Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.
Hlavním důvodem této politické krize je kontroverzní postup premiéra Barniera, který v pondělí využil ústavní manévr k obejití parlamentu a prosazení zákona o financování sociálního zabezpečení. Tím však vyvolal silnou reakci opozičních stran, zejména levicové koalice Nová lidová fronta a krajně pravicového Národního sdružení Marine Le Penové, které podaly návrh na vyslovení nedůvěry.
Hlasování o tomto návrhu je naplánováno na středu nebo čtvrtek. Pokud parlament vládu skutečně sesadí, bude to poprvé od roku 1962, kdy francouzská vláda čelí takovéto porážce. Marine Le Penová označila situaci za „neudržitelnou“ a uvedla, že její strana hodlá kabinet Barniera svrhnout.
Barnier byl do funkce jmenován prezidentem Emmanuelem Macronem v září tohoto roku jako pokus o stabilizaci situace po předchozích politických otřesech. Jeho podpora však byla od počátku křehká, závislá na centristické koalici Macrona a na konzervativcích. Levicová opozice i krajní pravice mu ovšem od počátku slibovaly odpor.
Poslední nadějí premiéra bylo získat podporu Marine Le Penové, která si kladla několik podmínek. Barnier dokonce přistoupil na některé z jejích požadavků, například zrušení plánovaného zvýšení daně na elektřinu či zachování úhrad některých léků. Když však odmítl další ústupky, jako byla valorizace důchodů podle inflace, bylo jasné, že Le Penová vládu nepodpoří.
Prezident Macron je nyní ve složité situaci, protože ústava mu brání vyhlásit nové parlamentní volby dříve než příští léto. To znamená, že politická nejistota by mohla trvat celé měsíce. Objevují se také spekulace, že by Macron mohl odstoupit, čímž by vyvolal nové prezidentské volby, ale tento scénář prezident odmítá.
Jmenování nového premiéra se jeví jako logický krok, ale není to jednoduché. Politická scéna ve Francii je hluboce rozdělena mezi centristy, krajní pravici a levicovou koalici, které odmítají spolupracovat. Každá nová vláda by se tak mohla velmi rychle ocitnout v podobné situaci jako kabinet Barniera.
Pokud by Macron znovu jmenoval pravicově orientovaného premiéra, podobně jako Barniera, musel by tento kandidát udělat další ústupky krajní pravici. To by však mohlo dále polarizovat francouzskou politiku a ohrozit jakoukoli budoucí stabilitu.
Krize přichází v době, kdy se Francie potýká s vysokým rozpočtovým deficitem, který Barnierova vláda plánovala snížit prostřednictvím výrazných škrtů a zvyšování daní. Jeho odchod by mohl tyto plány zkomplikovat a zvýšit tlak na finanční trhy.
Na trzích již nyní panuje nervozita. Akciový index CAC40 klesl o 0,2 %, ačkoli ratingová agentura S&P zatím zachovává francouzský úvěrový rating s odkazem na odolnost tamní ekonomiky. Přesto by politická nejistota mohla mít další negativní dopad.
Evropská komise také sleduje situaci s obavami. Francie byla loni zařazena do procedury nadměrného deficitu, a Barnierovy plány na snížení deficitu na 5 % HDP byly v Bruselu vítány. Bez jeho reforem by však deficit mohl dosáhnout až 7 % HDP, varoval ministr financí Laurent Saint-Martin.
Navzdory těmto problémům se nezdá, že by Francie čelila okamžité hrozbě podobné americkému „shutdownu“. I pokud by byl rozpočet pro rok 2025 zamítnut, může vláda přijmout speciální zákon, který umožní dočasné pokračování rozpočtu z předchozího roku. Tento postup však situaci nevyřeší a pravděpodobně zvýší deficit.
Související

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
před 54 minutami

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
před 55 minutami

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
před 1 hodinou

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
před 1 hodinou

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
před 2 hodinami

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
před 3 hodinami

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
před 4 hodinami

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
před 6 hodinami

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 6 hodinami

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 7 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 8 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 9 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera
80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
Na konci dubna roku 1945 již bylo jasné, že nacistické Německo vyjde z druhé světové války jako poražené a diktátor i jeho stoupenci budou potrestáni. Posledního dubnového dne toho roku proto Adolf Hitler spáchal sebevraždu. Spolu s ním si vzala život i jeho milenka Eva Braunová. Kdo byla tato žena?
Zdroj: Lucie Žáková