Počasí: Kalamitní stav platí dál, situace se ale uklidňuje. Problémy hlásí jen Moravskoslezský kraj

Ačkoliv je Česko stále zasypáno sněhem, situace už není tak kritická, jako v pátek a v sobotu. V Jihočeském kraji, kde byla situace nejhorší, sice nadále platí kalamitní stav, jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) jej ale dnes odpoledne nebo večer odvolá.

"Po včerejšku se situace v kraji výrazně zklidňuje. Naši silničáři byli zase celou noc venku a teď pokračují v čištění všech úseků komunikací, abychom maximum stihli před očekávanými nočními mrazy. Co se týká dodávek energie, tak došlo v naprosté většině oblastí k obnovení dodávek," napsal Kuba na facebooku.

Aktuálně jsou hlášeny jen problémy v krajském městě, kde kvůli výpadkům energie došlo ke krátkodobému výpadku dodávek tepla v Českých Budějovicích. Problémy se ale podařilo vyřešit a celý topný systém se začíná obnovovat 

"Náš krizový odbor komunikuje se všemi městy a obcemi a nikde nemáme hlášený žádný problém v dostupnosti, nebo zajištění základních služeb. Problém teď bude s odklízením sněhu ve větších městech. S tím teď města budou bojovat. Největší bude přirozeně v Českých Budějovicích. Požádal jsem kolegy, abychom se ve spolupráci s FCC pokusili co nejvíce sněhu odstranit během dneška než zítra začne pracovní týden a také abychom toho zvládli co nejvíce než to celé v noci zmrzne, protože předpověď na noc a pondělí je až -14 stupňů a to bude zase odklízení komplikovat," napsal Kuba.

"Pokud se situace nebude nijak zhoršovat měli bychom kalamitní stav během odpoledních nebo večerních hodin odvolat," dodal a poděkoval všem silničářům, hasičům, energetikům a pracovníkům firem, které se podílejí na odklízení sněhu v jihočeských městech, ale i řidičům MHD a krajských autobusů za to, jak sobotní situaci zvládli. 

To, že se situace uklidňuje, potvrzují i výjezdy tamních hasičů. Ti měli od sobotních 22:00 do dnešního rána kvůli sněhu 32 výjezdů, zatímco v noci na sobotu to bylo 71 výjezdů a od pátečního odpoledne dokonce 120 zásahů.

Podle informací Ředitelství silnic a dálnic se situace zlepšuje i v dalších krajích. Většina silnic je s opatrností sjízdná a dálnice jsou průjezdné, vyjma Moravskoslezského kraje, kde nepříznivá situace pokračuje. Na dálnici D1 u Bohumína havaroval kamion a problémy měly také vlaky. 

Související

Více souvisejících

Počasí Jihočeský kraj Moravskoslezský kraj doprava Hasiči

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy