Kontrolovat jídlo čichem není dobrý nápad. Salmonelu nosem nezachytíme

Proč bychom si neměli čichat k jídlu ve chvíli, kdy máme podezření, že by mohlo být zkažené? Zatímco některé mikroby při množení vypouštějí svůj charakteristický zápach – například kvasinky, jiné nejsou cítit vůbec. A právě ty bývají nejnebezpečnější.

Některé mikroby při svém růstu skutečně způsobují zápach. Například kvasinky při kynutí těsta. Mikroby můžeme cítit i v našem ranním dechu nebo když „vypustíme plyn“. „Tyto plyny vznikají, když mikrobiální populace rostou a jsou stále početnější – když metabolismus každého mikrobiálního obyvatele přeměňuje uhlík a další prvky na zdroje energie nebo stavební kameny pro vlastní buněčnou strukturu,“ líčí server The Conversation s odvoláním na evropské vědce.

Jenže některé mikroby zápach nevypouštějí, často to bývají právě ty nejnebezpečnější. Bakterie listérie nebo salmonelózy cítit nejsou vůbec, ať jsou rozmnožené, jak chtějí. „I kdyby byly přítomny – a riziko je naštěstí relativně nízké – tyto bakterie by se v potravině pravděpodobně nacházely v tak malém množství, že by jakákoli metabolická činnost (a následně produkce zápachu) byla pro náš nos zcela nepostřehnutelná.“

Salmonelózu v sobě může mít i rajče. Pokud ho vytáhneme z lednice a pokoušíme se čichem zjistit, zda mu něco není, tak salmonelu rozhodně nezjistíme. „Pokud se tento patogen na rajčeti vůbec vyskytoval, pravděpodobně se do něj dostal kontaminovanou vodou na farmě, když rajče rostlo, takže není na povrchu rajčete, ale uvnitř rajčete a je dvojnásob nemožné ho ucítit,“ pokračuje Convesation. 

A pokud bychom dokázali například bakterie listérie cítit, rozhodně by se nelišily od svých „neškodnějších“ příbuzných. Lépe řečeno těch, které nám po přičichnutí nezpůsobí žádné zdravotní potíže. 

Vhodnější je tedy věnovat pozornost dostatečné tepelné úpravě jídla a šetřit s ním tak, aby nemělo šanci se kazit. Doporučení jsou většinou napsaná na obalech. Výrobci uvádějí kromě dat spotřeby také teplotu, v níž se potraviny mají skladovat. Většina z nás asi už zpaměti zná, že mléko není dobré nechávat otevřené v lednici po dobu delší tří dnů.

Související

Ilustrační foto

Průlomová studie odhalila spojitost mezi rakovinou a konzumací oleje

Studie publikovaná v prestižním lékařském časopise Gut varuje před možnou spojitostí mezi konzumací rafinovaných rostlinných olejů a vyšším rizikem rakoviny tlustého střeva. Výzkumníci z University of South Florida (USF) Health a Tampa General Hospital Cancer Institute zkoumali vzorky nádorů od 162 pacientů s touto diagnózou a dospěli k závěru, že strava obsahující ultrazpracované potraviny podporuje zánět a brání přirozené regeneraci tkání, což může přispívat k rozvoji rakoviny. 
Obchody, ilustrační fotografie.

Češi opět prokázali solidaritu. Ve sbírce se vybraly stovky tun potravin

Češi se v sobotu zapojili do podzimního kola Sbírky potravin a podle jejích pořadatelů ukázali, že umějí pomáhat. Pro potřebné se podařilo získat 572 tun potravin a 68 tun hygienických potřeb, informovali organizátoři v tiskové zprávě. Do akce se po celé republice zapojilo 2250 prodejen a přes 5400 dobrovolníků. 

Více souvisejících

potraviny jídlo věda

Aktuálně se děje

před 14 minutami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

včera

Aktualizováno včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

včera

Očkovací kampaň v metropoli Demokratické republiky Kongo

Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu

Ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo oznámilo, že dříve neznámá nemoc, která se šíří v oblasti Panzi, je těžkou formou malárie. Tato nemoc, která vyvolává respirační potíže a je zhoršována podvýživou, již v listopadu ve jihozápadní provincii Kwango zabila 143 lidí.

včera

včera

Bundeswehr, němečtí mariňáci

Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?

Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.

včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Mateřské drony a lasery. Ukrajina představila průlomové zbraně v boji s Ruskem

Velitel Sil bezpilotních systémů Ozbrojených sil Ukrajiny, plukovník Vadym Sucharevskyj, oznámil, že Ukrajina vyvinula laserovou zbraň nazvanou „Trojzubec“. Na konferenci „Evropský obranný průmysl: Perspektivy spolupráce s ukrajinským obranným průmyslem“, kterou pořádalo analytické centrum We Build Ukraine, také představil projekt tzv. mateřských dronů.

včera

včera

Pokus o vraždu papeže: František se měl stát terčem atentátu

Papež František v připravované autobiografii Spera (Naděje) odhalil, že během své historické návštěvy Iráku v roce 2021 unikl pokusu o dvojitý sebevražedný atentát. Atentát byl zmařen díky spolupráci britské rozvědky a irácké policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy