Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.
Hlavním důvodem této politické krize je kontroverzní postup premiéra Barniera, který v pondělí využil ústavní manévr k obejití parlamentu a prosazení zákona o financování sociálního zabezpečení. Tím však vyvolal silnou reakci opozičních stran, zejména levicové koalice Nová lidová fronta a krajně pravicového Národního sdružení Marine Le Penové, které podaly návrh na vyslovení nedůvěry.
Hlasování o tomto návrhu je naplánováno na středu nebo čtvrtek. Pokud parlament vládu skutečně sesadí, bude to poprvé od roku 1962, kdy francouzská vláda čelí takovéto porážce. Marine Le Penová označila situaci za „neudržitelnou“ a uvedla, že její strana hodlá kabinet Barniera svrhnout.
Barnier byl do funkce jmenován prezidentem Emmanuelem Macronem v září tohoto roku jako pokus o stabilizaci situace po předchozích politických otřesech. Jeho podpora však byla od počátku křehká, závislá na centristické koalici Macrona a na konzervativcích. Levicová opozice i krajní pravice mu ovšem od počátku slibovaly odpor.
Poslední nadějí premiéra bylo získat podporu Marine Le Penové, která si kladla několik podmínek. Barnier dokonce přistoupil na některé z jejích požadavků, například zrušení plánovaného zvýšení daně na elektřinu či zachování úhrad některých léků. Když však odmítl další ústupky, jako byla valorizace důchodů podle inflace, bylo jasné, že Le Penová vládu nepodpoří.
Prezident Macron je nyní ve složité situaci, protože ústava mu brání vyhlásit nové parlamentní volby dříve než příští léto. To znamená, že politická nejistota by mohla trvat celé měsíce. Objevují se také spekulace, že by Macron mohl odstoupit, čímž by vyvolal nové prezidentské volby, ale tento scénář prezident odmítá.
Jmenování nového premiéra se jeví jako logický krok, ale není to jednoduché. Politická scéna ve Francii je hluboce rozdělena mezi centristy, krajní pravici a levicovou koalici, které odmítají spolupracovat. Každá nová vláda by se tak mohla velmi rychle ocitnout v podobné situaci jako kabinet Barniera.
Pokud by Macron znovu jmenoval pravicově orientovaného premiéra, podobně jako Barniera, musel by tento kandidát udělat další ústupky krajní pravici. To by však mohlo dále polarizovat francouzskou politiku a ohrozit jakoukoli budoucí stabilitu.
Krize přichází v době, kdy se Francie potýká s vysokým rozpočtovým deficitem, který Barnierova vláda plánovala snížit prostřednictvím výrazných škrtů a zvyšování daní. Jeho odchod by mohl tyto plány zkomplikovat a zvýšit tlak na finanční trhy.
Na trzích již nyní panuje nervozita. Akciový index CAC40 klesl o 0,2 %, ačkoli ratingová agentura S&P zatím zachovává francouzský úvěrový rating s odkazem na odolnost tamní ekonomiky. Přesto by politická nejistota mohla mít další negativní dopad.
Evropská komise také sleduje situaci s obavami. Francie byla loni zařazena do procedury nadměrného deficitu, a Barnierovy plány na snížení deficitu na 5 % HDP byly v Bruselu vítány. Bez jeho reforem by však deficit mohl dosáhnout až 7 % HDP, varoval ministr financí Laurent Saint-Martin.
Navzdory těmto problémům se nezdá, že by Francie čelila okamžité hrozbě podobné americkému „shutdownu“. I pokud by byl rozpočet pro rok 2025 zamítnut, může vláda přijmout speciální zákon, který umožní dočasné pokračování rozpočtu z předchozího roku. Tento postup však situaci nevyřeší a pravděpodobně zvýší deficit.
Související
Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame
Opravená katedrála Notre-Dame se představuje světu. Jako první do ní zavítal Macron
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 1 hodinou
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
včera
Valí se na nás neomezený počet Rusů. Jeden den je zabijeme, druhý den přijdou další, popisuje voják
včera
Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame
Nově zvolený prezident Spojených států amerických se chystá na svou první zahraniční cestu od prezidentských voleb, a to do Paříže. V sobotu se zde zúčastní slavnostní ceremonie při příležitosti znovuotevření katedrály Notre-Dame, která byla vážně poškozena požárem v roce 2019.
Zdroj: Libor Novák