Dívka, která nesmí mít radost? Trpí vzácnou nemocí, smích ji může zabít

Říká se, že smích léčí a dokáže taky prodloužit život. Claris Diaz to má ale úplně opačně. Trpí vzácnou poruchou mozku a sebemenší úsměv ji může zabít.

Třicetiletá Claris Diaz z Cardiffu začala mít zdravotní potíže už jako dítě. V pouhých desíti letech prodělala sérii takzvaných mini mozkových mrtvic. Ze strachu z toho, že zjistí, co její problémy skutečně způsobuje, dlouhou dobu odmítala pomoc lékařů. Postupem času se stala doslova expertkou ve skrývání projevů nemoci.

Záhadná nemoc jí komplikovala celé dospívání. "Většinou jsem mrtvičku dostala, když jsem byla ve škole. Pamatuju si na slabost, kterou jsem cítila v pravé části těla, někdy jsem dokonce ani nebyla schopná se pohnout," vzpomíná Claris s tím, že často nemohla ani mluvit a měla problémy s udržením moči.

Postupem času zjistila, že problémy se nejčastěji objevují, když se směje. Nejhorší byla situace ve chvíli, kdy se smála intenzivně, nepříjemnosti jí ale působilo i pouhé usmání. Stejnými příznaky trpěla také během hodin flétny. Až později se dozvěděla, že mrtvice vyvolává každá fyzická aktivita, při které se zvýší tempo dýchání.

V druhém ročníku střední školy ji rodiče poprvé přinutili jít k doktorovi. Řada testů ale žádnou nemoc neprokázala a doktoři Claris řekli, že jde nejspíš o jakýsi typ komplexní migrény. Potom se její problémy částečně uklidnily. S novou intenzitou se ale znovu vrátily na vysoké škole a došlo to dokonce tak daleko, že dívka i ztrácela vědomí.

Teprve v šestadvaceti letech jí lékaři diagnostikovali velmi vzácnou Moyamoya nemoc, která je způsobena ucpáním hlavní žíly vedoucí do mozku. Kolem neprůchodné žíly se pak tvoří nové, ale menší a slabší, které jsou náchylnější ke krvácení a dalšímu ucpávání.

Claris potom podstoupila dvě operace mozku, po kterých se její stav zlepšil a dýchání už jí nezpůsobuje takové problémy jako dřív. Navzdory nemoci vystudovala magisterský obor na univerzitě a pokračuje doktorátem. Navíc trénuje na berlínský půlmaratón, který bude největší zátěžovou zkouškou od doby, kdy operace absolvovala.

Budoucnost ale vidí optimisticky, vždyť po letech odříkání se může konečně zase beze strachu od srdce zasmát.

Související

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí
Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé Claris Diaz nemoci

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně

Hnutí Starostové a nezávislí začalo svou kampaň k podzimním parlamentním volbám už minulý týden. Kandidáti se pravidelně setkávají s občany, aby sbírali podpisy, které ovlivní jejich umístění na kandidátkách. Předseda hnutí Vít Rakušan se nedávno setkal s voliči v Brandýse nad Labem, kde si vyměnil názory a diskutoval o jejich očekáváních.

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí

V Česku pokračuje celoplošné šíření chřipky. Počet nemocných s akutními respiračními infekcemi za týden vzrostl o necelých šest procent. Podle očekávání se nemocnost zvyšuje zejména u dětí. Epidemiologové předpokládají, že výskyt akutních respiračních infekcí bude nadále vysoký.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

včera

včera

včera

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

včera

včera

Panamu si bereme zpět, pošlu lidstvo na Mars. Co zaznělo během Trumpova inauguračního projevu?

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA a během inauguračního projevu nastínil, kam se budou Spojené státy ubírat následující 4 roky. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy