KOMENTÁŘ: Mohou kvůli drahým energiím lidé přijít o práci?

Po odkopání se ruského totalitního režimu, který oznámením o tom, že neobnoví dodávky svého plynu do Evropy přes plynovod Nord Stream 1 dokud budou platit západní sankce, ukázal, jak má podle jeho představ fungovat svět, se ihned nejen na dezinformační scéně objevila „jasná“ stanoviska. Fake news hlásají, že jediným řešením, jak zabránit fatálním následkům na ekonomiku vlivem této zprávy, je „okamžité zrušení nesmyslných a sebedestruktivních sankcí, které Rusku neubližují, ale jen dokonale ničí celou Evropskou unii. Konec plynu pak prý přinese obrovskou nezaměstnanost, další spirálu inflace, bankroty, a nakonec (dle četných extremistů prý konečně) rozpad EU.“ A to je pochopitelně nesmysl.

Ilustrační foto

Může být, řeknete si, drahé energie a rychlé zvyšování cen energií může mít nejen v nezaměstnanosti, ale i dalších parametrech vážné následky pro ekonomiku. Jenže to by nikdo nesměl, nejen v tuzemsku, ale i celé Evropě, i přes snahu populistů a extremistů zdiskreditovat všechny kroky, které se proti krizi podnikají, nic dělat. A to není pravda. Navíc ani statistiky či analýzy analytiků nenaznačují žádné dramatické výkyvy, co se týká dalšího vývoje lidí bez práce.

Úřad práce České republiky vydal na počátku srpna pravidelnou zprávu o vývoji nezaměstnanosti v České republice. Podle ní instituce evidovala za červenec tohoto roku celkem 240 706 uchazečů o zaměstnání, což je o 9 397 více než v předchozím měsíci a o 31 472 méně než loni (méně!). Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,3 %. To je o 0,2procentního bodu více než v červnu a o 0,4procentního bodu méně než před rokem (méně!).

Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat evropského statistického úřadu Eurostat (za červen) nejnižší (nejnižší) v celé EU, a to 2,4 % (průměr EU 5,9 %). A pokud si dáte, přiznávám, že jen letmou, práci s tím, že do internetového vyhledavače zadáte heslo „nezaměstnanost“, vypadnou vám u kamaráda Google hesla jako: „Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky“, nebo I přes obavy z recese míra nezaměstnanosti v USA v červenci klesla. Můžete namítnout, že jde jen o nahodilé titulky…

I v ekonomice sice platí stejné pravidlo jako v oboru práva, totiž, že když se zeptáte na jednu věc pěti analytiků (podobně jako právníků), dostanete pět různých odpovědí, ale v otázce vývoje nezaměstnanosti, je spíš jasno, než zamračeno. I ty největší pesimistické scénáře, které říkají, že kvůli vysoké inflaci a dalšímu raketovému růstu cen začínají tuzemské firmy viditelně šetřit, což se dozajista může projevit i v růstu nezaměstnanosti, žádný z „černých“ scénářů nepočítá s tím, že by počet lidí bez práce měl letos vyskočit nad čtyři procenta.

Problémy s drahou energií se totiž podle některých názorů projeví na vyšší nezaměstnanosti kvůli tomu, že domácí společnosti, ve velké míře navázané na německé zadavatele a finální producenty, budou kvůli nižší rentabilitě objem zakázek, tudíž tlačit na zaměstnanost. Ke všemu tomu řada ekonomů dodává, že i když výhledy na vývoj tuzemské ekonomiky mohou být v některých případech veselejší, statistiky nezaměstnanosti se ani v příštím roce nemají výrazně horšit či lepšit. A to i přesto, že problémem mohou být firmy z energeticky náročných oborů.

Nikdo moc nezastírá, že nejen česká, ale i evropská ekonomika je pod tlakem energetické krize, kterou prohloubil rusko-ukrajinský konflikt. Rostoucí inflace má jasný dopad na příjmy domácností a oslabuje důvěru spotřebitelů. Ve snaze vypořádat se s inflací Evropská centrální banka poprvé od roku 2011 zvýšila úrokové sazby, aby se vypořádala s inflací a nejnovější ekonomická prognóza Evropské komise uvedla, že ekonomika EU letos poroste o 2,7 procenta, což je pokles z loňských 5,3 procenta.

Pravdou ale je, že dneska nikdo moc statistiky a výhledy číst nechce. Firmy a lidé chtějí dostat jasné slovo, jak jim někdo (stát?) pomůže v případě, že už nebudou mít na to, aby zaplatili energie z vlastních zdrojů. Lze jistě diskutovat, jestli a jak to má ten stát udělat, když na to vlastně nemá, protože… a dosaďte si sami, ale jisté je, že od volání po zastropování cen energií, přes další nápady z různých zdrojů, se musí problém řešit, aby to celé mělo smysl, u všech členských zemí Evropské unie najednou.

Je i proto, že tuzemské firmy mají oprávněnou obavu z toho, že pokud by nebylo zajištěno celoevropské řešení drahých energií, nedokážou s vysokými cenami energií čelit v mnoha případech levnější zahraniční konkurencí. Řada zemí EU totiž už ke kompenzacím za vysoké ceny energií přistoupila. Uvidíme proto, jaké řešení, nejen u nás, ale i v Evropě, počty zaměstnaných nejen kvůli drahým energiím udrží.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

KOMENTÁŘ: Česko na prvním místě? „Vlastenci“ jsou sice vidět, v případě…

02.10.2022 10:40 Společnost se štěpí na dva hlavní tábory - ty, co vyčítají současnou krizi vládě Petra Fialy, a ty,…

ROZHOVOR: Jaderné zbraně jsou jasná červená čára, Ukrajina by je zřejmě…

30.09.2022 22:02 Aktualizováno Náčelník vojenské policie Otakar Foltýn v rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil, jak se liší boj…

KOMENTÁŘ: Putin ztrácí poslední zbytky zdravého rozumu. Doufejme, že…

27.09.2022 12:10 Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi zřejmě došly možnosti, jak před svými vlastními občany…

ROZHOVOR: Putin je v této situaci schopen všeho, říká expert Dvořák.…

26.09.2022 15:50 Odborník na ruskou politiku a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák v rozhovoru pro EuroZprávy…

ROZHOVOR: Ukázalo se, že komunální volby nejsou referendem o vládě.…

25.09.2022 11:10 Hlasy v komunálních volbách a prvním kole senátních voleb jsou sečteny. Co do absolutního počtu…

KOMENTÁŘ: Populismus je rakovinou demokracie. A Babiš mu holduje tělem i…

24.09.2022 08:43 Včerejšek a dnešek ukáže, jak úspěšné byly předvolební kampaně jednotlivých stran a hnutí. Jejich…

ROZHOVOR: Současná situace si vyžádá turbulentní nárůst „slibovosti“…

23.09.2022 12:50 Profesor české politické historie a politického myšlení Vratislav Doubek z Univerzity Karlovy v…

ROZHOVOR: Lidé se vůči politikům vymezují, škodí jim i nekorektní…

23.09.2022 08:22 Tiskový mluvčí Jihlavy Radovan Daněk vnímá společnost nejen na Vysočině, ale v celé republice jako…

ROZHOVOR: Volby asi vyhrají nezávislí kandidáti. Levice je v předsmrtném…

22.09.2022 21:58 Aktualizováno Podle pražského zastupitele Ondřeje Miffka (nez.) je odliv voličů od spíše pravicové vládní koalice…

Šikana poškozuje psychické zdraví dítěte. Hrozí sebepoškozování nebo…

21.09.2022 17:10 Začal nový školní rok, a s ním se opět intenzivněji otevírá téma dětské psychologie. Prvňáčci na…

Související:

Právě se děje

reklama