Aktuální situace v Sýrii je velmi napjatá, protirežimní rebelové obsadili druhé největší město v zemi Aleppo. Podle dvou odborníků na problematiku Blízkého východu, které EuroZprávy.cz oslovily, není možnost rozpadu režimu syrského prezidenta Bašára Asada vůbec nereálná. Prostřednictvím opozičních sil projektuje své zájmy v Sýrii také Turecko.
Současná ofenziva, kterou zahájila koalice známá jako „Vojenské operační velení“, zahrnuje mix islamistických frakcí a umírněných skupin, přičemž vůdčí úlohu má Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Tato skupina, dříve spojená s al-Káidou, se stala de facto vládnoucí silou v Idlibu a má spojence jak mezi tureckými podporovanými frakcemi, tak mezi skupinami, které byly dříve podporovány USA. Situace je dále komplikována tím, že SDF (Syrské demokratické síly), vedené Kurdy, má napjaté vztahy s Tureckem.
Ofenziva začala v době, kdy Asadova vláda čelí problémům na několika frontách. Rusko, hlavní vojenský partner Sýrie, je stále zapojeno do války na Ukrajině, což oslabuje jeho schopnost pomoci Asadovi. Írán čelí útokům od Izraele, které zasáhly Hizballáh, což je důležitý íránský spojenec v Sýrii. Tyto faktory umožnily rebelům podniknout jejich útok s relativní volností.
Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity považuje rozpad Bašárova režimu za reálnou alternativu. „Na druhou stranu, toto se predikovali již v roce 2011 a nakonec se syrský prezident udržel u moci. Zdali je současná situace pro něj vážnější či nikoli, to v tuto chvíli nelze adekvátně posoudit. V Sýrii panuje obrovský chaos, nikdo pořádně neví, co se tam kde děje a jaké to bude mít důsledky,“ shrnul pro EuroZprávy.cz.
Expert na blízkovýchodní politiku Gokhan Bacik z olomoucké Univerzity Palackého rovněž vidí rozpuštění režimu jako možné. „Rozpuštění je možné, ale pouze v případě, že Írán a Rusko neobnoví syrský režim. Dosud režim přežíval především díky podpoře Íránu, Hizballáhu a Ruska. Budeme si muset počkat, zda Rusko a Írán plně zmobilizují své zdroje na podporu Asada,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz.
„Pokud se taková podpora dlouhodobě neuskuteční, mohli bychom začít vážně diskutovat o možnosti rozpadu režimu,“ doplnil Bacik.
Kraus zdůraznil, s jakou dynamikou vývoj v Sýrii probíhá. „Ta dynamika je strašlivě vysoká, když syrská armáda dokázala v podstatě během pár hodin ztratit kontrolu nad druhým největším městem v zemi (Aleppo). Bude hodně záležet na tom, jakou míru podpory Bašár Asad od svých spojenců dostane. Těmi jsou především Írán a Rusko,“ popsal.
„Oba tito aktéři se ale delší dobu soustředí na paralelní konflikty, které je stojí velké množství koncentrace a energie. V případě Ruska se jedná o válku na Ukrajině, v případě Íránu o konflikt mezi Hizballáhem a Izraelem. Je proto velkou neznámou, jaké mají ještě k dispozici kapacity a vůli Asada udržet u moci,“ dodal.
Kraus ani neodmítl, že by se na scénu mohl vrátit Islámský stát. „ISIS se samozřejmě také může vrátit na scénu, vyloučené to není. Ovšem v tuto chvíli jsou aktivní zejména skupiny, které jsou historicky a strukturálně navázány na Al-Káidu, tedy do určité míry konkurenční sunnitská extremistické uskupení,“ pokračoval.
Během tohoto konfliktu je naprosto klíčová role Ankary. „Vzhledem k tomu, že se jedná o skupiny napojené a dlouhodobě podporované Tureckem, tak je třeba zde sledovat tureckou politiku a národní zájem v oblasti. Turkům jde v prvé řadě dlouhodobě o likvidaci režimu Bašára Asada a oslabení Sýrie, případně vůbec likvidaci tohoto státu jako životaschopné entity,“ shrnul Kraus.
„V tom jim ale systematicky brání Íránci a Rusové. Ti mají ale nyní jiné starosti, a to je důvod, proč se Turci prostřednictvím těchto skupin rozhodli jednat právě teď. Zamýšleným výsledkem může klidně být další zábor syrského teritoria pro Turecko a faktická, nikoli de iure teritoriální expanze Turků, oslabení či svržení Bašára Asada, ale také mocenské vystrnadění Rusů a Íránců, důležitých regionálních rivalů Turecka, ze země,“ vysvětlil brněnský bezpečnostní expert.
Bacik útočící skupiny nepovažuje za nic nového. „Domnívám se, že tyto skupiny nepředstavují nic zásadně nového, ale spíše další fázi probíhající syrské krize, která trvá již téměř 15 let. Od roku 2011 jsme byli svědky podobných výkyvů situace v Sýrii,“ přiblížil.
Expert z olomoucké univerzity potvrdil Krausova slova o roli Turecka. „Tentokrát se zdá, že cílem povstalců je ukončit kontrolu syrského režimu na severu země. Tato strategie je v souladu se zájmy Turecka a pro Západ by mohla být potenciálně formulována jako snaha o oslabení íránského a ruského vlivu v Sýrii. Ještě však není jasné, jak to zapadne do širšího mezinárodního kontextu,“ nastínil Bacik.
„Ačkoli jsou tyto skupiny některými západními mocnostmi do jisté míry vítány kvůli jejich symbolickému zpochybnění upadající role Ruska a Íránu, jiné je zároveň uznávají jako teroristické organizace. To vytváří velmi složitou a nejistou situaci,“ podotkl. „Pokud toto hnutí přetrvá, může to mít významné důsledky. Především může posílit vliv Turecka v severní Sýrii a dále zkomplikovat již tak nestabilní regionální dynamiku,“ upozornil Bacik.
„No a jako bonus si zde Turci určitě začnou vyřizovat (účty) s kurdskými bojovníky, s nimiž mají dlouhodobé spory nejen v Sýrii, ale také v Iráku a na vlastním území,“ uzavřel Kraus.
Syrská občanská válka začala v roce 2011 v rámci širších protestů Arabského jara, kdy demonstranti požadovali svržení prezidenta Bašára Asada. Syrská vláda reagovala násilím, což vedlo k vzniku různých rebelantských skupin, které byly podporovány zahraničními mocnostmi s protichůdnými zájmy.
Spojené státy, Turecko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty podporovaly opoziční frakce, zatímco Rusko a Írán stáli za Asadovým režimem. V průběhu času se do konfliktu zapojily také extremistické skupiny jako ISIS a al-Káida, což situaci ještě více komplikovalo.
Související

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
před 30 minutami

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
před 56 minutami

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
před 1 hodinou

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
před 2 hodinami

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
před 2 hodinami

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
před 3 hodinami

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
před 3 hodinami

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
před 4 hodinami

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
před 5 hodinami

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
před 6 hodinami

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
před 6 hodinami

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
před 7 hodinami

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
před 7 hodinami

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
před 8 hodinami

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
před 8 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
před 9 hodinami

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování
před 9 hodinami

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump
před 10 hodinami

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče
před 10 hodinami
Smutné zjištění o Michaelu Schumacherovi. Legenda F1 už do konce svého života nepromluví
Už více než 11 let celý svět spekuluje o tom, jak je na tom legenda Formule 1 a sedminásobný mistr světa Michael Schumacher po osudné nehodě na lyžích z prosince roku 2013. Nyní přichází s nejnovějšími informacemi o současném zdravotním stavu tohoto rakouského pilota novinář rakouské televize RTL Felix Görner. A nejsou pro fanoušky nikterak povzbudivé.
Zdroj: David Holub