Příběh Svůďáka. NÚKIB vydal nový komiks, bojuje proti internetovým predátorům

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a projekt Internetem bezpečně vydaly pro děti komiksový Příběh Svůďáka. Cílem je upozornit děti čtvrtých a pátých tříd na rizika internetové komunikace a ukázat jim, jak může vypadat komunikace s internetovým predátorem. NÚKIB to uvedl na svém webu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jde o druhý díl vzdělávací aktivity Digitální stopy. "Toto téma se dostalo do povědomí veřejnosti díky filmu V síti. V souvislosti s koronavirovou pandemií je však stále významnější, neboť děti tráví on-line více času," uvedla autorka příběhu Petra Sobková z oddělení vzdělávání NÚKIB.

Stejně jako první díl Digitální stopy, který NÚKIB publikoval v roce 2019, je i Příběh Svůďáka on-line kurz ve formě komiksového vyprávění. Lze jej projít v lektorované verzi nebo jako samostudium v rámci distanční výuky. Pro učitele, knihovníky a rodiče úřad připravil i metodiku, která jim pomůže s komiksem pracovat, a nabízí také otázky k diskusi s dětmi.

Důležitým momentem příběhu je podle autorů i naučné video projektu Internetem bezpečně. Video vzniklo na základě skutečných událostí a seznamuje děti s příběhem Aničky, která se stala obětí kybergroomingu, tedy internetové manipulace za účelem vylákání na schůzku. "Cílem videa není děti strašit, ale vést k rozvážnosti, ukázat, že se nejedná o žádné mýty, které si my dospělí vymýšlíme," uvedl odborník na kybernetické prostředí a zakladatel projektu Roman Kohout.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vím, co chceš pít: Čínské chytré město zapojí umělou inteligenci

04.12.2020 08:33 Od židlí, které se po schůzce samy dají na správné místo, přes roboty servírující kávu až po…

Facebook oznámil, že bude mazat lži o škodlivosti vakcín

03.12.2020 18:52 Společnost Facebook dnes oznámila, že začne na svých platformách mazat dezinformace o vakcínách na…

Studenti vymysleli aplikaci, která doporučí vhodný film i podcast

03.12.2020 09:18 Čtveřice studentů brněnské techniky vymyslela aplikaci, která dokáže třeba podle filmového vkusu…

Státy USA plánují podat žalobu na Facebook, prý porušil antimonopolní…

03.12.2020 07:33 Skupina amerických států, v čele s New Yorkem, vyšetřuje firmu Facebook kvůli možnému porušení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama