Počasí: Jaký bude letošní podzim? Projekt Intersucho vydal prognózu

Díky srážkám, které se v České republice začaly objevovat už ve středu, nehrozí v následujících deseti dnech snížení půdní vlhkosti prakticky nikde v zemi. Nyní jsou náznaky sucha pouze na pomezí Libereckého a Královéhradeckého kraje a v severozápadních Čechách. Pršet bude i v dalších dnech. Podzim bude teplotně i srážkově průměrný, vyplývá z webu projektu InterSucho.

Podzimní příroda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nejvíce srážek spadlo v uplynulém týdnu v Čechách, a to často mezi 40 až 60 milimetry za týden. Vědci ale zaznamenali i místa s úhrnem okolo 100 milimetrů. Na Moravě spadlo do 30 milimetrů za týden s výjimkou severovýchodu, kdy byly zaznamenány úhrny i okolo 70 milimetrů. Týden od 20. do 27. října ještě patřil do takzvaného babího léta, kdy se teploty vyšplhaly až k 25 stupňům Celsia.

Tento týden vystřídají chladný začátek teploty přesahující 15 stupňů Celsia. Nejtepleji, 20 stupňů, má být v sobotu, bude ale pršet. Pak se o více než pět stupňů ochladí, noční teploty nepřesáhnou deset stupňů.

Ze střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 14. října, vyplývá, že od počátku příštího týdne může opět pršet častěji.

Podle dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu budou teploty v následujícím měsíci průměrné až slabě nadprůměrné. Klesat budou postupně.

Letošní deficit nasycení půdy v severozápadních Čechách a ve středu Čech přetrvá s velkou pravděpodobností do února 2021. Míru sucha vědci určují jako aktuální poměr nasycenosti půdy vodou do jednoho metru v poměru k průměrné nasycenosti v letech 1961 až 2010. Intersucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změna v předpovědi počasí: Bude chladněji, než se očekávalo

23.10.2020 22:00 Aktualizováno Víkendová předpověď počasí původně slibovala teploty dosahující až 20 stupňů. Nově ale…

Předpověď na noc a sobotu 24. října

23.10.2020 12:28 Zvlněná studená fronta bude postupovat přes naše území dále k východu. Za ní se k nám začne…

Předpověď na noc a pátek 23. října

22.10.2020 14:42 Přes naše území začne přecházet zvlněná studená fronta zvolna k východu, informuje portal.chmi.cz.

Teplý podzim? Počasí o víkendu i příští týden překvapí

22.10.2020 08:28 V Česku se bude příští týden držet teplejší počasí. To odstartuje už dnes, kdy teploty vyšplhají až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama