Drony se stávají klíčovým hráčem v konfliktech. Mohou změnit i tanky, jak je známe

Válka na Ukrajině naplno ukázala důležitost moderních technologií v novodobém pojetí boje. Ukrajinci například jen chvíli po začátku invaze zlikvidovali vlajkovou loď Černomořské flotily ruského námořnictva Moskvu. Na svědomí tuto akci neměl nikdo jiný než dron turecké výroby v řadách ukrajinských ozbrojených sil Bayraktar. 

Útoků přímo v Rusku stále přibývá, jak upozornil zpravodajský server Guardian. Ruská protiletecká obrana má značné problémy, a to umožňuje ukrajinským ozbrojeným silám v odvetě zasahovat v pro Rusy extrémně důležitých oblastech.

Drony tak sehrávají ve válce zcela zásadní roli. To si uvědomují i strůjci tzv. evropského tanku (MGCS) z Francie a Německa. Tanky mají mít ve výbavě vyspělé prvky umělé inteligence, které mu umožní mít dokonalý přehled o bojišti. Tyto prvky již testují Izraelci na nejnovějších verzích tanku Merkava Mk 4.

Aktivní systém obrany (APS) má každému tanku zajistit chytrý software a možná také vlastní menší letky dronů.

Takovouto možnost pro EuroZprávy.cz komentoval bezpečnostní expert Jakub Drmola z Masarykovy univerzity. „O přidávání dronů k tankům se již hovoří déle a není to je otázka MGCS. Už i nedávno "odhalený" KF51 Panter nabízí volitelnou 4. pozici pro osádku a jedna z potenciálních rolí je právě operátor dronů.“

Existují také jednodušší drony, které není tak složité ovládat. „Ovládat jednoduché drony není příliš obtížné a na této úrovni je to zcela zvládnutelné a neviděl bych v tom problém,“ doplnil bezpečnostní expert.

Problematičtější se mu jeví smysl a efektivita zakomponování dronů do systému tanku. „Užitečnost dronů je evidentní, ať už z hlediska akvizice cílů, kinetických útoků atd. Ale proč musí být součástí tanku? Roli nějakého řídícího vozidla koordinujícího drony při operačním nasazení může podle mě mnohem lépe zastat zcela jiný typ bojového vozidla - v kontextu nedávných akvizic AČR by to mohla být nějaká varianta CV90, nebo něco ekvivalentního jako Puma nebo Boxer.“

Problémem pro tanky MGCS může být právě nutnost rozšíření posádky. „Není moc důvod, proč by to musel být zrovna tank, který má definovanou roli ‚v centru dění‘, kde jsou kladeny vysoké nároky. Umístění čtvrtého člena posádky a příslušného hardware bude nutně vést ke kompromisům ohledně pancéřování, hmotnosti nebo množství munice. Přijde mi logičtější tuto kapabilitu umístit až ‚za tanky‘ do druhého sledu, aneb o les či kopec dozadu, kde tato role může být plněna stejně efektivně z dedikovaného vozidla,“ vysvětlil Drmola.

Bude potřeba méně živé síly?

Bezpečnostní expert Drmola pak pro EuroZprávy.cz nastínil budoucí potenciál dronů. „Jiná situace by byla, respektive bude, pokud drony budou natolik autonomní, že nebudou vyžadovat operátora. Pak samozřejmě mohou být přiřazeny rovnou k tanku, neboť to bude zcela minimální zátěž navíc, kterou by třeba zvládl zastat velitel, a ne extra člen posádky.“

Robotizace a autonomizace armád podle něj postupuje nezadržitelně vpřed. „Již dlouhou dobu platí, že pro dosažení stejného bojového efektu postupně klesají nároky na živou bojovou sílu,“ uvedl pro EuroZprávy.cz.

Již dlouhou dobu klesá poměr mezi bojovou a nebojovou silou, tedy „těmi co střílí a těmi co jim umožňují střílet,“ jak vysvětlil Drmola. V tomto smyslu jde o veškerou technickou podporu, logistiku či údržbu.

To bude zřejmě ještě umocněno robotizací, která zase nahradí čím dál větší část bojové síly a zároveň zvedne nároky na tu nebojovou,“ vylíčil pro EuroZprávy.cz bezpečnostní expert. Do budoucna se podle Drmoly očekává nástup smíšených jednotek. Část má být lidská, část robotická. „Jak ve vzduchu, tak na zemi,“ uzavřel.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Drony Bezpilotní letouny

Aktuálně se děje

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusové si dál připomínají památku Ukrajinců zabitých při vzdušném útoku na Dnipro

Někteří Rusové pokračují v připomínání památky desítek Ukrajinců zabitých v lednu při ruském vzdušném útoku na ukrajinské město Dnipro. Napsal to dnes zpravodajský web The Moscow Times, podle něhož pieta v Rusku přerostla v novou formu protiválečného protestu. Improvizovaná pietní místa, která tvoří květiny, plyšové hračky či ručně psané vzkazy, se podle portálu objevila v nejméně 60 ruských městech.

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

USA pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc za dvě miliardy dolarů. Francie a Itálie se přidají

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 2,175 miliardy dolarů (asi 47,7 miliard korun). Obsahovat bude mimo jiné systémy protivzdušné obrany Hawk i nově vyvinuté rakety GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb), které mohou být odpalovány i ze systémů HIMARS a mají dolet až 150 kilometrů. Na tiskové konferenci to dnes oznámil tiskový mluvčí Pentagonu Patrick Ryder.

Aktualizováno včera

Sníh zkomplikoval dopravu

Větrné počasí bičuje Česko. Sníh komplikuje dopravu, tisíce lidí bez proudu, padají stromy, stojí vlaky i kamiony

Silný vítr dnes odpoledne zkomplikoval dopravu zejména v českých krajích. Popadané stromy zastavily provoz na několika železničních tratích, problémy byly například i na dálnici D10. Bez proudu jsou tisíce domácností, nejvíce ve středních Čechách. Výstraha před silným větrem platí na většině území ČR do soboty. Vedle větru působí problémy na některých místech také sníh. Pod jeho tíhou se lámou stromy, tvořit se mohou sněhové jazyky, v horách i závěje.

včera

Diana Krall

Diana Krall, Kurt Elling, Simon Phillips, či Melissa Aldana. JazzFestBrno představuje kompletní program

Program 22. ročníku festivalu JazzFestBrno, který se uskuteční od 7. března do 19. května, je kompletní. K již dříve zveřejněným hvězdám přibyla další významná jména současné jazzové scény. Do Brna zavítají mimo jiné zpěvák Kurt Elling, bubeník Simon Phillips, saxofonista Donny McCaslin, klavírista Emmet Cohen, kytarista Kurt Rosenwinkel, saxofonistka Melissa Aldana či nově vzniklé anglicko-české trio Noble-Slavík-Clarvis. Představí se také kapela Poogie Bell – Juraj Griglak Band, bubeník Udi Shlomo a basista a zpěvák Chris Morrissey. Tito umělci doplnili již dříve oznámené hudebníky, kterými jsou Diana Krall, Kronos Quartet, Dave Holland, John Scofield a Tigran Hamasyan. Letošní ročník brněnského JazzFestu nabídne v průběhu hlavní části 16 koncertů během 13 festivalových večerů.

včera

Distribuční centrum Amazonu v USA

Americká obchodní komise připravuje antimonopolní žalobu na Amazon

Americká Federální obchodní komise (FTC) připravuje antimonopolní žalobu na internetový obchod Amazon. Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Podle listu ale zatím není jisté, zda FTC žalobu skutečně podá.

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační foto

Členské země EU se dohodly na cenových stropech na ruské ropné produkty

Zástupci vlád členských zemí Evropské unie se dnes dohodli na cenových stropech na ropné produkty z Ruska. Informovalo tom švédské předsednictví EU. U nafty bude podle diplomatů cenový strop činit 100 dolarů za barel a u topných olejů 45 dolarů za barel, uvedla agentura Reuters. Opatření by mělo vstoupit v platnost v neděli.

včera

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační foto

Svět řeší, zda pustit Rusko a Bělorusko na olympiádu. Stát chce jednat s olympijským výborem

Ukrajina bude nadále a intenzivně přesvědčovat lídry sportovních federací, aby zachovali současné sankce a kvůli invazi nedovolili startovat Rusům a Bělorusům v soutěžích, potažmo kvalifikacích a na olympijských hrách v Paříži. Oznámil to po dnešním zasedání národního olympijského výboru v Kyjevě ministr sportu Vadym Hutcajt. Možný bojkot her by podle něj přišel až po marném úsilí v jednáních.

včera

Nejvyšší správní soud

NSS eviduje už 50 stížností na prezidentské volby

Nejvyšší správní soud obdržel k dnešním 16:00 zhruba 50 podání, která se týkají volby prezidenta, řekla ČTK mluvčí Sylva Dostálová. Stěžovatelé se mohou na soud obrátit během sedmidenní lhůty, která začala plynout 1. února, skončí 7. února v 16:00. Mezi uvedenými podáními jsou některá tzv. formulářová, což znamená, že se podobají obsahem i formou či jsou kopií stejného vzoru, do kterého je dopsáno jméno a další identifikační údaje konkrétního navrhovatele.

včera

Ilustrační foto

V Česku v lednu stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V Česku bylo v lednu vyhlášeno 63 bankrotů společností, což bylo o osm více než v prosinci. Počet bankrotů podnikatelů v minulém měsíci proti prosinci stoupl rovněž o osm na 379. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK.

včera

Ilustrační foto

Některým školákům na dnešní den volna navážou jarní prázdniny

Žáci základních škol a středoškolští studenti dnes mají jednodenní pololetní volno. Části z nich na ně hned po víkendu navážou týdenní jarní prázdniny. Nepřerušených deset dní volna díky tomu čeká na školáky z Chebska, Karlovarska, Sokolovska, Nymburska, Jindřichohradecka, Litoměřicka, Děčínska, Přerovska, Frýdecko-Místecka a z městských obvodů Praha 6 až Praha 10.

včera

Vítěz Velké ceny Maďarska Max Verstappen

Ford se vrací do Formule 1

Po více než dvou desetiletích se Ford vrací do Formule 1. Ikonická americká automobilka a společnost Red Bull Powertrains uzavírají dlouhodobé strategické technické partnerství pro vývoj nové generace hybridní pohonné jednotky, která se bude ve Formuli 1 používat od sezóny 2026.

včera

Tomio Okamura

Lidé nejvíce věří Babišovi, Okamurovi a Zemanovi, ukázal průzkum

Z vrcholných politiků lidé nejvíce věří předsedovi ANO Andreji Babišovi, v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z přelomu loňského a letošního roku mu důvěru vyslovilo 45 procent dotázaných. Druhým nejdůvěryhodnějším je šéf SPD Tomio Okamura, kterému věří 43 procent lidí. 

Aktualizováno včera

Čínský špionážní balón

Nad USA se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, nejde sestřelit

Nad Spojenými státy se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, řekl ve čtvrtek AP nejmenovaný vysoce postavený činitel z ministerstva obrany. USA pohyby balónu sledují a Pentagon na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumal možnost, že by ho sestřelil. Nakonec se ale ministr obrany Lloyd Austin a šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley pro takový krok nerozhodli kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že balón je civilním výzkumným přístrojem, který zkoumá hlavně počasí, a kvůli jeho omezeným manévrovacím schopnostem ho z plánovaného kurzu vychýlil vítr.

včera

Paco Rabanne

Ve věku 88 zemřel Paco Rabanne, slavný španělský módní návrhář

Ve věku 88 let zemřel Paco Rabanne, uznávaný módní návrhář španělského původu, který se v šedesátých letech 20. století proslavil především svými metalickými a futuristickými modely. O jeho úmrtí informovala agentura AFP s odvoláním na mluvčího katalánské skupiny Puig, která vlastní značku nesoucí jeho jméno.

včera

Ilustrační foto

Zaměstnanost uprchlíků v Česku roste

 Zaměstnanost uprchlíků v Česku roste. Většinou pracují na plný úvazek. I přes vyšší kvalifikaci vykonávají často pomocné a manuální práce. Mnohem častěji mají zaměstnání lidé se znalostí češtiny. Do kurzů chodí ale jen 35 procent příchozích. 

včera

Kurýři rozvážkových firem si vydělají až 300 korun za hodinu, vliv má počet objednávek

Kurýři rozvážkových firem v ČR mohou vydělat v průměru až 300 Kč za hodinu. Pracují na základě partnerství se společnostmi a jejich výdělek se odvíjí hlavně od počtu vyřízených objednávek. Pracovní dobu si mohou kurýři určovat podle svých představ. Vyplývá to z vyjádření společností Wolt, Bolt Food a Dáme jídlo pro ČTK.

Zdroj: ČTK

Další zprávy