Tajemství čísla 18: Jakou sehrálo roli v historii lidstva?

Číslo 18 v podobě data hrálo v české historii často významnou roli, popřípadě značně ovlivnilo dění v českých zemích v dané době. Asi nejznámější letopočet s číslem 18 je rok 1918, ovšem těch zajímavých a významných s celostátní, či regionální rolí je v české historii za poslední tisíciletí mnohem více.

Pokud začneme chronologicky od 11. století, přichází jako první letopočet 1018. Tento rok je spojen s aktivitou knížete Oldřicha, který se opět snaží o ovládnutí ztracené Moravy a oblasti Slezska, kterou Češi ztratili po vpádu Poláků v roce 1002. Už v roce 1017 Oldřich odrazil vojenský vpád Boleslava Chrabrého, což mu nyní umožnilo zahájení protiútoku. Celou oblast Moravy se mu podaří získat až po dlouhých letech bojů. Přesto právě díky němu a jeho synovi Břetislavovi, pozdějšímu knížeti Břetislavovi I., se Morava od této doby stane až na některé historické momenty trvalou součástí českého státu.

Následující století nepřineslo v daném roce 1118 žádné významnější události na jevišti českých dějin. Přesto je zajímavé zmínit, že právě v tomto roce, nebo v roce následujícím začal psát Kosmas svoji kroniku, známou jako Kosmovu kroniku či Kroniku Čehů. Psána byla v latině a jedná se o nejstarší českou kroniku, respektive kroniku týkající se dějin Čechů, což z ní činí jeden z nejdůležitějších historických pramenů pro poznání českého raného středověku. Roku 1118 zmiňuje velké a zničující povodně na Moravě.

Rok 1218 má zajímavý regionální význam, jelikož k tomuto roku se prostřednictvím falza váže první zmínka o královském hradě v Mikulově. Především se však jedná o rok, kdy zemřel císař Svaté říše římské, Oto IV. Brunšvický, který předtím potvrdil Přemyslovi Otakarovi I. dědičný titul českého krále.

Letopočet 1318 přinesl zajímavou a důležitou událost na poli české politiky, která zamíchala karty pro další roky. V tomto roce byly uzavřeny tzv. Domažlické úmluvy. Jednalo kompromisní ujednání mezi Janem Lucemburským a českou šlechtou. Už když král Jan v roce 1310 nastoupil na český trůn, vymohla si na něm šlechta určité ústupky a privilegia, která však nedodržoval, což později vedlo k otevřenému konfliktu. Domažlické úmluvy pak v konečné platnosti potvrzovaly dříve stanovená privilegia a znamenaly určitou kapitulaci Jana Lucemburského coby českého vladaře. Vlády v Čechách se dle jeho pověření ujal Jindřich z Lipé a Jan pobýval v Čechách velice málo. S tímto krokem nesouhlasila jeho manželka Eliška Přemyslovna, jejímž spojencem byl jiný vlivný český šlechtic Vilém Zajíc z Valdeka. Spor panovníka a královny vyvrcholil v roce 1319 internací Elišky na Mělníce a vedlo to také ke snaze oddělit jejich syna Václava od vlivu jeho matky. Proto je malý hoch poslán na studia do Francie, odkud se později vrátí jako český král Karel IV. Svou matku už však živou nezastihne.

V roce 1418 skončil kostnický koncil, který zasedal už od roku 1414. Koncil si kladl za cíl ukončit papežské schizma, vyřešit věroučné problémy s učením o svátostech a církvi a reformovat některé pořádky v církvi. Koncil byl úspěšný ve svém cíli znovu nastolit církevní jednotu, ovšem selhal v otázce významné reformy církve. Některé události měly též fatální následky. Nejvýznamnější je asi odsouzení mistra Jana Husa a jeho upálení v roce 1415, což v českých zemích rozpoutalo husitskou revoluci.

Letopočet 1518 se váže s vydáním nejstarší tištěné mapy Čech, kterou je tzv. Klaudyánova mapa. Její zajímavostí, stejně jako ostatních map té doby, je její obrácena orientace severu a jihu.

Následuje významné a silné datum 1618. Právě toho roku se v prostorách pražského hradu odehrála třetí pražská defenestrace (první v roce 1419, druhá v roce 1483). Šlo o demonstrativní reakci na porušování tzv. Rudolfova Majestátu, který měl zajišťovat náboženskou svobodu. Tento akt v podstatě zahájil české stavovské povstání a tím i třicetiletou válku, která měla pro české země fatální následky.

V roce 1718 skončila tzv. rakousko-turecká válka, označovaná též jako šestá, jelikož se jednalo o v pořadí šestou kapitolu válečných konfliktů mezi Rakouskem a Osmanskou říší. Tato válka trvala od roku 1716, kdy Osmané vyhlásili Rakousku válku. Po dobytí Bělehradu došlo ze strany Turků k jednání o mír, který byl uzavřen právě v roce 1718. 

Posledním významným datem je 1818. Tento rok se váže především s událostmi kolem českého národního obrození a nacionálního cítění. Vedle snahy o povznesení českého jazyka šlo především o snahu národního uvědomění. Tím se pojí i vznik prvních velkých muzeí. Právě v roce 1818 bylo založeno Vlastenecké muzeum, později Národní muzeum. Odsud už to byl jen krůček k roku 1918 a jeho událostem, které vedly ke vzniku samostatného státu Československa.

Související

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

Více souvisejících

historie Česká republika

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu

Německo čelí rostoucí vlně hybridních útoků ze strany Ruska. Podle šéfky německé vojenské kontrarozvědky Martiny Rosenbergové se letos dramaticky zvýšil počet případů špionáže a sabotážních operací, za nimiž s vysokou pravděpodobností stojí Moskva.

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli

Více než dvacet zemí včetně Spojeného království dnes společně vystoupilo s výzvou k okamžitému ukončení války v Pásmu Gazy. Ve společném prohlášení, které zveřejnil britský Foreign Office, signatáři odsuzují izraelskou taktiku distribuce humanitární pomoci, označují ji za nebezpečnou a ponižující a důrazně požadují příměří.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Student snědl banán, zničil tak umění

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl

Kultovní umělecké dílo „Comedian“ od italského provokatéra Maurizia Cattelana – banán přilepený lepicí páskou na zeď – bylo opět snědeno. Tentokrát došlo k incidentu 12. července v Centre-Pompidou Metz ve východní Francii, kde výstavu navštívil neukázněný návštěvník, jenž banán bez váhání snědl.

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat

Čína tento týden hostí summit s lídry Evropské unie. Peking požaduje zrušení cel na elektromobily, Brusel ho však viní z podpory Ruska v jeho válce proti Ukrajině a agresivní hospodářské politiky. Obě strany vstupují do jednání s minimem důvěry, zato s maximem očekávání. Výsledek určí další směřování evropsko-čínských vztahů ve světě sílícího strategického soupeření. Obě strany se přitom nutně potřebují.

před 7 hodinami

USS Preble vypálila střelu s plochou dráhou letu Tomahawk.

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?

Nedávné spekulace o tom, že Spojené státy by mohly poskytnout Ukrajině střely s plochou dráhou letu Tomahawk, vyvolaly silnou odezvu ve světových médiích i v politických kruzích. Celý příběh začal poté, co americký prezident Donald Trump podle některých zpráv zvažoval možnost, že by Ukrajina získala tyto pokročilé zbraně. Následující den se pak objevily další informace naznačující, že Trump se přímo dotazoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, zda by Ukrajina byla ochotna zaútočit na klíčová ruská města, pokud by tyto zbraně obdržela. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bouřka, ilustrační foto

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes aktualizoval svou výstrahu. Upozorňuje nejen na pokračující vysoké teploty, ale nově varuje i před silnými bouřkami, které mohou v odpoledních a večerních hodinách zasáhnout velkou část republiky. Nejvíce ohroženy budou Morava, Slezsko a východní část Čech.

před 10 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě

Gaza se opět ocitla na titulních stránkách světových médií, tentokrát kvůli tragické smrti čtyřleté Razan Abu Zaher, která podle místních zdravotníků podlehla následkům hladu a podvýživy. Její příběh se tak stal dalším důkazem prohlubující se humanitární krize v oblasti, kde se hlad šíří stejně rychle jako zoufalství.

před 11 hodinami

Ilustrační foto

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje

Spojené státy a Čína svádějí intenzivní boj o kontrolu nad vzácnými zeminami – strategickými surovinami nezbytnými pro technologie i zbrojní průmysl. Čínská dominance v těžbě a zpracování těchto prvků vedla prezidenta Donalda Trumpa k zahájení obchodní války, která odhalila zranitelnost Západu. USA teď investují do těžby i recyklace, aby snížily závislost a posílily vlastní surovinovou bezpečnost.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

WhatsApp

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa

V Rusku sílí tlak na úplné zablokování oblíbené komunikační aplikace WhatsApp. Podle místopředsedy výboru pro informační politiku Státní dumy Antona Gorelkina by se americká služba, vlastněná společností Meta, měla „připravit na odchod z ruského trhu“. WhatsApp, který má v zemi více než 97 milionů uživatelů, je tak zřejmě dalším cílem kampaně proti zahraničním platformám.

před 13 hodinami

Hans Petter Midttun

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun

Americká vojenská pomoc Ukrajině se mění v obchodní strategii, tvrdí norský bezpečnostní expert Hans Peter Midttun exkluzivně pro EuroZprávy.cz. Reaguje tak na oznámení prezidenta Donalda Trumpa o rozsáhlé zbrojní pomoci přes NATO, kterou Spojené státy podmínily nákupy zbraní evropskými spojenci. Podle Midttuna jde o důkaz, že USA sledují vlastní zájmy, zatímco ochota skutečně pomoci Ukrajině slábne. „Prosazuje mírový plán, který je návodem pro plán Kremlu na porážku Ukrajiny, odměňuje agresora a tlačí na jeho oběť,“ upozornil Midttun.

před 13 hodinami

Izraelská armáda

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců

Papež Lev XIV. ostře odsoudil válku v Pásmu Gazy jako „barbarství“ a upozornil na „bezohledné používání síly“ proti civilnímu obyvatelstvu. Jeho slova zazněla jen několik hodin poté, co podle palestinských úřadů izraelské jednotky zabily při čekání na humanitární pomoc nejméně 93 lidí poblíž města Gaza. Jde o jeden z nejkrvavějších incidentů spojených s distribucí potravin v této válkou zničené oblasti.

před 15 hodinami

včera

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí

Významná evropská diplomatka obvinila Spojené státy vedené prezidentem Donaldem Trumpem z podkopávání mezinárodního úsilí o nalezení a záchranu tisíců ukrajinských dětí unesených ruskými silami od počátku války na Ukrajině v roce 2022. Dle jejích slov americké škrty v zahraniční pomoci a sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) komplikují práci institucí sledujících osudy těchto dětí.

včera

Lamine Yamal

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě

Talent, jaký tady dlouho nebyl. Tím je určitě v současném světovém fotbale považován španělský útočník Lamine Yamal, který brázdí fotbalové trávníky na profesionální scéně už od svých patnácti let, kdy si ho Barcelona poprvé vytáhla do svého A-týmu. Před několika dny vstoupil mezi dospělé, když oslavil své osmnácté narozeniny. A jaksepatří, oslavu uspořádal velikou, avšak v mnohém pro někoho i divokou. Natolik, že se na ni zaměřilo španělské ministerstvo sociálních práv, které vyšetřuje, zda během ní nebyl porušen zákon.

včera

včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc

V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy