Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.
Hlavním důvodem této politické krize je kontroverzní postup premiéra Barniera, který v pondělí využil ústavní manévr k obejití parlamentu a prosazení zákona o financování sociálního zabezpečení. Tím však vyvolal silnou reakci opozičních stran, zejména levicové koalice Nová lidová fronta a krajně pravicového Národního sdružení Marine Le Penové, které podaly návrh na vyslovení nedůvěry.
Hlasování o tomto návrhu je naplánováno na středu nebo čtvrtek. Pokud parlament vládu skutečně sesadí, bude to poprvé od roku 1962, kdy francouzská vláda čelí takovéto porážce. Marine Le Penová označila situaci za „neudržitelnou“ a uvedla, že její strana hodlá kabinet Barniera svrhnout.
Barnier byl do funkce jmenován prezidentem Emmanuelem Macronem v září tohoto roku jako pokus o stabilizaci situace po předchozích politických otřesech. Jeho podpora však byla od počátku křehká, závislá na centristické koalici Macrona a na konzervativcích. Levicová opozice i krajní pravice mu ovšem od počátku slibovaly odpor.
Poslední nadějí premiéra bylo získat podporu Marine Le Penové, která si kladla několik podmínek. Barnier dokonce přistoupil na některé z jejích požadavků, například zrušení plánovaného zvýšení daně na elektřinu či zachování úhrad některých léků. Když však odmítl další ústupky, jako byla valorizace důchodů podle inflace, bylo jasné, že Le Penová vládu nepodpoří.
Prezident Macron je nyní ve složité situaci, protože ústava mu brání vyhlásit nové parlamentní volby dříve než příští léto. To znamená, že politická nejistota by mohla trvat celé měsíce. Objevují se také spekulace, že by Macron mohl odstoupit, čímž by vyvolal nové prezidentské volby, ale tento scénář prezident odmítá.
Jmenování nového premiéra se jeví jako logický krok, ale není to jednoduché. Politická scéna ve Francii je hluboce rozdělena mezi centristy, krajní pravici a levicovou koalici, které odmítají spolupracovat. Každá nová vláda by se tak mohla velmi rychle ocitnout v podobné situaci jako kabinet Barniera.
Pokud by Macron znovu jmenoval pravicově orientovaného premiéra, podobně jako Barniera, musel by tento kandidát udělat další ústupky krajní pravici. To by však mohlo dále polarizovat francouzskou politiku a ohrozit jakoukoli budoucí stabilitu.
Krize přichází v době, kdy se Francie potýká s vysokým rozpočtovým deficitem, který Barnierova vláda plánovala snížit prostřednictvím výrazných škrtů a zvyšování daní. Jeho odchod by mohl tyto plány zkomplikovat a zvýšit tlak na finanční trhy.
Na trzích již nyní panuje nervozita. Akciový index CAC40 klesl o 0,2 %, ačkoli ratingová agentura S&P zatím zachovává francouzský úvěrový rating s odkazem na odolnost tamní ekonomiky. Přesto by politická nejistota mohla mít další negativní dopad.
Evropská komise také sleduje situaci s obavami. Francie byla loni zařazena do procedury nadměrného deficitu, a Barnierovy plány na snížení deficitu na 5 % HDP byly v Bruselu vítány. Bez jeho reforem by však deficit mohl dosáhnout až 7 % HDP, varoval ministr financí Laurent Saint-Martin.
Navzdory těmto problémům se nezdá, že by Francie čelila okamžité hrozbě podobné americkému „shutdownu“. I pokud by byl rozpočet pro rok 2025 zamítnut, může vláda přijmout speciální zákon, který umožní dočasné pokračování rozpočtu z předchozího roku. Tento postup však situaci nevyřeší a pravděpodobně zvýší deficit.
Související

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
Aktuálně se děje
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
včera

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
včera

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
17. dubna 2025 21:53

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
17. dubna 2025 21:45
První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Zdroj: Adam Skála