PŮVODNÍ ZPRÁVA | Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert

Aktuální situace v Sýrii je velmi napjatá, protirežimní rebelové obsadili druhé největší město v zemi Aleppo. Podle dvou odborníků na problematiku Blízkého východu, které EuroZprávy.cz oslovily, není možnost rozpadu režimu syrského prezidenta Bašára Asada vůbec nereálná. Prostřednictvím opozičních sil projektuje své zájmy v Sýrii také Turecko.

Současná ofenziva, kterou zahájila koalice známá jako „Vojenské operační velení“, zahrnuje mix islamistických frakcí a umírněných skupin, přičemž vůdčí úlohu má Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Tato skupina, dříve spojená s al-Káidou, se stala de facto vládnoucí silou v Idlibu a má spojence jak mezi tureckými podporovanými frakcemi, tak mezi skupinami, které byly dříve podporovány USA. Situace je dále komplikována tím, že SDF (Syrské demokratické síly), vedené Kurdy, má napjaté vztahy s Tureckem.

Ofenziva začala v době, kdy Asadova vláda čelí problémům na několika frontách. Rusko, hlavní vojenský partner Sýrie, je stále zapojeno do války na Ukrajině, což oslabuje jeho schopnost pomoci Asadovi. Írán čelí útokům od Izraele, které zasáhly Hizballáh, což je důležitý íránský spojenec v Sýrii. Tyto faktory umožnily rebelům podniknout jejich útok s relativní volností.

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity považuje rozpad Bašárova režimu za reálnou alternativu. „Na druhou stranu, toto se predikovali již v roce 2011 a nakonec se syrský prezident udržel u moci. Zdali je současná situace pro něj vážnější či nikoli, to v tuto chvíli nelze adekvátně posoudit. V Sýrii panuje obrovský chaos, nikdo pořádně neví, co se tam kde děje a jaké to bude mít důsledky,“ shrnul pro EuroZprávy.cz.

Expert na blízkovýchodní politiku Gokhan Bacik z olomoucké Univerzity Palackého rovněž vidí rozpuštění režimu jako možné. „Rozpuštění je možné, ale pouze v případě, že Írán a Rusko neobnoví syrský režim. Dosud režim přežíval především díky podpoře Íránu, Hizballáhu a Ruska. Budeme si muset počkat, zda Rusko a Írán plně zmobilizují své zdroje na podporu Asada,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz.

„Pokud se taková podpora dlouhodobě neuskuteční, mohli bychom začít vážně diskutovat o možnosti rozpadu režimu,“ doplnil Bacik.

Kraus zdůraznil, s jakou dynamikou vývoj v Sýrii probíhá. „Ta dynamika je strašlivě vysoká, když syrská armáda dokázala v podstatě během pár hodin ztratit kontrolu nad druhým největším městem v zemi (Aleppo). Bude hodně záležet na tom, jakou míru podpory Bašár Asad od svých spojenců dostane. Těmi jsou především Írán a Rusko,“ popsal.

„Oba tito aktéři se ale delší dobu soustředí na paralelní konflikty, které je stojí velké množství koncentrace a energie. V případě Ruska se jedná o válku na Ukrajině, v případě Íránu o konflikt mezi Hizballáhem a Izraelem. Je proto velkou neznámou, jaké mají ještě k dispozici kapacity a vůli Asada udržet u moci,“ dodal.

Kraus ani neodmítl, že by se na scénu mohl vrátit Islámský stát. „ISIS se samozřejmě také může vrátit na scénu, vyloučené to není. Ovšem v tuto chvíli jsou aktivní zejména skupiny, které jsou historicky a strukturálně navázány na Al-Káidu, tedy do určité míry konkurenční sunnitská extremistické uskupení,“ pokračoval.

Během tohoto konfliktu je naprosto klíčová role Ankary. „Vzhledem k tomu, že se jedná o skupiny napojené a dlouhodobě podporované Tureckem, tak je třeba zde sledovat tureckou politiku a národní zájem v oblasti. Turkům jde v prvé řadě dlouhodobě o likvidaci režimu Bašára Asada a oslabení Sýrie, případně vůbec likvidaci tohoto státu jako životaschopné entity,“ shrnul Kraus.

„V tom jim ale systematicky brání Íránci a Rusové. Ti mají ale nyní jiné starosti, a to je důvod, proč se Turci prostřednictvím těchto skupin rozhodli jednat právě teď. Zamýšleným výsledkem může klidně být další zábor syrského teritoria pro Turecko a faktická, nikoli de iure teritoriální expanze Turků, oslabení či svržení Bašára Asada, ale také mocenské vystrnadění Rusů a Íránců, důležitých regionálních rivalů Turecka, ze země,“ vysvětlil brněnský bezpečnostní expert.

Bacik útočící skupiny nepovažuje za nic nového. „Domnívám se, že tyto skupiny nepředstavují nic zásadně nového, ale spíše další fázi probíhající syrské krize, která trvá již téměř 15 let. Od roku 2011 jsme byli svědky podobných výkyvů situace v Sýrii,“ přiblížil.

Expert z olomoucké univerzity potvrdil Krausova slova o roli Turecka. „Tentokrát se zdá, že cílem povstalců je ukončit kontrolu syrského režimu na severu země. Tato strategie je v souladu se zájmy Turecka a pro Západ by mohla být potenciálně formulována jako snaha o oslabení íránského a ruského vlivu v Sýrii. Ještě však není jasné, jak to zapadne do širšího mezinárodního kontextu,“ nastínil Bacik.

„Ačkoli jsou tyto skupiny některými západními mocnostmi do jisté míry vítány kvůli jejich symbolickému zpochybnění upadající role Ruska a Íránu, jiné je zároveň uznávají jako teroristické organizace. To vytváří velmi složitou a nejistou situaci,“ podotkl. „Pokud toto hnutí přetrvá, může to mít významné důsledky. Především může posílit vliv Turecka v severní Sýrii a dále zkomplikovat již tak nestabilní regionální dynamiku,“ upozornil Bacik.

„No a jako bonus si zde Turci určitě začnou vyřizovat (účty) s kurdskými bojovníky, s nimiž mají dlouhodobé spory nejen v Sýrii, ale také v Iráku a na vlastním území,“ uzavřel Kraus.

Syrská občanská válka začala v roce 2011 v rámci širších protestů Arabského jara, kdy demonstranti požadovali svržení prezidenta Bašára Asada. Syrská vláda reagovala násilím, což vedlo k vzniku různých rebelantských skupin, které byly podporovány zahraničními mocnostmi s protichůdnými zájmy.

Spojené státy, Turecko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty podporovaly opoziční frakce, zatímco Rusko a Írán stáli za Asadovým režimem. V průběhu času se do konfliktu zapojily také extremistické skupiny jako ISIS a al-Káida, což situaci ještě více komplikovalo. 

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie Bašár Asad

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy