Facebook vystupňoval mazání nenávistných příspěvků

Sociální síť Facebook od dubna do června při vymáhání pravidel o projevech nenávisti zakročila proti 22,5 milionu příspěvků, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu čtvrtletí a skoro desetinásobek ve srovnání s jarem 2018.

Facebook, autor: Kon Karampelas
doporučujeme

Uvádí to dnešní zpráva o vývoji tažení facebooku a instagramu proti závadnému obsahu. Provozovatel platforem přiznává, že jeho snahy do jisté míry narušila pandemie covidu-19, kvůli níž byla pozastavena práce mnohých moderátorů.

Facebook na jaře při vymáhání svých zásad více spoléhal na automatizované systémy, v případě nenávistných příspěvků to ale podle nové zprávy přineslo ovoce. Společnost prý letos vylepšila "technologii proaktivní detekce" problematických sdělení a rozšířila automatizované postupy u kontroly příspěvků ve španělštině, arabštině a indonéštině.

"Obsah, který byl předmětem zásahů, vzrostl z 9,6 milionu kusů v prvním čtvrtletí na 22,5 milionu kusů ve druhém čtvrtletí," uvádí technologický gigant. Kromě toho v této souvislosti zablokoval také 3,3 milionu příspěvků na instagramu, který společnost Marka Zuckerberga rovněž provozuje. U této platformy představuje nová bilance nárůst asi na čtyřnásobek ve srovnání s obdobím od ledna do března.

Facebook v posledních měsících čelí hlasité kritice kvůli údajně nedostatečnému boji proti šíření nenávisti a dezinformací. Stovky firem včetně velkých značek jako Coca-Cola, Pfizer či Verizon na jaře v rámci kampaně StopHateForProfit (Zastavme zisky z nenávisti) pozastavily nákup reklam na jeho hlavní platformě. Po ráznějším postupu volali také autoři nezávislého auditu politiky Facebooku, jehož závěry byly zveřejněny v první polovině června.

"V boji proti nenávisti v našich aplikacích jsme učinili pokroky, ale víme, že před sebou máme kus práce, abychom zajistili, že se při používání našich služeb všichni cítí dobře," uvádí v dnešním prohlášení viceprezident Facebooku Guy Rosen.

Mimo jiné popsal, jak do snah o potírání problematických aktivit zasáhla pandemie covidu-19. "V březnu jsme naše moderátory obsahu poslali domů kvůli ochraně jejich zdraví... Při menším počtu moderátorů jsme zakročili proti méně kusům obsahu o sebevraždách a sebepoškozování jak na facebooku, tak na instagramu," uvedl. Nasazení moderátorů ovšem postupně opět narůstá, protože i přes technologické pokroky "zde budou nadále oblasti, kde se spoléháme na lidi".

Podobně jako v několika předchozích kvartálech bylo od dubna do června zablokováno 1,5 miliardy falešných facebookových účtů. Ty podle odhadů platformy tvořily asi pět procent aktivity na ní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

WeChat zatím z obchodů s aplikacemi v USA nezmizí. Soud zablokoval…

20.09.2020 16:32 Čínská aplikace WeChat zatím z obchodů s aplikacemi firem Apple a Google ve Spojených státech…

Stát spustil novou eRoušku. O data se bát nemusíte

19.09.2020 21:23 Aktualizováno Mobilní aplikace eRouška byla vytvořena jako pomoc hygienickým stanicím při trasování kontaktů.…

Na české a slovenské uživatele útočí trojský kůň KryptoCibule

15.09.2020 14:42 Na české a slovenské uživatele útočí nový trojský kůň, který krade kryptoměny. Program nazvaný…

Únik dat odhalil obří špehování ze strany Číny. Sleduje královskou rodinu,…

14.09.2020 12:50 Čínská technologická firma Zhenhua Data shromažďovala osobní údaje miliónů lidí pomocí veřejných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama