Mrazivé počasí trápí Česko. Nejchladněji bylo na Jizerce, skoro minus 23 stupňů

Dnešní ráno v Česku bylo mimořádně chladné. Nové teplotní minimum pro dnešní den zaznamenala kolem 06:00 více než třetina dlouhodobě měřicích stanic. V nížinách se teploty pohybovaly většinou mezi minus pěti a minus devíti stupni Celsia, ale na horách klesly i pod minus 20 stupňů.

Přidejte svůj názor

Počasí
doporučujeme

Údaje zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V předchozích dnech do Česka dorazil studený vzduch, během noci na dnešek se postupně vyjasnilo, uklidnil se vítr a na některých místech leží sněhová pokrývka. "To všechno jsou faktory, které nám přinesly extrémně nízké teploty," uvedli meteorologové.

Nejchladněji v zemi bylo v noci na dnešek v mrazové kotlině Jizerka v Jizerských horách. Na stanici Rašeliniště byla minimální teplota minus 22,8 stupně Celsia a na stanici Jizerka bylo minus 22 stupňů. ČTK to dnes řekl Pavel Jůza z ústecké pobočky ČHMÚ. 

Nové teplotní minimum pro 1. duben má Česká Lípa, kde bylo minus 8,9 stupně. Dosavadní minimem bylo minus 7,8 stupně z roku 1996. "Nebyl překonaný rekord za celý duben, ten je minus 9,2 stupně z 2. dubna 1958. Takže tam chyběly tři desetiny," uvedl Jůza. Nové teplotní minimu pro 1. duben má v Libereckém kraji ještě Turnov s minus 6,4 stupně a vyrovnaný z roku 1977 má Český Dub v Podještědí, kde dnes teplota klesla na minus 8,5 stupně. V Liberci bylo do rekordu daleko. "Bylo minus 7,5 stupně a dosavadní minimum z roku 1996 je minus 11,1," dodal meteorolog.

V sousedním Ústeckém kraji mají dokonce čtyři stanice nová teplotní minima za celý duben. V Doksanech na Litoměřicku bylo minus 10,2. "Dosavadní za celý duben bylo minus 8,4 stupně z 9. dubna 2012," uvedl Jůza. Dubnové teplotní minimum z 9. dubna 2012 bylo dnes překonané na dalších dvou stanicích. V Žatci se rekordní zápis přepisoval o jeden stupeň, když dnes bylo minus 9,5 stupně, a v Kopistech na Mostecku o 1,3 stupně, dnes tam teplota klesla na minus osm stupňů. Nové dubnové minimum má i Smolnice na Lounsku s minus 6,8 stupně, předchozí bylo minus 5,9 stupně z 10. dubna 2003. Na dalších dvou stanicích v Ústeckém kraji, v Teplicích a Ústí-Kočkově, byl překonán rekord pro dnešní den.

V Krkonoších dnes po ránu klesly teploty pod minus 20 stupňů. Na Šumavě klesla rtuť v teploměru až k hranici minus 18 stupňů Celsia. Nejméně meteorologové naměřili u Jezerní slatě u Kvildy na Prachaticku, kde bylo minus 17,6 stupně Celsia, řekla ČTK Eva Plášilová z českobudějovické pobočky ČHMÚ.

Přes den by se dnešní teploty měly podle předpovědi ČHMÚ pohybovat nejčastěji mezi pěti a devíti stupni. Na horách v 1000 metrech bude kolem nuly, na Šumavě kolem tří stupňů.

Čtvrtek už bude o něco teplejší. Nejvyšší teploty přes den vzrostou na devět až 13 stupňů Celsia.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fenomén v Krkonoších. Proč jsou na Mapě republiky stále metry sněhu?

04.06.2020 15:31 Sněhové pole známé jako Mapa republiky na úbočí Studniční hory ve východních Krkonoších by mohlo…

Předpověď na noc a pátek 5. června

04.06.2020 11:53 Nad střední Evropou se bude vlnit studená fronta, která bude jen zvolna postupovat k východu,…

Počasí o víkendu: Citelně se ochladí, mohou se přihnat bouřky

04.06.2020 08:09 V následujících dnech se teploty citelně propadnou. Podle meteorologů bude zataženo a hrozí deště a…

Počasí v červnu: Který týden bude nejchladnější a kdy přijdou tropy

03.06.2020 22:15 Aktualizováno Počasí bude minimálně na začátku června nestálé. Zatímco tento týden budou teploty skákat až o 10…

Související:

Právě se děje

Další zprávy