Dívka, která nesmí mít radost? Trpí vzácnou nemocí, smích ji může zabít

Říká se, že smích léčí a dokáže taky prodloužit život. Claris Diaz to má ale úplně opačně. Trpí vzácnou poruchou mozku a sebemenší úsměv ji může zabít.

Třicetiletá Claris Diaz z Cardiffu začala mít zdravotní potíže už jako dítě. V pouhých desíti letech prodělala sérii takzvaných mini mozkových mrtvic. Ze strachu z toho, že zjistí, co její problémy skutečně způsobuje, dlouhou dobu odmítala pomoc lékařů. Postupem času se stala doslova expertkou ve skrývání projevů nemoci.

Záhadná nemoc jí komplikovala celé dospívání. "Většinou jsem mrtvičku dostala, když jsem byla ve škole. Pamatuju si na slabost, kterou jsem cítila v pravé části těla, někdy jsem dokonce ani nebyla schopná se pohnout," vzpomíná Claris s tím, že často nemohla ani mluvit a měla problémy s udržením moči.

Postupem času zjistila, že problémy se nejčastěji objevují, když se směje. Nejhorší byla situace ve chvíli, kdy se smála intenzivně, nepříjemnosti jí ale působilo i pouhé usmání. Stejnými příznaky trpěla také během hodin flétny. Až později se dozvěděla, že mrtvice vyvolává každá fyzická aktivita, při které se zvýší tempo dýchání.

V druhém ročníku střední školy ji rodiče poprvé přinutili jít k doktorovi. Řada testů ale žádnou nemoc neprokázala a doktoři Claris řekli, že jde nejspíš o jakýsi typ komplexní migrény. Potom se její problémy částečně uklidnily. S novou intenzitou se ale znovu vrátily na vysoké škole a došlo to dokonce tak daleko, že dívka i ztrácela vědomí.

Teprve v šestadvaceti letech jí lékaři diagnostikovali velmi vzácnou Moyamoya nemoc, která je způsobena ucpáním hlavní žíly vedoucí do mozku. Kolem neprůchodné žíly se pak tvoří nové, ale menší a slabší, které jsou náchylnější ke krvácení a dalšímu ucpávání.

Claris potom podstoupila dvě operace mozku, po kterých se její stav zlepšil a dýchání už jí nezpůsobuje takové problémy jako dřív. Navzdory nemoci vystudovala magisterský obor na univerzitě a pokračuje doktorátem. Navíc trénuje na berlínský půlmaratón, který bude největší zátěžovou zkouškou od doby, kdy operace absolvovala.

Budoucnost ale vidí optimisticky, vždyť po letech odříkání se může konečně zase beze strachu od srdce zasmát.

Související

Více souvisejících

Lidé Claris Diaz nemoci

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 19 minutami

před 26 minutami

před 32 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 1 hodinou

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 3 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati bude kvůli nehodě přerušen zřejmě až do brzkých odpoledních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy