Facebook blokoval seriózní zprávy o koronaviru, chybu už prý napravil

Automatické kontroly sociální sítě Facebook v noci na dnešek blokovaly zprávy seriózních médií o pandemii koronaviru jakožto závadný obsah. Příspěvky s odkazy na zpravodajské weby BBC, Axios nebo Politico byly označovány za "spam" a uživatelům, kteří je sdíleli, přicházela upozornění, že porušili zásady platformy.

Facebook
doporučujeme

Podle viceprezidenta Facebooku Guye Rosena se problém netýkal jen sdělení o nemoci COVID-19, údajně nesouvisí se zastavením činnosti moderátorů obsahu.

"Všechny chybně stažené příspěvky jsme obnovili," oznámil krátce po půlnoci SEČ Rosen. "Byl to problém v automatizovaném systému, který odstraňuje odkazy na škodlivé stránky, chybně odstranil také mnoho dalších příspěvků," napsal na twitteru.

Kroku předcházela smršť stížností od novinářů i běžných uživatelů sociální sítě. "Neskutečné, Facebook říká, že mé sdílení článku z Dallas Morning News... je v rozporu s jejich pravidly a příspěvek byl odstraněn," uvedla reportérka televize CBS News Kathryn Watsonová. "Co to proboha Facebook svému algoritmu dovoluje? Brání mi v tom, abych nahrával své vlastní články na svou vlastní zeď nebo je sdílel v komentáři na zdi přítele," konstatoval na twitteru jeden ze šéfů redakce Politico Ryan Heath.

Podle BBC se stížnosti uživatelů týkaly i jejích materiálů či odkazů na zpravodajský web Axios nebo web magazínu The Atlantic. Bezdůvodné blokování příspěvků zároveň zasáhlo i sociální síť Instagram, která patří Facebooku. Platforma GoFundMe, skrze níž mohou firmy či jednotlivci sbírat peníze na nejrůznější účely, zase uvedla, že problémy hlásilo i několik iniciativ "crowd-fundingu" souvisejících s bojem proti nemoci COVID-19.

Někteří komentátoři vývoj spojovali s tím, že Facebook o den dříve kvůli šíření nákazy oznámil přerušení práce tisíců externích spolupracovníků, kteří za normálních okolností sdělení na jeho platformách monitorují v součinnosti s automatizovanými systémy. "Důvodem je to, že poslali domů lidské moderátory obsahu a teď moderuje algoritmus," uvedla odbornice z University of Colorado Boulder Casey Fieslerová.

Podobně se vyjádřil také bývalý bezpečnostní šéf Facebooku Alex Stamos, podle kterého se zřejmě kalifornské společnosti "zbláznil" software na blokování spamu. "Možná jsme svědky počátků toho, jak strojové učení blbne s menší mírou lidského dohledu," dodal. Rosen mu ale na twitteru odpověděl, že problémy "nesouvisí s jakýmikoliv změnami v nasazení moderátorů obsahu".

Třídění obsahu je pro všechny digitální platformy zásadní výzvou, přičemž společnosti nyní v tomto směru hovoří o zvýšeném úsilí s cílem zajistit informovanost lidí o pandemii nového koronaviru.

"Pomáháme milionům lidí zůstat ve spojení a zároveň společně potlačujeme podvody a dezinformace o viru, zvyšováním dosahu důvěryhodného obsahu na našich platformách a sdílením životně důležitých novinek v součinnosti s vládními zdravotnickými orgány po celém světě," uvedly v úterý ve společném prohlášení firmy jako Facebook, Google či Microsoft.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google dá v regionu 50 milionů na snižování rozdílů v digi gramotnosti

20.01.2021 13:43 Google rozdělí v Česku a dalších deseti zemích regionu granty dva miliony eur, tedy přes 50 milionů…

Počet uživatelů Netflixu překročil 200 milionů

20.01.2021 09:49 Americké internetové televizi Netflix ve třetím čtvrtletí přibylo 8,5 milionu předplatitelů, celkem…

YouTube blokaci Trumpova kanálu prodloužil nejméně o týden

20.01.2021 08:11 Server YouTube v úterý oznámil, že nejméně o týden prodlouží odcházejícímu prezidentovi Donaldu…

Čína stupňuje nátlak. V Hongkongu byl poprvé zablokován web na základě…

14.01.2021 16:49 Hongkongští poskytovatelé internetového připojení poprvé zablokovali přístup ke zpravodajskému webu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama