Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.
Merkelová si při vzpomínce na své setkání s Trumpem v roce 2017 vybavila jeho obdiv k silným vůdcům, jako jsou Putin a Kim Čong-un. Podle ní byl Trump fascinován jejich "mocí" a schopností vládnout bez omezení parlamentní demokracie. V knize popisuje, jak Trump toužil rozhodovat sám, bez ohledu na demokratické procesy, což je podle ní v rozporu se základními demokratickými hodnotami.
Merkelová také upozornila na Trumpovu tendenci chovat se neortodoxně a klást důraz na moment překvapení, což si podle ní užíval. Ačkoliv se vyhnula komentáři k výrokům bývalého šéfa Trumpovy kanceláře Johna Kellyho, který označil Trumpa za "fascistu", její popis jeho přístupu k politice zanechává podobný dojem.
Merkelová během své funkce čelila výzvám ze strany Vladimira Putina, jehož vztahy s Evropou se postupně zhoršovaly. Jedním z momentů, který si Merkelová zvlášť pamatuje, byla schůzka v roce 2007, kdy Putin přivedl svého velkého labradora, ačkoliv věděl, že má Merkelová z psů strach. Tento krok interpretovala jako pokus o demonstraci síly.
Putinovy kroky vůči Gruzii v roce 2008 a následné invaze na Ukrajinu v roce 2014 ji přesvědčily, že je třeba být při jednání s Ruskem mimořádně obezřetná. Merkelová poznamenala, že Putin jí později přiznal, že ruská vláda lhala o zapojení svých vojáků na Krymu, což v ní zanechalo hlubokou nedůvěru.
Navzdory relativnímu klidu v Evropě během jejího působení je Merkelová kritizována za svou politiku vůči Rusku, především za závislost Německa na levném ruském plynu. Tato závislost podle kritiků posílila Putinovu ekonomiku a jeho schopnost expandovat na úkor evropské stability.
Merkelová však obhajuje své kroky s tím, že je třeba posuzovat je v kontextu tehdejší doby. Zdůrazňuje, že rozhodnutí o energetické politice byla ovlivněna tehdejšími prioritami, jako byla stabilita a hospodářský růst.
Merkelová v rozhovoru vyjádřila obavy o budoucnost liberálních demokracií, které jsou podle ní pod stále větším tlakem. Zdůraznila, že ochrana těchto hodnot je zásadní, přičemž poukázala na rostoucí hrozbu ze strany autoritářských režimů, jako je Rusko a Severní Korea.
V souvislosti s pokračující válkou na Ukrajině Merkelová varovala před snadnou vírou v dohody s Putinem a zdůraznila potřebu poskytnout Ukrajině skutečné bezpečnostní záruky. Uznala, že vyjednávání s Ruskem je mimořádně obtížné a vyžaduje velkou opatrnost, což vychází z jejích osobních zkušeností.
Angela Merkelová, i po skončení svého působení v politice, zůstává klíčovou postavou v diskusích o evropské politice a bezpečnosti. Její postřehy nabízejí důležitý pohled na složité vztahy mezi demokracií a autoritářstvím v dnešním světě.
Související

Merkelová vstoupila do předvolební kampaně. "Své" CDU/CSU moc nepomohla

Rusko nesmí vyhrát. Měl by na tom mít zájem celý svět, varuje Merkelová
Aktuálně se děje
před 39 minutami

Počasí s letními teplotami je tady. Naměříme i 28 stupňů
včera

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU
včera

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy
včera

Rakušan lituje smrti matky oběti střelby na FF UK. Odmítala pomoc, napsal ministr
včera

Češka se nevrátila z návštěvy Velké čínské zdi. Ministerstvo potvrdilo úmrtí
včera

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo
včera

Stinná stránka teplého počasí. Meteorologové už v dubnu varují před požáry
včera

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa
včera

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel
včera

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá
včera

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí
včera

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA
včera

Jak Putin balamutí Trumpa: Šlo o omyl, prohlásil po útoku v Sumy. Ve skutečnosti to bylo přesně naopak
včera

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
včera

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem
včera

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu
včera

Trump obvinil Zelenského ze zahájení války, den po masivním útoku Ruska na Ukrajinu
včera

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici
včera

Všichni prezidentovi muži: Jak vypadá uzavřený svět Putinových klíčových poradců?
včera
Skutečné dopady extrémního počasí? Smrtící povodně loni zasáhly jen v Evropě na půl milionu lidí
Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou v úterý zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.
Zdroj: Libor Novák