Dětinskost, kterou by znalci starověkého Říma mohli kousavě přirovnat ke snaze slabých císařů zaujmout lid politikou "chléb a hry". Tak označuje publicista David Von Drehle v komentáři pro server Washington Post současné plány na výstavbu měsíčních základen a mise k Marsu.
Miliony dětí cestují dále než astronauti
Evropa se drolí, Severní Korea připomíná film Doktor Divnoláska, Portoriko postihla pohroma, v Las Vegas došlo k masakru, na Kapitolu je ticho a sliby republikánů se nenaplňují, konstatuje novinář. Dodává, že je zapotřebí udělat mnoho věcí, ale konkrétní plány vesměs chybí, a proto je třeba odvést pozornost lidí. "Tudíž byl minulý týden vyslán viceprezident Pence, aby oživil dlouho spící prezidentskou komisi a dostal americké astronauty zpět do vesmíru," píše Drehle.
Většina Američanů si myslí, že jejich astronauti z vesmíru nikdy nezmizeli, jelikož přece celé ty roky provádějí výstupy do volného prostoru, opravují teleskopy, dělají experimenty a vytvářejí "tam nahoře" hudební videa, poukazuje publicista. Vysvětluje, že tyto mise se však odehrávají na nízké oběžné dráze, necelých 350 mil od Země, přičemž miliony dětí chodí do školy, která leží dále od jejich domova, než je vzdálenost, do jaké se v posledních 45 letech vydávají astronauti.
"Ačkoliv to Pencova komise zřejmě neřekne, existuje velmi dobrý důvod, proč Američané a další lidé náhle přestali cestovat hluboko do vesmíru," tvrdí Drehle. Takové cesty jsou podle něj život ohrožující, nepotřebné a navíc tam nic nečeká. Američané by se bezpochyby mohli vrátit na Měsíc a nějaký čas tam zůstat, ale stálo by to horentní sumu, a i když si Spojené státy mohou dovolit velké zadlužení, otázka zní proč by to dělaly, uvádí novinář. Deklaruje, že Měsíc se stále stejně mrtvý a pustý, jako když ho Američané v roce 1972 opustili, a i ledem pokrytá Arktida či písečná Sahara jsou pro lidský život přívětivější.
Základna na Měsíci podle Drehlova názoru nedává žádný smysl, a proto je prezentována jako odrazový můstek k Marsu. Ten má nejlepší image v naší Sluneční soustavě a zatímco scientologie přitahuje pouze potrhlé filmové hvězdy, cesta k rudé planetě láká miliardáře, poukazuje publicista. Odkazuje na Elona Muska, Richarda Bransona a Jeffreyho Bezose, kteří k čtvrté planetě od Slunce vzhlíží, přičemž Musk dokonce doufá, že tam zemře, "ale snad ne při přistání".
Nadšení vědci hlásí, že teplota v poledne může v marťanské obdobě St. Tropez dosáhnout i 15 stupňů, ale Musk by si měl na svou výpravu zabalit raději pořádnou bundu, doporučuje novinář. Zdůrazňuje, že Mars nemá prakticky žádnou atmosféru, která by zadržovala teplo, a planeta se v noci ochlazuje na -67 stupňů na rovníku, přičemž průměrná teplota je podle NASA zhruba -62 stupňů.
Člověk cestující na Mars, by si měl zvyknout na monotónní vakuum, jelikož cesty zpět nebude, soudí Drehle. Konstatuje, že dlouhý let hlubokým vesmírem vystaví astronauty intenzivnímu bombardování kosmickým zářením a nestíněnou sluneční radiací, což znamená rozsudek smrti, na který NASA zatím nemá řešení, a proto se v pomyslném hotelu na Marsu můžete odhlásit kdykoliv, ale nikdy ho neopustíte.
Slepá ulička
"Navíc, Mars je slepá ulička. Ač je Mars fatálně pustý a brutální, tato naše sousední planeta je nejobyvatelnější destinací na dlouhá světelné roky jakýmkoliv směrem," pokračuje publicista. Dodává, že sci-fi je podle něj lákavé a lidé se pochopitelně chtějí odvážně vydat do míst, kde nikdo předtím nebyl, ale výzkum vesmíru představuje práci pro roboty, nikoliv pro lidi, které příroda vybavila skvěle a konkrétně pro život ve specifickém ekosystému v jednom vzdáleném koutu nepředstavitelně rozsáhlého vesmíru.
Dobrou zprávou podle novináře zůstává, že Země je velmi pěkný ekosystém, obaluje ji dýchatelná atmosféra, místní gravitace nás dokáže dobře držet na místě, aniž by drtila naše těla, nabízí sníh k lyžování, pláže ke slunění, pevnina i moře se hemží potravou, a proto se většina stále rostoucí lidské populace má nejlépe v historii. "Lze vidět nádherné věci, například Yellowstone, Louvre a Willieho Nelsona," píše publicista.
Pence mluví o komerční perspektivě lidí ve vesmíru, ale to je opět pouhé matení, tvrdí Drehle. Žádná firma krom cestovní kanceláře podle něj nemůže efektivněji prosperovat z lidí ve vesmíru než z vesmírných robotů či lidí na Zemi, a proto jde jen o "zámek v oblacích". Základny na Měsíci a kolonie na Marsu navíc podporují ti, kteří věří teoriím o konci světa, nebo soudí, že lidstvo zničí naší planetu a bude potřebovat záchranný člun, poukazuje publicista. Takové názory považuje za nebezpečné, jelikož veškeré problémy na Zemi jsou zanedbatelné ve srovnání s komplikacemi plynoucími ze života v teráriu na zamrzlém kameni s atmosférou, jíž z 95% tvoří oxid uhličitý.
"Pokud máme peníze a energii a know-how, abychom postavili sídla ve vzdálených pustinách, je lepší vynaložit tyto zdroje k zachování naší štědré planety, kterou již máme," nastiňuje novinář. Tvrdí, že pustý a vražedný vesmír se spikl a lidskou rasu uvěznil, naštěstí však na nádherném ostrově, a tak bude lepší vyslat roboty, kteří budou našima ušima a očima ve vesmírném moři, žasnout nad jejich objevy a zároveň děkovat, že tam nejsme s nimi a neumíráme při průzkumu nějaké prašné kotliny.
Související
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
USA (Spojené státy americké) , vesmír, Mars
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 19 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 54 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska.
Zdroj: Libor Novák