Král uspořádá tiskovou konferenci. Odmítá, že by v 80. letech instaloval odposlech

Prezident Českého hokeje Tomáš Král ve středečním prohlášení zveřejněném na svazových webových stránkách sice nepopřel, že krátce před listopadem 1989, že spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou StB jak o tom informoval středeční deník Sport, ale odmítá, že by tato spolupráce během vojny spočívala v tom, že by instaloval odposlech v bytě svého tehdejšího nadřízeného majora. Zároveň uvedl, že i on sám byl tehdy sledován.

Tomáš Král (vlevo), šéf českého hokeje

Pro server idnes.cz se pak tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund nechal slyšet, že se výkonný výbor svazu na svém  nejbližším zasedání dozví od samotného Tomáše Krále další informace o této jeho nejnovější kauze, přičemž by se tak  mělo stát až v polovině října. Není pak rozhodně bez zajímavosti připomenout, že pod výkonný výbor spadá pravomoc odvolat prezidenta svazu, pokud proto zvedne ruku dvoutřetinová většina.

Příští týden by pak měl Tomáš Král uspořádat velikou tiskovou konferenci, na které by měl svou minulost před listopadem 1989 vysvětlit.

Ve svém středečním prohlášení pak Král nevyloučil, že s vojenskou rozvědkou StB opravdu spolupracoval. „V rámci základní vojenské služby jsem byl v dubnu 1987 zařazen na velitelství motostřelecké divize v Plzni, kde jsem jako absolvent právnické fakulty se zaměřením na trestní právo působil ve funkci vyšetřovatele. Ve zmíněné době jsem byl v kontaktu s orgány Vojenské kontrarozvědky a v návaznosti na služební zařazení se podílel na prověřování záležitostí souvisejících s ochranou státního tajemství, prověrkami jeho nositelů a šetření tzv. mimořádných událostí v armádě. Tuto skutečnost neskrývám, je veřejně přístupná a ze stejného důvodu jsem byl evidován jako spolupracovník VKR. O evidenci a obsahu spisů jsem se dozvěděl až s mnohaletým odstupem," stojí v jeho prohlášení.

Že Král spolupracoval s rozvědkou, o tom se píše v samotných spisech, které byly ve složce Ministerstva vnitra s razítkem "PŘÍSNĚ TAJNÉ!". „Se spoluprací souhlasil. Zeptal se však, zda nemůže mít negativní vliv na jeho soukromý život po odchodu do zálohy. Tyto pochybnosti byly rozptýleny,“ cituje deník Sport slova nacházející se ve spisech.

Dále v něm však odmítá, že by na někoho skutečně donášel. „Kategoricky popírám, že bych postupoval tak, jak je nepravdivě uvedeno v záznamech, tedy prohledáváním bytu, pracoviště a oděvů, získáváním klíčů, instalací odposlechů a podobně. Naopak. Osobu, o kterou se jedná a jejíž sledování bylo podle autora článku (Ondřej Kuchař, Sport) mým jediným úkolem, jsem o zájmu VKR o ni obratem informoval, domluvili jsme se, jak budu v komunikaci s VKR postupovat a nikdy jsem neučinil nic, čím bych dohodu porušil a prověřovanou osobu poškodil.“

Král pak nabídl novinářům deníku Sport, že by se s danou osobou setkal a udělal s ní rozhovor.

Připomněl ještě, že ze spisů, ze kterých novináři Sportu společně s historikem Petrem Blažkem z Ústavu pro studium totalitních režimů čerpali, taktéž vychází najevo, že i sám Král byl odposloucháván. „A to včetně prověřování a odposlechů. Po skončení základní vojenské služby moje kontakty s VKR skončily, s civilní StB jsem nikdy nespolupracoval a nabídky spolupráce, které mi v tomto směru byly učiněny, jsem jednoznačně odmítl. Dokazují to jak spisy, tak termíny archivace svazku," uvedl funkcionář.

Připomeňme, že inkriminovaná doba o které se mluví jsou roky 1987 a 1988, tedy doba, kdy byl tehdy třiadvacetiletý Král na povinné vojenské službě a to jen krátce poté, co vystudoval plzeňskou právnickou fakultu a byl čekatelem u soudu.

Podle novinářů deníku Sport ze spisů vyplývá, že jeho spolupráce s StB měla spočívat v tom, že měl donášet na svého nadřízeného majora a to takovým způsobem, že měl v jeho prohledat jeho byt pro instalování odposlechu, namalovat jeho plánek a postarat se o to, aby StB měla k dispozici klíč k tomuto bytu. Kromě toho pak měl údajně udat i kolegu vojína za jeho styky s lidmi z kapitalistických zemí.

Podle hokejového experta České televize Milana Antoše by měl na základě zjištění Královy dpolupráce s StB prezident českého hokeje vyvodit zodpovědnost a rezignovat. „Pokud v minulosti dělal věci, které nejsou v jednadvacátém století přípustné, měl by si z toho sám vyvodit nějaký závěr a postavit se k tomu jako chlap," řekl konkrétně Antoš.

V hokejovém svazu skončil dlouholetý funkcionář Lener. Prý kvůli roztržce…

18.10.2021 16:58 Kauza šéfa českého hokeje Tomáše Krále spočívající v jeho spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou…

Hokejový Zlín už zná nové trenéry. Svobodu nahrazuje Jenáček spolu s Robem

12.10.2021 20:18 Novým koučem hokejového Zlína se nakonec stane ten dočasný po nedávno rezignujícím Robertu…

Výkonný výbor téměř jednomyslně nechal Tomáše Krále ve funkci. Přesto…

29.09.2021 17:41 Aktualizováno Ve středu se konala řádná schůze výkonného výboru Českého hokeje, která se měla původně konat v…

Veletoče v ruském hokeji. Nejprve oznámili Znaroka, novým koučem sborné je…

29.09.2021 11:17 Ještě před víkendem oznámil šéf ruské hokejové federace Vladislav Treťjak oznamoval veřejnosti, že…

Hokejová extraliga hlásí první trenérskou změnu v sezóně. U Zlína končí…

28.09.2021 13:47 Protože hokejisté Zlína získali po osmi zápasech pouhých pět bodů, rozhodl sena svůj post hlavního…

První pracovní den pro šéfa IIHF Tardifa: připustil Hry bez Číny a…

28.09.2021 10:53 Na Zimních olympijských hách 2022, které se budou konat v Pekingu, by se mohla uskutečnit hokejový…

O budoucnosti Krále ve funkci prezidenta svazu rozhodne výbor. Sám…

27.09.2021 15:04 Aktualizováno Od středy minulého týdne žije ve veřejném prostoru svým životem zjištění redaktorů deníku Sport o…

Petr Bříza přeci jenom slaví úspěch. Stal se prvním místopředsedou IIHF

25.09.2021 15:18 Šéfem Mezinárodní hokejové federace IIHF se český funkconář Petr Bříza sice nestal, ale po sobotním…

Šéfem Mezinárodní hokejové federace Petr Bříza nebude. Francouz Tardif…

25.09.2021 11:51 Aktualizováno V sobotu se na kongresu Mezinárodní hokejové federace IIHF v Petrohradu rozhodouje o tom, kdo se…

Jak kauzu kolem šéfa českého hokeje Krále hodnotí partneři? Vyjadřovat se…

24.09.2021 21:51 V posledních dnech se do veřejného prostoru dostala kauza současného šéfa českého hokeje Tomáše…

Související:

Právě se děje

reklama