Češi si semifinále nezahrají. V Baku padli Dánům 1:2. Schick jen snižoval, ale na EURO se trefil už popáté

Česká fotbalová reprezentace svoji pouť na mistrovství Evropy ukončila. Svěřenci Jaroslava Šilhavého v dalekém Baku podlehli ve čtvrtfinále Dánům 1:2 Národnímu týmu nepomohla ani branka Patrika Schicka, který se na turnaji trefil už popáté. Hráčům nevyšel úvod střetnutí a už od páté minuty prohrával, když se z vymyšleného rohu hlavou trefil osamocený Thomas Delaney. Před půli zvýšil Kapser Dolberg. Schickův gól ani zvýšená aktivita jeho parťáků už ale na vyřazení nic nezměnila. Čechům tak semifinálové brány zůstaly uzavřeny.

Národní tým, do jehož sestavy se vrátil levý obránce Jan Bořil, který v Budapešti proti Nizozemí kvůli kartám stál, začal aktivně. Už ve čtvrté minutě právě Bořil hledal Součka, který na míč nedosáhl, a tak se balón dostal k Coufalovi, jehož slabou střelu levačkou Dánové zablokovali. A o minutu později přišla křivda. Ačkoli se Čelůstka míče nedotkl, kopal se roh. Z něj zůstal na desítce zcela nekrytý Delaney a hlavou otevřel skóre. Brankář Vaclík bohužel nedoskočil.

Záhy se pokusil vyrovnat Schick, prokličkoval se do vápna, napřáhl se levačkou, ale Maehle mu skočil do rány a míč se jen odrazil na roh. Ve 13. minutě se mohli svěřenci Jaroslava Šilhavého začít hroutit. Bořil zaspal a podcenil dlouhý balon, a tak se řítil z pravé strany na Vaclíka, který jej ve spolupráci s vracejícím se Čelůstkou vytlačil ze střeleckého úhlu. Hned z protiútoku ale mohlo být vyrovnáno. Hvězdný Souček ve 14. minutě vyhrál hlavičkový souboj s dánskými stopery, míč se dostal k Ševčíkovi, ale ten z voleje pálil vysoko nad. O tři minuty později ale opět zatrnulo českým fanouškům. Delaney se opět mohl zapsat mezi střelce. Larsen mu adresoval skvělou přihrávku do vápna, dánský záložník míč nezpracoval ideálně a naštěstí jen minul bližší tyč.

Doposud největší šance českého týmu se zrodila ve 22. minutě, kdy chyboval gólman Schmeichel, mizerně rozehrál míč, který zachytil Masopust, našel slávistického spoluhráče Holeše, jemuž gólman zmenšil úhel a neprostřelil ho.  ale nedokázal gólmana, který zmenšil střelecký úhel. Z následného rohu se žádná šance pro Čechy už nezrodila. Po gólu volala i 30. minuta. Čelůstka naskakoval v dánském vápně na přímý kop a míč mu prolétl těsně kolem hlavy. Pokud by jej trefil, vyrovnání bylo téměř jisté. O devět minut později šel Vestergaard do brejku, přes bránícího se Kalase mířil na zadní tyč, kde byl Vaclík připravený.

Druhá pohroma ale přišla ve 42. minutě, kdy Vestergaard našel na levé straně Maehleho, který míč poslal na Dolberga, jenž s Holešem za zády pohodlně zavěsil. Češi byli zkoprnělí a působili jako boxer po těžkém knockoutu.

Svěřenci Jaroslava Šilhavého vtrhli do druhého poločasu jako tornádo. Přispěly k tomu změny v sestavě. Holeše nahradil Jankto a místo Masopusta přišel Krmenčík. Schmeichela hned prověřil Ševčík, aby jej vzápětí zaměstnal skákavou střelou Barák. Jen konečky prstů dánského gólmana uchránily soupeře od zkázy.

 Češi se ale dočkali a nikdo jiný než Patrick Schick je nemohl rozjásat. Coufal jej našel na desítce a ač tísněný, český zabiják uklidil placírkou pravé nohy míč přesně k tyči, kam marně skákal Schmeichel. Schick skóroval na EURO už popáté, čímž vyrovnal Milana Baroše, který se tímto počtem branek stal králem střelců na šampionátu v Portugalsku 2004.

Obětavě hrál Souček, který za cenu újmy zdraví zablokoval Poulsenovou střelu. Chytl se za hlavu, do níž ho trefil dánský útočník. Aby toho nebylo málo, vedle něj padl na trávník Čelůstka, který však nemohl ve hře pokračovat dále a místo přenechal Brabcovi. Souček pokračoval, ale s obvázanou hlavou, a to kvůli krvavému šrámu na uchu. A právě v 75. záložník West Hamu, kam přestoupil ze Slavie, se postaral o rozruch. Barák centroval do vápna, míč mířil na na Součkovou hlavu, ale jeho doteku zabránil Schmeichel, který jej sebral. O tři minuty později mohli akcie Čechů klesnout až na samotné dno. Poulsen pálil na Vaclíka, který jeho trajektorii vytáhl bleskovým zákrokem na roh. Ještě větší šanci chytil prchajícímu Maehlemu, na poslední chvíli míč vyrazil nohou na roh, z něj soupeř nic nevytěžil.

V závěru, kdy už musel pro vyčerpání odstoupit Schick, byl už byl nápor Čechů bezzubý, viditelně dohrávali v křeči, bez nápadu. Nepomohlo ani šestiminutové nastavení. Po závěrečném hvizdu česká jedenáctka padla zklamáním na trávník. I tak je účast ve čtvrtfinále příjemným překvapením. Například olympijský vítěz z Moskvy Ladislav Vízek predikoval, že jeho krajané nepostoupí ze skupiny, v níž měli Skoty, vicemistry světa Chorvaty a Angličany. Tipoval, že nezískají ani bod. Jako bonus ještě přidali vyřazení favorizovaného Nizozemí v osmifinále.

Dánsko tak Čechům oplatilo vyřazení z EURO v roce 2004, kdy tehdy tým ze Skandinávie vyřadili 3:0, a to góly Jana Kollera a Milana Baroše. Seveřané do semifinále postoupili, ačkoli první dva zápasy ve skupině prohráli.

Dánsko se ve středečním semifinále v Londýně střetne od 21 hodin s Anglií, která v posledním římském čtvrtfinále rozstřílela Ukrajinu 4:0. Dva góly za vítěze zařídil hvězdný Harry Kane.

ČR – Dánsko 1:2

Branky: 49. Schick - 5. Delaney, 42. Dolberg

ČR: Vaclík – Coufal, Kalas, O. Čelůstka (65. Brabec), Bořil – Holeš (46. Jankto), Souček (C) – Masopust (46. Krmenčík), Barák, Ševčík (80. Darida) – Schick (79. Vydra).Dánsko: Schmeichel – Christensen (81. J. Andersen), Kjaer (C), Vestergaard – Stryger Larsen (71. Wass), P.-E. Höjbjerg, Delaney (81. M. Jensen), Maehle – Braithwaite, Dolberg (59. Y. Poulsen), Damsgaard (60. Nörgaard).

ŽK:  Krmenčík, Kalas (Oba ČR). Rozhodčí: Kuipers (NED) – van Roekel (NED), Zeinstra (NED). Poločas: 0:2.Stadion: Baku Olympic Stadium (Baku), hráno 3. července 2021. Ukrajina – Anglie 0:4Branky: 4. Kane, 46. Maguire, 50. Kane, 63. J. Henderson

Ukrajina: Buščan – Zabarnyj, Kryvcov (35. Cygankov), Matvijenko – O. Karavajev, Sydorčuk (64. Makarenko), Zinčenko, Mykolenko – Šaparenko – Jaremčuk, Jarmolenko (C).Anglie: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw (65. Trippier) – Rice (57. J. Henderson), Phillips (65. Bellingham) – Sancho, Mount, Sterling (65. Rashford) – Kane (C) (73. Calvert-Lewin).

Rozhodčí: F. Brych – Borsch, S. Lupp (Něm.) Poločas: 0:1.Stadion: Olimpico in Rome (Řím), hráno 3. července 2021. 

Související

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.
Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

Více souvisejících

Fotbal Fotbal ME 21

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění

Prezident Spojených států Donald Trump během posledních padesáti dnů razantně upravil svůj přístup k válce na Ukrajině. Ačkoli jeho nová politika přináší určité naděje pro Kyjev, experti varují, že se zásadní rovnice konfliktu nemění. Ruský prezident Vladimir Putin, který válku vnímá jako existenční boj, má nadále důvod věřit, že Západ nakonec ztratí trpělivost a Rusko z konfliktu vyjde s územními zisky.

před 1 hodinou

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu

Americký prezident Donald Trump se ocitá pod nebývalým tlakem v souvislosti s obnoveným zájmem o aféru kolem Jeffreyho Epsteina, která nabývá nových rozměrů. Zatímco Bílý dům se snaží udržet pozornost veřejnosti na domácích i zahraničních úspěších vlády, stín sexuálního delikventa a finančníka Epsteina visí nad Trumpem jako temné memento.

včera

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

včera

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Denys Šmyhal, který stál v čele ukrajinské vlády od roku 2020, oficiálně oznámil svou rezignaci. Parlament má července hlasovat o odvolání jeho kabinetu, přičemž hned následující den by se mělo rozhodovat o jmenování nové vlády. Změna přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí rozsáhlé ruské invazi a hledá nové impulzy k efektivnímu řízení státu.

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?

Ruská státní agentura pro statistiku Rosstat v posledních měsících postupně přestala zveřejňovat téměř všechna důležitá demografická data. Mezi květnem a červencem zmizely nejprve měsíční údaje o počtech narození, úmrtí, sňatků a rozvodů. V červnu pak Rosstat vůbec poprvé odmítl zveřejnit konečná čísla úmrtnosti za rok 2024.

včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

včera

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

včera

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

včera

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

včera

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy