Hurikán Dorian u pobřeží USA zeslábl. Přesto je nebezpečný, hrozí záplavy a tornáda

Hurikán Dorian, který před několik dny zpustošil Bahamy, dnes kolem 15:00 SELČ udeřil na mys Hatteras v Severní Karolíně. Informovalo o tom americké Národní středisko pro hurikány (NHC), podle něhož bouře zeslábla na první nejnižší stupeň s rychlostí větru do 150 kilometrů v hodině. Na Bahamách si Dorian vyžádal 30 obětí, obří floridská výletní loď zrušila plánovanou plavbu a nabídla Bahamě své kapacity pro evakuaci.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Hurikán
doporučujeme

V Severní a Jižní Karolíně se kvůli bouři ocitlo bez dodávek elektrické energie přes 330.000 domácností a podniků. Úřady v těchto státech nařídily evakuaci více než 900.00 lidí, uzavřely školy, uvedly do pohotovosti pobřežní stráž a zřídily provizorní přístřešky.

Dopady větru a deště ale na východním pobřeží Spojených států nebudou tak vážné, jak se původně očekávalo, ačkoli některé oblasti zasáhly rozsáhlé záplavy. V Jižní a Severní Karolíně bylo také zaznamenáno několik tornád.

zdroj: YouTube

V jihokarolínském Charlestonu prudký vítr vyvrátil na 150 stromů, ve městě je kvůli vysoké vodě a popadaným sloupům veřejného osvětlení neprůjezdných více než 100 ulic. Voda v některých částech historického centra vystoupala až do výšky 30 centimetrů.

Nyní se hurikán nachází několik desítek kilometrů od severokarolínského souostroví Outer Banks a provází ho vítr o rychlosti 145 kilometrů v hodině. Živel se podle NHC pohybuje směrem na severovýchod dál nad Atlantik rychlostí 22 kilometrů v hodině. V sobotu ráno by podle meteorologů mohl přinést silný vichr na ostrovy Nantucket a Martha's Vineyard, které patří k americkému státu Massachusetts, a pak udeřit na pevninu v kanadské provincii Nové Skotsko.

Pobřeží amerického státu Georgia, které Dorian zasáhl ve středu, začíná podle agentury AP ožívat, dodávka elektřiny je téměř všude obnovena. Naopak na karibském souostroví Bahamy si předtím řádění hurikánu vyžádalo nejméně 30 mrtvých.

zdroj: YouTube

Vládní úředníci na Bahamách varovali, že počet obětí dále poroste, jak se záchranáři dostávají do oblastí odříznutých od okolí a jak ustupují záplavové vody. Ministr zdravotnictví Duane Sands prohlásil, že konečná bilance obětí bude šokující. "Veřejnost se musí připravit na nepředstavitelné zprávy o počtu mrtvých a lidském utrpení," řekl podle zpravodajského serveru BBC.

Podle místních představitelů se na nejhůře zasažených ostrovech Abaco a Grand Bahama stále pohřešují stovky, možná tisíce lidí. Úřady posílají na ostrovy Abaco 200 vaků na mrtvoly, píše BBC.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Copernicus: Teploty v březnu byly srovnatelné s lety 2017 a 2019

06.04.2020 12:41 Globální teplota letošního března byla srovnatelná s teplotami dosud nejteplejších březnů v…

COVID-19 zasáhl i meteorologii. Počasí bude méně předvídatelné, tvrdí WMO

01.04.2020 13:11 Kvůli zastavení letecké dopravy v důsledku pandemie koronaviru bude počasí méně předvídatelné a…

Počasí v příštích letech? Horší než co jsme zažili, obávají se experti

09.03.2020 22:36 Aktualizováno Uplynulé desetiletí bylo z hlediska počasí nejteplejší v historii měření. Oznámila to Světová…

Tornáda se prohnala státem Tennessee. Nejméně 19 obětí

03.03.2020 17:33 Aktualizováno Nejméně 19 lidí zabila tornáda, která se přehnala americkým státem Tennessee a dnes časně ráno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy