Proč lidský pot zapáchá, když jde o přirozenou reakci těla?

Nemusíte být právě špindírové, kteří se myjí jednou týdně, a přesto vás může trápit zápach podpaží. Intenzitu potu ovlivňují především genetické dispozice, hormonální procesy a strava. Genetiku neovlivníte, hormony jen obtížně, na stravu ale vliv máte. Kromě toho existují i další recepty, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.

Pot sám o sobě cítit není. Když se však začne rozkládat působením bakterií třeba v podpaží, vznikne často velice nepříjemný pach. Pocení je jedním z přirozených mechanismů těla, díky kterému se náš organismus ochlazuje a reguluje tak tělesnou teplotu. Navíc zvlhčuje kůži a pomáhá ji udržovat dostatečně hydratovanou, pružnou i zdravou. Tělo se prostřednictvím potu zbavuje řady odpadních látek.

Deodoranty a antiperspiranty

Snad nejčastějším způsobem, jak lidé proti pocení bojují, jsou deodoranty, které jeho nepříjemný odér překrývají. K dostání jsou také antiperspiranty, které pocení, zejména v podpaží, tlumí. Obsahují například soli hliníku, které uzavřou potní žlázy a dočasně pocení omezí. Lidé se však nemusejí obávat, že by tím narušovali přirozené procesy těla. Pot, který tělo potřebuje vyloučit, průměrně jde o 0,8 až 1 litr za 24 hodin, odejde póry v jiných částech těla.

Injekce botulotoxinu

Poněkud trvalejší řešení mohou představovat injekce botulotoxinu. K těm se uchylují hlavně ti, které trápí chronické nadměrné pocení. Přestože jsou injekce s botulotoxinem spíše spojovány s estetickou medicínou, kde se používají na vyhlazení vrásek, v případě pocení brzdí přenášení nervových impulzů na potní žlázy. Lékař injekce aplikuje přímo na postižená místa. Účinek se dostaví za dva až pět dnů a vydrží zhruba půl roku.

Pomohou také bylinky nebo chirurgické odstranění kůže

Další možností jsou léky na uklidnění nebo bylinky – přece jen se potíme také kvůli stresu a napětí. Méně známou metodou je iontoforéza. Používá se hlavně při nadměrném pocení na rukou nebo na ploskách noh. Ty pacient ponoří do lázně s vodou, kterou prochází stejnosměrný elektrický proud. Jed na aplikace dokáže zmírnit potíže na 3 až 4 dny. Hodně radikálním zákrokem je chirurgické odstranění kůže s potními žlázami. Nebo odstranění nervových uzlů u páteře, které ovlivňují potní žlázy na rukou. Jako všechny operace, i toto zákroky s sebou nesou rizika a možnost případných komplikací.

Revoluční metoda? Vědci zkoušejí bakteriální transplantaci

Vědci se také domnívají, že problémy u těch, kterým nepomáhá ani deodorant, by mohla vyřešit transplantace bakterií. V případě, že se najde dárce, jehož podpaží doslova méně zapáchá, by mu mohly tyto bakterie být odebrány a přeneseny na pacienta „smradlavějšího“. Problém by to mohlo vyřešit až na měsíc, možná i déle.

Tuto možnost vědci testovali na identických dvojčatech, z nichž jednomu nepříjemně zapáchalo podpaží. Když tomuto dvojčeti do podpaží přenesli bakterie jeho sourozence, problém zmizel. Podobné výsledky se dostavily i v následujícím experimentu, do kterého se zapojilo 17 párů blízce příbuzných osob, z nich vždy jedna trpěla zápachem podpaží.

Vyhýbejte se některým potravinám

Pokud se vám tyto metody zdají až příliš radikální, máme na závěr jednoduchou radu – prostě se vyhněte některým potravinám, po kterých pot více zapáchá. Pokud sníte kilo cibule, lidé vás ucítí až za roh. Nejde ale jen o ni.

Britští dermatologové varují také před rajčaty. Plody těchto rostlin zápach potu výrazně ovlivňují. Bohužel negativně. Ačkoli jsou rajčata zdrojem velmi cenného antioxidantu lykopenu, který chrání tělo před rakovinou a řadou dalších chorob, obsahuje tato lilkovitá rostlina také terpeny, které velmi nelibě páchnou. Dostávají se do těla a vylučují s potem.

Dobré je také ze stravy vyloučit ryby, česnek, kari, cibuli, kmín a potraviny obsahující jód, jako je chřest, telecí, játra nebo brokolice. Pokud se však oblíbených jídel nechcete vzdát, zkuste chlorofyl, který se získává z listové zeleniny. Váže na sebe aromatické látky v zažívacím traktu a eliminuje uvolňování nepříjemných pachů vznikajících při trávení.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé zdraví Vědci

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

před 1 hodinou

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

před 1 hodinou

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 2 hodinami

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

před 8 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 9 hodinami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 9 hodinami

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 10 hodinami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy