Severokorejské jednotky, jejichž nasazení v Rusku v souvislosti s válkou na Ukrajině bylo už opakovaně potvrzeno, vyvolávají debatu o jejich efektivitě a roli na bojišti. Přestože o jejich bojových schopnostech existuje řada otázek, v kontextu současného konfliktu nabývá jejich nasazení zvláštního významu.
Podle vojenského analytika Seana Bella jsou ruské taktiky na bojišti především zaměřené na opotřebovávací válku. Denní ztráty Ruska dosahují až 1 500 vojáků, což Vladimira Putina odrazuje od další vlny mobilizace kvůli obavám z narušení domácí podpory.
Místo toho Rusko čím dál více spoléhá na externí zdroje, jako jsou žoldnéři Wagnerovy skupiny nebo zahraniční jednotky – nyní i z KLDR, uvedl pro SkyNews.
Severokorejské jednotky jsou známé svou disciplínou a tvrdým výcvikem, avšak jejich skutečné bojové schopnosti na moderním bojišti zůstávají nejisté. Existuje několik problémů, které mohou ovlivnit jejich efektivitu. Severokorejští vojáci pravděpodobně čelí potížím při koordinaci s ruskými silami kvůli rozdílům v jazyce a vojenské doktríně.
Severní Korea čerpá z ideologie a strategií z minulých konfliktů, což může být neefektivní proti moderním zbraním a taktikám. Severokorejští vojáci jsou také často vnímáni jako "kanonenfutr" – vojáci určení k zajištění ruských jednotek na bojišti, což zvyšuje jejich ztráty.
Podle dostupných informací jsou rodiny severokorejských vojáků, kteří byli vysláni do Ruska, zadržovány jako záruka, že se vojáci vrátí domů. Tato praxe ukazuje na represivní opatření Severní Koreje, která má zajistit jejich loajalitu.
Přes všechny výhrady má jejich nasazení pro Rusko strategický význam. Kvantita, jak se často říká, má na bojišti vlastní kvalitu. Velký počet vojáků může pomoci Rusku čelit vysokým ztrátám a pokusit se udržet své pozice na frontě.
Zároveň Severní Korea poskytuje Rusku důležité zásoby dělostřelecké munice a raket výměnou za tvrdou měnu a vojenské technologie, což je pro izolovaný režim Kim Čong-una velmi lákavé.
Severokorejské balistické rakety, kterých Rusko údajně použilo na Ukrajině nejméně 60, postrádají přesnost a jejich technologie jsou zastaralé. Přesto stále představují hrozbu, zejména proti civilní infrastruktuře. Tato spolupráce dále prohlubuje vojenské vztahy mezi oběma zeměmi.
Severokorejští vojáci pravděpodobně nebudou představovat klíčový faktor z hlediska kvality na bojišti, avšak jejich počet a ochota nasazení mohou pomoci Rusku v jeho snaze o opotřebovací válku. Nasazení severokorejských jednotek však také poukazuje na rostoucí izolaci Ruska, které se spoléhá na partnery, jako je Severní Korea, známá svými autoritářskými praktikami a zastaralými vojenskými technologiemi.
Související

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
válka na Ukrajině , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
včera
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek