Drogová závislost je jednou z nejhorších závislostí vůbec a pomineme-li alkohol, kávu nebo cigarety, existuje dobrý důvod pro to, proč jsou drogy jako takové zakázané. O jejich účincích na lidské tělo byla uspořádána spousta přednášek a natočeno mnoho dokumentů, vědci ale dlouho nevěděli, jak ve skutečnosti drogy působí na mozek. To se jim ale podařilo zjistit také.
Užívání kokainu může podle vědců rapidně změnit strukturu mozku, a to už během několika hodin. Právě to podle odborníků může být prvním krokem k drogové závislosti. Vyplývá to ze studie, o níž informoval server BBC.
Testy na zvířatech ukázaly, že krátce po užití drogy v mozku začaly růst nové struktury spojené s učením a pamětí. Myši s největšími změnami v mozku pak vykazovaly největší náklonnost ke kokainu; vědci to popsali jako "závislost mozku na učení".
Týmy vědců sledovaly malé výčnělky dendritických buněk v mozku, které jsou spojené s vytvářením paměti. Zjistilo se, že rozdíl v jejich růstu byl zaznamenán už dvě hodiny po prvním injekčním vstříknutí kokainu myši.
"Naše snímky (mozku z laserového mikroskopu) poskytují jasné důkazy, že kokain vyvolává rychlý růst nových výběžků. Čím víc jich myši mají, tím víc dávají najevo, co se o droze naučily," řekla psycholožka a neuroložka Linda Wilbrechtová z Kalifornské univerzity.
"To nám ukazuje možný mechanismus, jak užívání drog podněcuje další chování směřující k získání drogy. Může to také vysvětlit, jak s drogami spojené impulzy začnou dominovat při rozhodování lidského uživatele drog," dodala.
Zabránit těmto stavům je nesmírně těžké. Abstinence je u drogově závislých doprovázena silnou bolestí a nevolností a vědci proto pracují na metodách, jak se závislostí bojovat. Jedním z řešení by mohly být vakcíny, které vyvíjí americký neziskový institut a slibuje si od ní, že zabrání především recidivě u lidí, kteří se již ze závislosti vyléčili.
Vakcína, která po dobu svého působení vyruší jakékoliv „zábavné“ účinky drogy heroin a sebere tak uživateli motivaci se stává realitou. Testy na opicích byly úspěšné. „Potvrdila se naše data z testování na hlodavcích a posunula nás blíže k očekávanému klinickému vyhodnocení,“ uvedl vedoucí projektu Kim Janda. „Věříme, že se tato vakcína prokáže jako bezpečná pro testování na lidech,“ doplnil.
Očkování funguje tak, že „naučí“ imunitní systém tvořit protilátky, které zabrání známému opiátu ve fungování. Jeho uživatel pak nezažije kýženou psychotropní zkušenost a ztrácí motivaci k další dávce. Imunitní systém se učí tím, že ho vakcína vystaví části molekulové struktury heroinu.
Když se poté heroin dostane do lidského těla, nově vytvořené protilátky ho ihned zaměří a heroinové molekuly neutralizují. Vakcinované opice (v tomto případě druh Makak rhesus), na kterých byla vakcína testována, neprojevovaly po užití heroinu žádné náznaky euforie, kterou droga normálně způsobuje, protože molekuly drogy jsou zablokovány dříve, než se dostanou k mozku.
Přesto by drogy mohly být prospěšné, například při léčení depresí. Nové výzkumy naznačují, že by droga známá jako ketamin mohla pomoci tam, kde terapie a antidepresiva selhaly. Nejužitečnější by to prý mělo být pro starší generace. Tyto objevy podle vědců ukazují potenciál ketaminu v léčbě deprese.
Kromě úlevy od bolesti má ketamin siné psychedelické efekty, jako jsou halucinace, euforie či pocity opuštění vlastního těla. Brzy po vzniku se objevil na tanečních večírcích a v nočních klubech skoro stejně často jako v nemocnicích.
V posledních letech se výzkumníci zaměřili na zjišťování toho, jak by se droga dala užít k léčbě silné deprese. Hlavním cílem by měla být léčba těch, u kterých vše ostatní selhalo. A ačkoliv byly dosavadní studie krátké a na drobném vzorku, ukázaly, že ketamin dokáže vyléčit depresi v několika hodinách.
Antidepresiva navíc mají množství vedlejších účinků, mezi které patří nevolnost, motání hlavy, příbytky na váze či nespavost. Starší pacienti jsou na tom často ještě hůře, protože na ně antidepresiva nefungují. „Starší pacienti se silnou depresí čelí dalším překážkám při hledání léčby,“ uvedl jeden z výzkumníků Duncan George pro Science Alert. „Mnoho léčiv má více vedlejších účinků či menší účinnost, čím starší pacient je.“
Související
Pizza číslo 40 skrývala tajemství. Zajímalo i německou policii
Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák