NASA se připravuje na výpravu k Marsu

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se začal pracovat na sérii misí v cislunárním prostoru (prostor mezi Zemí a dráhou Měsíce), které se uskuteční ve dvacátých letech a budou přípravou pro pozdější výpravy na Mars.

Tyto plány, které mohou zahrnout účast mezinárodních i komerčních partnerů, se týkají vyzkoušení obytných modulů a dalších technických prostředků a technologií při letech kolem Měsíce. Půjde o lety, které mají trvat několik týdnů až jeden rok.

"Tyto koncepty, na kterých v současné době pracujeme, počítají s tím, že počátkem 20. let začneme se sérií misí, jež zahrnou i starty lodi Orion, abychom získali zkušenosti v cislunárním prostoru. Pak přejdeme k řadě dlouhodobějších misí," řekl podle serveru Space.com ředitel projektového oddělení Johnsonova vesmírného střediska NASA Skip Hatfield.

Americká vesmírná agentura plánuje na 20. léta řadu startů nové lodě Orion s využitím vyvíjené silné nosné rakety Space Launch System (SLS), přičemž první let s posádkou se předpokládá v roce 2021. Jedna z těchto budoucích pilotovaných misí přitom dopraví astronauty na asteroid umístěný na oběžnou dráhu kolem Měsíce v rámci projektu Mise přesměrování asteroidu (Asteroid Redirect Mission - ARM). Datum tohoto letu ovšem závisí na tom, kdy - pokud vůbec - takový asteroid bude do cislunárního prostoru přemístěn.

NASA diskutovala o výpravách lidských posádek do prostoru mezi Zemí a oběžnou dráhou Měsíce jako o základní prověřovací fázi (Proving Ground) své celkové strategie průzkumu lidí na Marsu, nazvané Cesta na Mars (Journey to Mars). Během této etapy - mezi fázemi závislosti (Earth Reliant) a nezávislosti (Earth Independent) na Zemi - by se měly testovat zařízení a technologie a získávat zkušenosti před tím, než bude na Mars vyslán člověk.

Klíčovým úkolem těchto misí bude podle Hatfielda vyzkoušet obytné moduly a s nimi spojené systémy, které by mohly být použity při výpravách na rudou planetu. "Další důležitou věcí, kterou musíme udělat, jestli se chceme vydat do velkých dálek, je obytný systém," říká. "Je hodně věcí, které jsou s tímto dalším krokem spojené."

Nyní se zkoumají dva rozdílné přístupy k vývoji obytných modulů. Jedna koncepce zahrnuje využití řady menších modulů, které by mohla s Orionem vynášet do vesmíru SLS. Podle ředitele oddělení vesmírných systémů ve společnosti Boeing Matthewa Duggana by tyto moduly mohly mít hmotnost 10 až 12 tun. Výhodou tohoto postupu je, že by jejich lety byly "zdarma", protože by nebyly nutné starty jen s moduly. "Ke každému letu Orionu můžete přidat něco užitečného a pak to shromažďovat v cislunárním prostoru," vysvětlil.

Související

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

Více souvisejících

NASA vesmír, Mars

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy