ROZHOVOR | Za lesní požáry mohou v drtivé většině lidé, říká odborník. Obnovu by nechal na přírodě

Hasiči se aktuálně potýkají s rozsáhlým požárem v Českém Švýcarsku, v týdnu hořely také lesy na Zlínsku. Přírodní požáry jsou v horkých a suchých letních dnech velkým rizikem pro přírodu, mohou jí ale i prospívat, například pomáhat v přirozené obnově, tvrdí odborník na požární ochranu Martin Valdhans. V rozhovoru pro server EuroZprávy.cz popsal, jaká je šance na samovznícení a proč je těžké s požáry ve volné přírodě bojovat. Podle něj by lidé jako prevenci požárů měli přestat vysazovat nepřirozené smrkové monokultury.

V současné době se nejen Česká republika potýká s rozsáhlými požáry v přírodě. Jak takový požár vzniká?

Příčinou lesních požárů v naší krajině je vesměs působení člověka. Rozdělávání ohňů, nedopalky, pyrotechnika, technické závady strojů a podobně. Jediná významná přirozená příčina je pak blesk.

Může se například les samovznítit, nebo je na vině vždy lidský faktor?

Samovznícení nebylo, pokud vím, nikdy doloženo. Takže ne vždy, ale v drtivé většině je na vině požárů v přírodě člověk.

Jaká je šance na samovznícení ve volné přírodě?

Mizivá. Splnění podmínek pro samovznícení je poměrně složité, ale vyloučit se samozřejmě nedají.

Co tedy vznik požáru v přírodě podporuje?

Dostatek suchého materiálu, vítr a teplota vzduchu.

Jak se dá s požárem v přírodě bojovat?

Stejně jako s kůrovcem. Opustit vysazování rozsáhlých jehličnatých monokultur a vytváření pásem luk nebo listnáčů mezi jednotlivými porosty. Pak se požár omezí na menší, zvládnutelnou plochu. Hašení požárů už je jen důsledek a bojovat se dá dostupnou technikou - auta, letadla, kácení pásů podél linie požáru a podobně.

Uhasit rozsáhlý požár lesa v Českém Švýcarsku se zdá být náročným a zdlouhavým úkonem. Proč tomu tak je, co hašení komplikuje?

České Švýcarsko a pískovce obecně jsou adepty na podobné požáry. Souvislé suché jehličnaté monokultury na suchém pískovcovém podloží kam oko dohlédne, spousta suchého materiálu v roklinách, který nelze vytěžit, nedostupnost pro hasiče.

Mohou být požáry pro přírodu i v něčem prospěšné?

I tento lesní požár - jako každý jiný - je pro přírodu dobrá zpráva. Lidé to většinou považují za katastrofu, ale ve skutečnosti si příroda sama poradí, pokud do toho člověk nebude zasahovat opětným vysazováním hospodářských monokultur a nechá obnovu lesa na přírodě samotné. Je zde příležitost vidět, jak umí příroda bez člověka fungovat daleko lépe.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor požáry lesů v ČR Požáry požár lesa u Hřenska (červenec 2022) Příroda lesy Hasiči

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

Mrazivé počasí na ústupu. Pod nulou bude v noci ještě dvakrát

Česko má před sebou poslední dvě mrazivé noci, avizují meteorologové. Hydrometeorologický ústav ve čtvrtek vydal výstrahu, která prodlužuje varování před mrazem ve vegetačním období do soboty v jihozápadní polovině Čech.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy