Facebook blokoval seriózní zprávy o koronaviru, chybu už prý napravil

Automatické kontroly sociální sítě Facebook v noci na dnešek blokovaly zprávy seriózních médií o pandemii koronaviru jakožto závadný obsah. Příspěvky s odkazy na zpravodajské weby BBC, Axios nebo Politico byly označovány za "spam" a uživatelům, kteří je sdíleli, přicházela upozornění, že porušili zásady platformy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Facebook
doporučujeme

Podle viceprezidenta Facebooku Guye Rosena se problém netýkal jen sdělení o nemoci COVID-19, údajně nesouvisí se zastavením činnosti moderátorů obsahu.

"Všechny chybně stažené příspěvky jsme obnovili," oznámil krátce po půlnoci SEČ Rosen. "Byl to problém v automatizovaném systému, který odstraňuje odkazy na škodlivé stránky, chybně odstranil také mnoho dalších příspěvků," napsal na twitteru.

Kroku předcházela smršť stížností od novinářů i běžných uživatelů sociální sítě. "Neskutečné, Facebook říká, že mé sdílení článku z Dallas Morning News... je v rozporu s jejich pravidly a příspěvek byl odstraněn," uvedla reportérka televize CBS News Kathryn Watsonová. "Co to proboha Facebook svému algoritmu dovoluje? Brání mi v tom, abych nahrával své vlastní články na svou vlastní zeď nebo je sdílel v komentáři na zdi přítele," konstatoval na twitteru jeden ze šéfů redakce Politico Ryan Heath.

Podle BBC se stížnosti uživatelů týkaly i jejích materiálů či odkazů na zpravodajský web Axios nebo web magazínu The Atlantic. Bezdůvodné blokování příspěvků zároveň zasáhlo i sociální síť Instagram, která patří Facebooku. Platforma GoFundMe, skrze níž mohou firmy či jednotlivci sbírat peníze na nejrůznější účely, zase uvedla, že problémy hlásilo i několik iniciativ "crowd-fundingu" souvisejících s bojem proti nemoci COVID-19.

Někteří komentátoři vývoj spojovali s tím, že Facebook o den dříve kvůli šíření nákazy oznámil přerušení práce tisíců externích spolupracovníků, kteří za normálních okolností sdělení na jeho platformách monitorují v součinnosti s automatizovanými systémy. "Důvodem je to, že poslali domů lidské moderátory obsahu a teď moderuje algoritmus," uvedla odbornice z University of Colorado Boulder Casey Fieslerová.

Podobně se vyjádřil také bývalý bezpečnostní šéf Facebooku Alex Stamos, podle kterého se zřejmě kalifornské společnosti "zbláznil" software na blokování spamu. "Možná jsme svědky počátků toho, jak strojové učení blbne s menší mírou lidského dohledu," dodal. Rosen mu ale na twitteru odpověděl, že problémy "nesouvisí s jakýmikoliv změnami v nasazení moderátorů obsahu".

Třídění obsahu je pro všechny digitální platformy zásadní výzvou, přičemž společnosti nyní v tomto směru hovoří o zvýšeném úsilí s cílem zajistit informovanost lidí o pandemii nového koronaviru.

"Pomáháme milionům lidí zůstat ve spojení a zároveň společně potlačujeme podvody a dezinformace o viru, zvyšováním dosahu důvěryhodného obsahu na našich platformách a sdílením životně důležitých novinek v součinnosti s vládními zdravotnickými orgány po celém světě," uvedly v úterý ve společném prohlášení firmy jako Facebook, Google či Microsoft.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První dezinformace o COVID-19 se šířily z Ruska, odhalila analýza

01.04.2020 15:01 První dezinformace na téma nového typu koronaviru se objevily na internetu 20. ledna, kdy ruský…

Koronavirus zvýšil zájem o komunikaci přes Skype

30.03.2020 20:14 Pandemie koronaviru a s ní spojená nutnost trávit více času doma výrazně zvýšily zájem mimo jiné o…

Jak doma zrychlit internet? Pomoci může alobal, mikrovlnka a řada dalších…

25.03.2020 11:16 Miliony lidí se kvůli koronaviru ocitly ze dne na den doma, kde se jejich nejlepší přítelem stal…

Facebooku kvůli koronaviru klesají příjmy z reklamy, potíže má i Twitter

25.03.2020 10:54 Americké firmě Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesají kvůli koronaviru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy