie. Jde o havarované UFO?

Čím vším nás tento svět ještě překvapí? Kromě kruhů v obilí, křišťálových lebek a jiných zvláštností se setkáváme s další záhadou, a to přímo uprostřed Baltského moře. Jedná se o objev týmu švédských potápěčů z 19. srpna 2011, který během své výpravy nalezl něco velmi divného. Informoval o tom server Popularmechanics.com.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

UFO
doporučujeme

Odborné názory na bizarní útvar objevený na dně Baltského moře se často rozcházejí. Spousta vědců tvrdí, že si nálezci přibarvují, a že šíří konspirační teorie. Potápěči společnosti Ocean X, kteří ve vodách mezi Švédskem a Finskem hledali vraky starých lodí, tvrdí, že našli zvláštní kus skály ve tvaru kruhu o průměru 60 metrů. Na tom by bývalo nebylo nic zvláštního, kdyby nepůsobil dojmem něčeho, co nemohlo být pouhopouhým dílem Matky přírody. Už při pohledu na něj jsou vidět zvláštní ornamenty. Alespoň takto hovoří oficiální tisková zpráva.

Jedná se snad o havarované UFO? Těžko říct. Jeden z potápěčů Peter Lindberg, který v roce 2011 rozšířil téměř do celého světa informace o možném nálezu mimozemské lodi, po zveřejnění několika argumentů, které jeho "hoax" vyvracejí, obrátil, a začal tvrdit, že se možná jedná o jakýsi podmořský ekvivalent Stonehenge. Tak jako tak fotografie ze sonaru hovoří spíše ve prospěch příznivců Ericha von Dänicana. Něco takového by stěží mohlo vzniknout silou přírody, natož primitivní lidské civilizace. 

Jsou teorie o UFO přitažené za vlasy?

Odpůrci teorií o létajícím talíři z tohoto důvodu uvádějí, že jsou snímky značně zkreslené. Například Hanumant Singh, pracovník Woods Hole Oceanographic Institute, tvrdí, že sonar, jímž byl tým švédských potápěčů vybaven, je značně nekvalitní, a tudíž nelze jeho záznamům dávat příliš velký význam.

Jako hlavní problém spatřuje Singh boční skener, který se nejčastěji používá právě při onom hledání ztracených lodí. Pro tento účel je považován za nejvhodnější. Pokud bychom jej ale chtěli použít pro podrobnější analýzu podmořských nálezů, tak je téměř nepoužitelná. Za pravdu mu dal také Charles Paul, vědec z Monterrey Bay Aquarium Research Institute Moss Landing v Kalifornii. Podle něj jsou skutečně snímky značně zkreslené a navíc by se i tak jako tak dalo mluvit jenom o náhodě.

Utržené rybářské sítě?

Jediné, nač vědci nedokáží přijít, je původ celého předmětu, případně příčina jeho zvláštního designu. S největší pravděpodobností se jedná o pouhopouhou záhadu, nikoliv ale o UFO. Z tohoto důvodu také tento objekt získal název "Baltická anomálie. Ač byly veškeré konspirační a paleoastronautické teorie vyvráceny, nelze spolehlivě celou tuto záhadu rozluštit.

Jedna z možných teorií říká, že se mohlo jednat o jakýsi jev způsobený utrženými rybářskými sítěmi, které, když přišly do styku s mořskou skálou, vytvořily jakýsi pletenec zvláštních útvarů. Ty pak dodávají nalezenému objektu na jeho bizarnosti a nespolehlivé snímky švédských rybářů podpořily pseudovědeckou tezi, že na Zemi kdysi dávno havarovala mimozemská loď. Vědecké diskuze rovněž připouštějí bujnost lidské fantazie, respektive skutečnost, že mnozí vidíme to, co chceme vidět. Jak jinak je možné, že v oblacích nacházíme zvířata? 

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé si budou moci vyrobit ochrannou masku z dílny ČVUT

02.04.2020 18:44 Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT připravují návod na ochrannou masku pro zachycení…

Bolest v krku, rýma nebo průjmy. Mohou obyčejné příznaky značit…

01.04.2020 21:42 Nejběžnější příznaky nakažení koronavirem jsou suchý kašel, horečka a potíže s dýcháním. Existují…

Pár seniorů dokázal, že láska nezná hranic. I v době pandemie COVID-19

01.04.2020 07:23 Příklad páru seniorů z německo-dánského pohraničí ukazuje, že ani v době nynější pandemie láska…

Strach z koronaviru? Pět kroků, jak při úzkosti snáze usnout

31.03.2020 15:51 Nedovoluje vám strach z šíření koronaviru usnout? Zpravodajský server The Guardian připravil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy