Válka na Ukrajině naplno ukázala důležitost moderních technologií v novodobém pojetí boje. Ukrajinci například jen chvíli po začátku invaze zlikvidovali vlajkovou loď Černomořské flotily ruského námořnictva Moskvu. Na svědomí tuto akci neměl nikdo jiný než dron turecké výroby v řadách ukrajinských ozbrojených sil Bayraktar.
Útoků přímo v Rusku stále přibývá, jak upozornil zpravodajský server Guardian. Ruská protiletecká obrana má značné problémy, a to umožňuje ukrajinským ozbrojeným silám v odvetě zasahovat v pro Rusy extrémně důležitých oblastech.
Drony tak sehrávají ve válce zcela zásadní roli. To si uvědomují i strůjci tzv. evropského tanku (MGCS) z Francie a Německa. Tanky mají mít ve výbavě vyspělé prvky umělé inteligence, které mu umožní mít dokonalý přehled o bojišti. Tyto prvky již testují Izraelci na nejnovějších verzích tanku Merkava Mk 4.
Aktivní systém obrany (APS) má každému tanku zajistit chytrý software a možná také vlastní menší letky dronů.
Takovouto možnost pro EuroZprávy.cz komentoval bezpečnostní expert Jakub Drmola z Masarykovy univerzity. „O přidávání dronů k tankům se již hovoří déle a není to je otázka MGCS. Už i nedávno "odhalený" KF51 Panter nabízí volitelnou 4. pozici pro osádku a jedna z potenciálních rolí je právě operátor dronů.“
Existují také jednodušší drony, které není tak složité ovládat. „Ovládat jednoduché drony není příliš obtížné a na této úrovni je to zcela zvládnutelné a neviděl bych v tom problém,“ doplnil bezpečnostní expert.
Problematičtější se mu jeví smysl a efektivita zakomponování dronů do systému tanku. „Užitečnost dronů je evidentní, ať už z hlediska akvizice cílů, kinetických útoků atd. Ale proč musí být součástí tanku? Roli nějakého řídícího vozidla koordinujícího drony při operačním nasazení může podle mě mnohem lépe zastat zcela jiný typ bojového vozidla - v kontextu nedávných akvizic AČR by to mohla být nějaká varianta CV90, nebo něco ekvivalentního jako Puma nebo Boxer.“
Problémem pro tanky MGCS může být právě nutnost rozšíření posádky. „Není moc důvod, proč by to musel být zrovna tank, který má definovanou roli ‚v centru dění‘, kde jsou kladeny vysoké nároky. Umístění čtvrtého člena posádky a příslušného hardware bude nutně vést ke kompromisům ohledně pancéřování, hmotnosti nebo množství munice. Přijde mi logičtější tuto kapabilitu umístit až ‚za tanky‘ do druhého sledu, aneb o les či kopec dozadu, kde tato role může být plněna stejně efektivně z dedikovaného vozidla,“ vysvětlil Drmola.
Bude potřeba méně živé síly?
Bezpečnostní expert Drmola pak pro EuroZprávy.cz nastínil budoucí potenciál dronů. „Jiná situace by byla, respektive bude, pokud drony budou natolik autonomní, že nebudou vyžadovat operátora. Pak samozřejmě mohou být přiřazeny rovnou k tanku, neboť to bude zcela minimální zátěž navíc, kterou by třeba zvládl zastat velitel, a ne extra člen posádky.“
Robotizace a autonomizace armád podle něj postupuje nezadržitelně vpřed. „Již dlouhou dobu platí, že pro dosažení stejného bojového efektu postupně klesají nároky na živou bojovou sílu,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.
Již dlouhou dobu klesá poměr mezi bojovou a nebojovou silou, tedy „těmi co střílí a těmi co jim umožňují střílet,“ jak vysvětlil Drmola. V tomto smyslu jde o veškerou technickou podporu, logistiku či údržbu.
„To bude zřejmě ještě umocněno robotizací, která zase nahradí čím dál větší část bojové síly a zároveň zvedne nároky na tu nebojovou,“ vylíčil pro EuroZprávy.cz bezpečnostní expert. Do budoucna se podle Drmoly očekává nástup smíšených jednotek. Část má být lidská, část robotická. „Jak ve vzduchu, tak na zemi,“ uzavřel.
Související

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Trump si bude volat s Putinem. S Bílým domem se spojí i Zelenskyj
válka na Ukrajině , Armáda , Drony , Bezpilotní letouny
Aktuálně se děje
před 23 minutami

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež
před 1 hodinou

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
před 2 hodinami

Extrémy počasí v sousedství Česka jsou během léta pravděpodobné, tvrdí experti
před 2 hodinami

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále
před 3 hodinami

Poláci volí nového prezidenta, který nahradí Dudu. Očekává se druhé kolo
před 4 hodinami

Papež Lev XIV. se oficiálně ujal úřadu. Ve Vatikánu odsloužil inaugurační mši
před 5 hodinami

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO
před 6 hodinami

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ
před 6 hodinami

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin
před 7 hodinami

Nový návrh dohody o příměří. Hamás nabízí další rukojmí, když se zastaví boje
před 8 hodinami

Zimní počasí je zpět. Na horách se udrželo asi 10 centimetrů nového sněhu
před 9 hodinami

Ebola to není. Testy u Američana vyloučily krvácivou horečku
před 10 hodinami

Počasí za týden. Před víkendem přejde studená fronta, pak se oteplí
včera

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo
včera

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
včera

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Aktualizováno včera

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick
včera

Trump si bude volat s Putinem. S Bílým domem se spojí i Zelenskyj
včera

Izrael obnovuje mohutnou vojenskou aktivitu v Gaze. Chce definitivně porazit Hamás
včera
Američané ztratili s Němci třígólové vedení, přesto vyhráli. Finové uspěli v klíčovém souboji
I druhá sobota v rámci mistrovství světa v hokeji nabízí celkem šest zápasů a tedy i dva už v poledne. Tentokrát se o rozjezd soboty postarali Američané s Němci v dánském Herningu a Finové s Lotyši ve švédském Stockholmu. Zatímco prvně zmíněný zápas měl jasného favorita, duel ve švédské metropoli sliboval vyrovnanější souboj, který byl tolik důležitý vzhledem k přiblížení se účasti ve čtvrtfinále. Ovšem i když byli Američané proti Němcům papíroví favorité a po první třetině vedli 3:0, během druhé třetiny o náskok přišli a lépe hrající Němci srovnali na 3:3. Nakonec však rozhodl okamžik, v němž gólman Grubauer šest minut chyběl na kluzišti, jelikož musel na krátké ošetření. Američané opět odskočili do vedení, které navýšili až na konečných 6:3. V duelu Finska s Lotyšskem došli Seveřané k vítězství 2:1.
Zdroj: David Holub