ROZHOVOR | Europoslanec Zdechovský: Výsledek voleb v Nizozemsku mě nepřekvapil. Musíme urychleně přehodnotit náš laxní přístup k migraci a bezpečnosti

V Evropském parlamentu působí už druhé volební období a patří mezi nejviditelnější české europoslance. Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP in the EP) se v Bruselu specializuje na kontrolu evropských peněz, zaměstnanost, bezpečnost a migraci. „Musíme urychleně přehodnotit náš laxní přístup k migraci a bezpečnosti, jinak bude zle,“ říká. Od května zasedá také v prestižním zahraničním výboru a je také šéfem parlamentní delegace pro země Střední Asie a Mongolsko.

Pane europoslanče, geopolitická situace se mění, v současnosti je několik konfliktů a ve vzduchu visí další, například čínská invaze na Tchaj-wan. Pomůže masivní zbrojení Západu od zažehnání dalšího konfliktu? 

Svět se mění a s ním i rozložení sil. Rusko svou neopodstatněnou invazí narušilo určitý řád. Západ se správně semkl a vytrvale pomáhá Ukrajině. Evropa si díky této válce uvědomila, jak strašně zaspala v inovování svého obranného průmyslu, který státy dlouhodobě přehlížely. Je dobře, že se nyní všichni snaží masivně investovat do svých armád.

Zbrojařským firmám ale musí vyjít vstříc i banky, což je v současnosti problém. Nezbrojíme proto, abychom vedli války, ale abychom díky vybavené a moderní armádě mohli odstrašit například Rusko či Čínu v tom, kdyby si náhodou chtěly zabrat území, které jim nepatří. Na tyto státy platí pouze síla, bohužel.

Ukrajina už přes rok a půl brání své území ve válce s Ruskem. Může uspět? 

Ukrajina je aktuálně ve velmi složité situaci, ale věřím, že s pomocí Západu uspět může. Musíme však začít vyrábět a dodávat potřebnou munici. Slíbili jsme, že do jara dodáme milion dělostřelecké munice, což už ale víme, že nedokážeme.

I když muničky jedou na plné obrátky, tak navýšení výrobních kapacit jde pomalu. Bez munice a důležitých zbraní se Ukrajinci neubrání. Naší povinností je jim pomoci, protože jinak Rusko zabere celou Ukrajinu. A nikdo nechceme, aby se zhruba 300 kilometrů od našich hranic rozpínalo nevyzpytatelné Rusko, jež nás stále považuje za svou sféru vlivu.

A jak se díváte na její členství v EU?

Pokud splní všechny důležité podmínky, ze kterých jako EU nesmíme slevit, pak nevidím jediný důvod, proč by vstoupit nemohla. Musí ale nejprve sladit svou legislativu a mechanismy s těmi unijním. Velkým tématem je samozřejmě korupce na Ukrajině, a přestože země děla pokroky, stále existuje velký prostor pro zlepšení.

Rozšíření EU o další státy, jako je Gruzie či Moldavsko, je důležité i z toho důvodu, aby země neskončily ve spárách Ruska či Číny. Důležité je, že si to přejí občané daných států, protože mají s vlivem Ruska negativní zkušenosti.

V Bruselu se mluví o 12. sankčním balíčku, má ještě smysl?

Členské státy se bleskově shodly na prvních zhruba šesti sedmí balíčcích, které výrazně ochromily ruskou ekonomiku. Kdo říká, že ne, ten lže. Čísla mluví jasně. V tom aktuálně projednávaném by měl být zakázaný např. dovoz ruských diamantů do Evropy, které Putinově režimu přináší velké peníze. Problém ale je v obcházení sankcí.

Rusko je obchází skrze prostředníky, získává důležité komponenty, které pak využívá k výrobě zbraní, jež pak posílá na Ukrajinu. EU pracuje na tom, aby zablokovala tyto nelegální sítě, ale je na to prostě krátká. Rusku pomáhají různé státy včetně Turecka či některých firem v zemích Střední Asie. A to je velký problém. Pokud se porušování sankcí nebude přísně trestat, nedává to smysl.

V říjnu provedl Hamás brutální útok na civilisty v Izraeli, přes 1400 jich zabil a přes dvě stovky unesl. Česká republika jako jedna z mála zemí stojí velmi pevně za Izraelem a jeho invazí do Pásma Gazy. Zaznívají ale i z evropských států výzvy k příměří. Jak se na to díváte Vy?

Izrael má absolutní právo na tuto operaci. Vyčištění Pásma Gazy od teroristů považuji za nezbytnost. Z mého pohledu by Palestincům neměla EU posílat žádné peníze, jen humanitární pomoc, protože evropské peníze akorát sloužily teroristům z Hamásu k financování své činnosti. Někteří levicoví politici jsou opravdu naivní, když chtějí šířit mír a lásku i tam, kde o to ti lidé absolutně nestojí.

S teroristy se prostě nevyjednává. Vždyť Hamás si bere civilisty jako své rukojmí, šéfové Hamásu sedí ve svých miliardových rezidencích v Kataru či Turecku, jejich rodiny tam neumírají. Příměří by proto mělo trvat jen nezbytně omezenou dobu, aby se vytvořil pro civilisty bezpečný prostor pro opuštění nebezpečných území.

Poukazují na to, že hrozí rozšíření konfliktu do Libanonu či dalších okolních států. To by mohlo mít vliv na další vlnu migrace do Evropy. Obáváte se většího zapojení teroristického hnutí Hizballáh, jež operuje v sousedním Libanonu? 

Určité riziko to je, ale podle expertů na bezpečnost a daný region o to Hizballáh neusiluje. Ví, jakou silou disponuje Izrael. Otevření dvou front by ale bylo pro Izrael složité. Z minulosti víme, že se vždy svým nepřátelům dokázal ubránit. Migrace je pak oprávněnou obavou, protože Libanon je velmi nestabilní. Pod velkým přílivem migrantů se začíná měnit postoj evropských lídrů na toto téma. A to je dobře.

Vy sám jste přísným kritikem poměrně vstřícné migrační politiky EU, proč? 

Protože se ukazuje, že nefunguje. Nový migrační pakt, o kterém se aktuálně jedná, není dostatečně propracovaný a ambiciózní, aby mohl v horizontu deseti patnácti let fungovat. Vidíme, kam nás otevřená migrační politika přivedla. V západních velkoměstech demonstrují lidé, kteří volají po zničení Izraele.

Tito lidé nemají v demokratické Evropě co dělat. Podpora terorismu je zločin a tyto nálady musíme potlačit, jinak si pod sebou podřezáváme větev. Pokud se nechcete integrovat a přizpůsobit našim hodnotám, pak tento prostor opusťte, tak je to jednoduché. Ustupováním si neuvěřitelně škodíme. A to mi vadí.

Dobře, jak ale teda řešit migraci? 

Drtivá většina migrantů nemá na azyl nárok. Zaprvé, musíme urychlit azylovou proceduru. Do pěti dnů bychom měli být schopni rozhodnout, jestli má žadatel právo na azyl, nebo ne. Pokud ne, okamžitě by měl být zaražen k repatriaci do své země. Proces azylového řízení by měl probíhat mimo EU, abychom snížili motivaci migrantů se do Unie dostat.

Za druhé, musíme zlepšit návratnost lidí, kteří nemají právo být na území EU. Daří se navracet asi každého šestého migranta, což je strašně nízké číslo. Za třetí, musíme se dohodnout se zeměmi, odkud migranti vyráží, především s Tuniskem či Marokem. Dohoda musí být férová pro obě strany, bez tohoto nepůjde.

Za čtvrté, solidarita zemí vzít migranty musí být dobrovolná, nikoliv povinná. Za páté, cílové destinace, jimiž jsou třeba Německo či Nizozemsko, musí přehodnotit svůj štědrý sociální systém, kvůli kterému do zemí migranti vyrážejí. Třeba Dánsko extrémně zpřísnilo pravidla pro příjímání migrantů a zájem neskutečně opadl. Za šesté, je nutné posílit personálně a finančně agenturu Frontex, jež střeží vnější hranici EU. Páky máme, nesmíme se je bát použít.

Jak Vy jste se jako europoslanec podílel na zlepšení bezpečnosti v EU?

V rámci legislativní činnosti v oblasti migrace jsem se aktivně podílel například na Směrnici o jednotném povolení či o příslušnících ze třetích zemí, které jsem obě vyjednával za Evropskou lidovou stranu (EPP in the EP). 

Vyjednával jsem o Frontexu v Mauritánii, abychom mohli nasazovat příslušníky pohraniční a pobřežní stráže v zemi, odkud lidé prchají, což má za úkol snížit migraci z této oblasti. Za tento mandát jsem navrhl přes 1900 pozměňovacích návrhů, spousta z nich se týkala právě oblasti migrace a bezpečnosti. 

Vedle toho jsem uspořádal několik akcí s experty a diplomaty na téma bezpečnosti a pravidelně také jezdím do těchto regionů, abych se bavil s tamními politiky o situaci, která tam panuje, a jak jim případně můžeme pomoci. Je toho opravdu hodně. 

Na posledních volbách v Nizozemsku vidíme, že bezpečnost je klíčové téma pro řadu občanů. Překvapilo vás vítězství populistického lídra Geerta Wilderse?

Vůbec mě to nepřekvapilo, protože v Nizozemsku je situace v otázce migrace neúnosná. Obrovské množství žádostí, zvýšená kriminalita lidí ze třetích zemích, lidé se chtějí jednoduše cítit bezpečně. Tento trend se ale ukazuje v celé Evropě. Pokud k tomu současní demokratičtí lídři nepřistoupí dostatečně důrazně, můžeme za půl roku ve volbách do Evropského parlamentu očekávat vítězství extremistů a populistů. A to by byla zásadní rána pro celou EU.

Evropská lidová strana (ELS) Evropská lidová strana (ELS) Foto: ELS

Související

Tomáš Zdechovský Původní zpráva

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.
Kateřina Konečná

Komunistka Konečná komentovala rozhodnutí Pekarové Adamové. U omluvy něco nehraje

Předsedkyně koalice Stačilo! Kateřina Konečná (KSČM) schytala ostrou kritiku za své prohlášení na sociální síti X, kde se opřela do rozhodnutí Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) nekandidovat ze zdravotních důvodů slovy: „Od kdy je svědomí zdravotní problém?“ Zprvu se za svůj příspěvek omluvila, o chvíli později už ale svalovala vinu na spolupracovníky. 

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) rozhovor

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 1 hodinou

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

včera

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

včera

Derby semifinále play off mezi Hradcem a Pardubicemi

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

včera

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

včera

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

včera

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

včera

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

včera

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově

Od 1. května 2025 vstupují v platnost změny, které se týkají milionů domácností i firem v České republice. Podle novely zákona o ČeTské televizi a Českém rozhlase dochází ke zvýšení televizního poplatku, ale také k zásadnímu rozšíření okruhu osob, které mají nově povinnost tento poplatek hradit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy